Ból u sportowca – skąd się bierze? Sposoby łagodzenia

Wielu sportowców skarży się na ból oraz przemęczenie po zakończonym treningu albo lub trakcie jego trwania. Problemy związane z nadwyrężeniem mięśni i stawów są niezwykle poważne, a zaniedbanie odpoczynku i brak podjęcia konkretnej rehabilitacji, mogą doprowadzić do stałego utrzymania się dolegliwości. W najgorszym przypadku długo nieustający ból może świadczyć o kontuzji wymagającej specjalistycznego leczenia, zabiegu chirurgicznego i rekonwalescencji.

Jakie mogą być przyczyny bólu u osób zawodowo uprawiających sport? Z jakimi konsekwencjami zdrowotnymi muszą liczyć się sportowcy? Czy istnieje skuteczny sposób na łagodzenie bólu związanego bezpośrednio z uprawianym sportem?

Dlaczego to właśnie sportowcy są narażeni na ból?

Panuje przekonanie, że nie można uprawiać żadnego sportu bez bólu. Dolegliwości bólowe w trakcie lub po treningu wcale nie muszą dotyczyć każdego. Bez wątpienia ból mięśni jest skuteczną formą motywowania do dalszego uprawiania sportu. Jednak w niektórych sytuacjach może on być sygnałem, że w organizmie, a zwłaszcza w układzie nerwowym, pojawiły się zmiany świadczące o konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia.

Ból u sportowców nie powinien być jednak regułą. Niekiedy zakwasy czy zwyczajny ból mięśni może świadczyć o udanym treningu. Inaczej jest jednak w przypadku osób, którzy odczuwają silny ból w okolicach stawów lub nieustające napięcie mięśniowe. Tego typu dolegliwości towarzyszą stanom zapalnym w organizmie lub kontuzji wymagającej konsultacji z lekarzem i rozpoczęcia rehabilitacji.

Sportowcy są narażeni na ból z różnych względów. Z racji tego, że trenują oni często, nierzadko ponad własne siły, testując tym samym swoje granice wytrzymałości, często mierzą się z kontuzjami i przetrenowaniem. Niekiedy brak rozgrzewki czy zbyt duży nacisk na własny organizm prowadzi do komplikacji.

Skąd się bierze ból u sportowców?

Bez wątpienia można założyć, że ból u sportowców ma różne źródło pochodzenia. Najczęściej pojawia się on jako efekt przetrenowania. Osoby, które ćwiczą ponad swoje siły, nie zostawiając sobie przestrzeni na odpoczynek i regenerację, są najczęstszymi pacjentami w gabinetach rehabilitacyjnych i ortopedycznych.

Innym powodem na pojawienie się bólu będącego objawem kontuzji, jest wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń, do których nie posiadają odpowiednich umiejętności. Niekiedy sportowcy próbują nowe ćwiczenia, które są przeprowadzane bez asysty kogoś doświadczonego – na przykład trenera.

Ból mięśni czy stawów u sportowców często ma również swoją przyczynę w tym, iż na początku treningu pomijana jest rozgrzewka, a na jego zakończenie – rozciąganie. Intensywne treningi, bez odpowiedniego przygotowania mięśni i stawów, mogą prowadzić do pojawienia się mikrourazów.

W jaki sposób sportowcy mogą złagodzić ból?

Istnieje wiele sposobów na łagodzenie bólu, z jakimi mierzą się sportowcy. Jeśli przyczyna leży w przetrenowaniu bądź objawem są jedynie zakwasy – wystarczy dać organizmowi czas na regenerację poprzez rozciąganie, masaże i kąpiele.

ćwiczenia

W przypadku nasilonego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogłębia się w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych, nie ma innego sposobu na jego wyeliminowanie niż wizyta w centrum rehabilitacyjnym. Specjaliści nie tylko znajdą przyczynę dolegliwości, ale również znajdą sposób na zneutralizowanie dyskomfortu i zlecą odpowiednie leczenie opierające się na zabiegach, masażach oraz ćwiczeniach do wykonywania w domu.

Centrum rehabilitacji dla sportowców – dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Indywidualne podejście do pacjenta w centrum rehabilitacyjnym pozwala na ustalenie przyczyny bólu oraz dobraniu takiego rodzaju leczenia, które pomoże szybko wrócić do pełnej sprawności. Rehabilitacja opiera się na prowadzeniu nowoczesnej terapii i zabiegów, które obejmują m.in.:

  • ćwiczenia z rehabilitantem,
  • masaż leczniczy,
  • terapię indywidualną i wisceralną,
  • trening funkcjonalny,
  • drenaż limfatyczny,
  • elektroterapię, ultradźwięki, termoterapię,
  • kinesiotaping,
  • laser biostymulujący.

W centrum rehabilitacyjnym w Gdańsku leczenie pacjentów przebiega w pełnej współpracy z zespołem rehabilitacyjnym i odpowiednio dobranymi zabiegami. Efekty jakich mogą oczekiwać pacjenci pojawiają się bardzo szybko, a przy regularnej terapii – ćwiczenia pozwalają na szybki powrót do pełnej sprawności. Każdy sportowiec, który po treningu odczuwa ból i inne dolegliwości, które sprawiają mu dyskomfort bądź utrudniają sportowy progres, powinni zgłosić się na wizytę u specjalisty i rozpocząć dopasowaną do jego przypadku rehabilitację.