ABC polerowania samochodu

Współcześnie samochód nie jest postrzegany jedynie jako środek pojazdu, ale przede wszystkim jako wizytówka jego właściciela. Takie myślenie jest zasadne w sferze biznesowej, jak i w życiu codziennym. Warto więc pamiętać o utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie – zwłaszcza jego karoserię.

Zewnętrzną część samochodu można polerować na dwa sposoby – ręcznie lub mechanicznie za pomocą maszyny polerskiej. W obu przypadkach stosuje się jednak odpowiednie preparaty, które nie tylko mają ułatwić polerowanie, ale również utrzymać efekt na dłuższy czas. Znacznie mniej inwazyjna jest jednak metoda ręczna, a jednocześnie jest o wiele łatwiejsza i bez problemu można ją wykonać samodzielnie. Jednak przy większych zniszczeniach, wybarwieniach czy rysach lepiej skusić się na mechaniczne polerowanie.

Dlaczego polerowanie samochodu jest tak istotne?

Z biegiem lat każdy samochód traci swój pierwotny wygląd poprzez kwaśne deszcze, kurzu czy soli na drodze, promieniowania UV czy chociażby częstego korzystania z mechanicznych myjni samochodowych. Niestety kolor karoserii lubi się wybarwiać. Na całe szczęście istnieją sposoby, aby przywrócić mu dawną świetność za pomocą wosku samochodowego oraz gąbki polerskiej.

Polerowanie samochodu – od czego zacząć?

Teoretycznie każdy chyba wie, że każdy zabieg pielęgnacyjny samochodu powinien zacząć się od umycia pojazdu i usunięcia całego zanieczyszczenia, które uzbieraliśmy po drodze. Następnie konieczne będzie użycie ścierki w towarzystwie specjalnego preparatu ścierającego. Dzięki temu usunięte zostaną wszystkie zanieczyszczenia, które weszły w trudno dostępne miejsca. Po zabiegu trzeba jeszcze raz umyć samochód, aby spłukać pozostałości pasty, której warstwa może porysować karoserię podczas kolejnych kroków. Auto trzeba osuszyć.

Pasta polerska – do czego będzie potrzebna?

W dalszej kolejności można przejść do pastowania. Potrzebna będzie gąbka polerska i pasta – ich rodzaj jest uzależniony od siły zniszczonego lakieru, ale również sposobu czyszczenia – mechanicznego oraz ręcznego. Mniej doświadczone osoby mogą spokojnie zacząć od pasty o słabej ścieralności.

ABC polerowania samochodu

Przed bezpośrednim pastowaniem samochodu konieczne będzie zabezpieczenie elementów plastikowych bądź tych podatnych na uszkodzenia czy zatłuszczenie. Konieczne będzie oklejenie reflektorów czy plastikowych elementów. Po tak przygotowanym samochodzie możemy przystąpić do pracy – pastę lub wosk samochodowy rozcieramyna małej powierzchni. Nadmiar wtartej pasty ścieramy ściereczką z mikrofibry. Nie należy jednak przyciskać gąbki polerskiej zbyt mocno, ponieważ może dojść do uszkodzenia karoserii. Z biegiem czasu można zacząć stosować pasty o większej ścieralności – z pewnością efekt będzie bardziej zadowalający.

Polerowanie samochodu za pomocą maszyny polerskiej

Innym sposobem na polerowanie lakieru samochodu jest skorzystanie z maszyny polerskiej. Zdecydowanie przyspiesza ona pracę, ale negatywnie wpływa na lakier naszego pojazdu. Odpowiednio użyta polerka zapewnia spektakularne efekty, ale warto nakładać wosk ostrożnie.

Przed przystąpieniem do pracy samochód można przygotować w taki sam sposób jak przy polerowaniu ręcznym. Dalej z należytą ostrożnością przystępujemy do polerowania poprzez nałożenie wosku samochodowego i roztarcia go na niewielkich, płaskich powierzchniach.

gąbka polerska

Dlaczego warto polerować samochód?

Polerowanie samochodu pozwala na przywrócenie jego zewnętrznego wyglądu do pierwotnej wersji. Oczywiście tego zabiegu pielęgnacyjnego nie można przeprowadzać zbyt często, ale przy użyciu profesjonalnych środków i narzędzi sprawdzonych firm, lakier nie ulegnie zniszczeniu. Polerowanie można wykonać ręcznie, za pomocą gąbki polerskiej i wosku samochodowego lub przyspieszyć pracę maszyną polerską. Polerowane nie jest trudne, ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności, aby nie uszkodzić karoserii.