Aktywny rozwój kariery zawodowej – weź karierę w swoje ręce

Pracodawcy powinni motywować swoich pracowników do rozwoju i zachęcać do regularnego korzystania ze szkoleń, wykładów, warsztatów czy różnego rodzaju kursów. W wielu firmach szkolenia takie organizowane są przez samych pracodawców, dość regularnie, dla wszystkich pracowników jak i poszczególnych działów i zespołów. Co jednak robić, gdy pracodawca nie otwiera możliwości rozwoju kariery zawodowej i nie przypomina nawet pracownikom o wartości, jaką niosą za sobą szkolenia? Weź karierę w swoje ręce i postaw na aktywny rozwój kariery zawodowej we własnym zakresie.

Jak rozwijać się samodzielnie?

W przypadkach gdy pracodawca nie stawia na aktywny rozwój kariery swoich pracowników warto podjąć się samodzielnego poszukiwania szkoleń i kursów nakierowanych na rozwój osobisty. Zastanie się w jednej pozycji, na swoim stanowisku, bez perspektywy zmian i awansu może wydawać się bezpieczną opcją, ale z perspektywy czasu nie sprzyja budowaniu stabilnej kariery. W razie chęci zmiany stanowiska pracy przyda się nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale i świadectwo ciągłego rozwoju na stanowisku – nawet w dobrze znanej sobie branży można mieć problemy z odnalezieniem się, gdy zmienisz firmę lub postanowisz zawalczyć o awans.

Rozwój kariery w postaci korzystania ze szkoleń, uczenia się nowych narzędzi, poznawania nowych metod pracy czy bieżącego śledzenia rozwoju w branży należy traktować jako motywację. Pracowanie bez przerwy przy powtarzalnych projektach, bazując wyłącznie na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu nie daje poczucia postępu – w przypadku konieczności rozwiązania nowego problemu możesz napotkać trudności ze zrozumieniem nowych, niespotkanych wcześniej zagadnień czy pojęć. Podczas szkoleń, nawet jeśli nie zapamiętasz z nich wszystkich szczegółów, odświeżysz swoją wiedzę i zdobędziesz nową pulę umiejętności, z których możesz czerpać na późniejszych etapach swojej kariery.

szkolenie

Nowe technologie dostępne w edukacji dorosłych umożliwiają odbywanie szkoleń w domowym zaciszu. Sprawdź Platformę EPALE, dzięki której możesz wspomóc swój rozwój osobisty jako trener i szkoleniowiec. Znajdziesz tam inspiracje, nowe metody i sprawdzone narzędzia.

Nie obawiaj się zmian

Wielu pracowników, którzy nie są motywowani do szkoleń i rozwoju przez pracodawców nie podejmuje samodzielnej próby poszerzania swojej wiedzy i aktywnego rozwoju kariery zawodowej, bo nie czuje takiej potrzeby. Dążenie do ciągłego rozwoju nie jest jednak oznaką, że szykujemy się na zmiany i planujemy zmianę stanowiska czy szybkie awanse – można czuć się dobrze na swoim stanowisku i pozostawać na nim przez wiele lat, a jednocześnie zdobywać wiedzę i poznawać nowe narzędzia, które usprawnią i poprawią jakość codziennej pracy. Zmian nie należy się obawiać, bo w przypadku rozwoju kariery nigdy nie mogą wyjść na złe. Dążąc zawsze do poznawania nowego i nabywania umiejętności nie będziesz mieć poczucia, że po kilku latach pracy czujesz się na rynku jak nowy pracownik bez wiedzy i z doświadczeniem niepozwalającym na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Narzędzia do aktywnego rozwoju kariery zawodowej

Jeśli nie chcesz tkwić na tym samym stanowisku przez całe swoje życie, chcesz być na bieżąco z nowinkami w branży, planujesz całkowitą zmianę ścieżki kariery lub zwyczajnie myślisz o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności i poszerzaniu wiedzy, korzystanie z dostępnych szkoleń i warsztatów jest jedną z najlepszych i najłatwiej dostępnych opcji. Szkolenia e-learningowe dostępne na przeróżnych platformach internetowych a także uruchamiane przez firmy i organizacje działające w danej branży pozwalają poszerzać wiedzę, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, a czasem zmienić perspektywę z jakiej patrzymy na swoją branżę i karierę. Wiele szkoleń dostępnych jest w formie darmowych webinarów, na inne obowiązują listy zapisów lub konieczność wykupienia dostępu. Każda z form będzie miała wyższą wartość niż całkowity brak zainteresowania szkoleniami – pozostawanie na bieżąco z branżowymi wydarzeniami to podstawa aktywnego rozwoju kariery.

Ciekawym narzędziem wspierającym rozwój kariery są także szkolenia i kursy skupione na rozwoju konkretnej umiejętności. Wybierając je nie skupiasz się na ogólnej wiedzy w swojej dziedzinie, poprawie wydajności pracy, lepszej organizacji czy nowinkach branżowych, ale na zdobywaniu nowych umiejętności. Mogą to być szkolenia w zakresie nowych narzędzi pracy, języków obcych, systemów komputerowych lub szkolenia niezwiązane bezpośrednio z Twoją pracą zawodową, ale sprzyjające rozwojowi kariery.