Bioelektryczna ocena czynności mózgu – specyfikacja badania

Elektroencefalografia to fachowa nazwa badania, które służy wykryciu potencjalnych chorób i nieprawidłowości mózgu. Popularnie nazywane badaniem EEG, jest ono często wykonywane wówczas, kiedy u danej osoby pojawia się, na przykład, padaczka, bądź kiedy widoczne są inne niepokojące objawy, które być może są wynikiem choroby, którą można łatwo zdiagnozować właśnie dzięki takiemu badaniu. Czym dokładnie się ono charakteryzuje? Jak przebiega i jakie choroby można dzięki niemu zdiagnozować? O tym przeczytasz w tym artykule.

Czym jest badanie EEG?

Badanie to ma za zadanie sprawdzenie bioelektrycznej pracy mózgu oraz układu nerwowego. Jest pomocne, kiedy pojawiają się podejrzenia chorób związanych z pracą mózgu, bądź z układem nerwowym. Jakie dolegliwości mogą być przyczynami nieprawidłowości tej części organizmu?

Może to być niepokojący ból głowy, problem ze snem, omdlenie czy padaczka. Wśród objawów pojawiają się również problemy z koncentracją czy pamięcią. Bioelektryczna ocena czynności mózgu jest jednak wykonywana również wtedy, kiedy pacjent przechodził raka mózgu, bądź inną chorobę związaną bezpośrednio z mózgiem bądź z czaszką. Podczas badania obserwowana jest czynność fal mózgowych, dzięki czemu można zauważyć nieprawidłowości. Badanie EEG warto wykonywać u lekarza, który ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie nauki, ponieważ będzie on mógł bezproblemowo w sposób poprawny dokonać interpretacji wyników.

Przebieg badania EEG

Na samym początku warto wiedzieć, że badanie sprawdzające czynność mózgu nie jest bolesne. Pacjent musi założyć siatkę czy też czepek, do którego następnie przytwierdzone zostają elektrody, których zadaniem jest wyczuwanie i rejestrowanie zmian zachodzących w mózgu. Miejsca styku elektrod z czepkiem są smarowane odpowiednim żelem czy też pastą przewodzącą, która jest pomocna podczas odczytywania sygnałów płynących z komórek nerwowych.

Następnie pacjent kładzie się na leżance i jego zadaniem jest pozostać w tej samej pozycji przez cały czas. Badanie rozpoczyna się. Prądy wytwarzane przez komórki nerwowe są przekazywane do elektroencefalografu, czyli urządzenia, które rejestruje je i przetwarza na linie faliste zapisywane jako fale mózgowe.

badanie EEG

Ta pierwsza część badania ma za zadanie zbadanie mózgu wtedy, kiedy jest on w spoczynku. Właśnie dlatego osoba badana nie powinna się wówczas ruszać, a w pokoju nie następują żadne pobudzające ruchy. W kolejnych częściach badania z kolei pacjent jest pobudzany przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Pierwszym elementem jest próba polegająca na otwieraniu i zamykaniu oczu. Kolejnym może być hiperwentylacja, czyli branie określonej liczby oddechów na minutę. Jeszcze innym częstym elementem tych badań jest świetlna stymulacja, podczas której pacjent ma zamknięte oczy, a w jego kierunku włączane są impulsy świetle o różnej częstotliwości.

Co warto wiedzieć na temat badania mózgu?

Zazwyczaj całkowity czas takiego badania to ok. 40-50 minut, a jego wynik to wykres z zapisem fal mózgowych. Wynik ten otrzymuje się od razu.

Aby przygotować się do badania, należy dzień wcześniej umyć głowę, aby była ona odtłuszczona. Warto też zjeść coś przed badaniem, aby poziom cukru we krwi był na właściwym poziomie. Nie zaleca się jednak picia jakichkolwiek napojów z kofeiną ani brania leków (lekarz przekaże Ci dokładnie, przez ile godzin nie powinno się zażywać lekarstw w Twoim przypadku).

Bardzo ważne podczas badania jest również to, aby pacjent był wyspany. Jeśli przed badaniem denerwujesz się, bo nigdy wcześniej nie miałeś/aś z tym styczności, nie martw się. Badanie nie boli i nie jest stresujące.

Po badaniu z kolei warto skonsultować się z lekarzem, który wyjaśni wyniki badań i będzie w stanie stwierdzić czy pacjent potrzebuje leczenia w danym kierunku, czy nie.

Ze względu na to, że bioelektryczna ocena czynności mózgu w żaden sposób nie oddziałuje na pacjenta negatywnie – jest badaniem nieinwazyjnym, można wykonywać je także u dzieci. Wówczas może im towarzyszyć osoba dorosła, jeśli boją się pozostać w czasie badania same. Celem jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które mogą rzutować na życie pacjenta, dlatego warto zdecydować się na badanie, aby wykluczyć bądź zdiagnozować chorobę. Osoby, które zauważyły u siebie któreś z wymienionych objawów, powinny skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać odpowiednie leczenie w wypadku wykrycia jakiegoś schorzenia.