Buty trekkingowe na lato i zimę – czym się różnią?
Buty trekkingowe są niezwykle istotną częścią garderoby na wyprawy w teren. Dzięki nim mamy gwarancję wygody i bezpieczeństwa, gdyż stopy najbardziej odczuwają przebyte w trakcie wędrówek kilometry. Tego rodzaju obuwie powinno być odpowiednio przystosowane do letnich, jak i zimowych wypraw.
Dzięki swoim cechom zapewnia komfort każdemu miłośnikowi górskich i terenowych wypraw. Wycieczki w góry stają się coraz częściej wybieraną formą aktywności, dlatego producenci tego rodzaju obuwia zapewniają szeroką ofertę produktów o różnych cechach i przeznaczeniu.
Cechy butów trekkingowych
Wybierając buty trekkingowe powinniśmy zastanowić się nad tym, do jakiego rodzaju aktywności będą wykorzystywane. Zdecydowanie inny rodzaj obuwia należy wybrać na wędrówki po Tatrach, a zgoła odmienny na weekendowe wypady w niskie góry, czy na rekreacyjny spacer w terenie. Istotna jest również częstotliwość użytkowania. Jeśli wyprawy w góry podejmujemy często, przynajmniej raz w tygodniu, to warto zdecydować się na bardziej wytrzymałe modele. Wycieczki kilka razy w roku nie wymagają aż tak specjalistycznego i wytrzymałego obuwia. Poza tym tego rodzaju produkty przeznaczone w wysokie góry powinny zapewniać większą stabilność stopie i jednocześnie bezpieczeństwo użytkownikowi, niż na przykład buty w niskie góry. Niezwykle ważną kwestia jest dopasowanie obuwia do pogody oraz pory roku. Zdecydowanie inne będą potrzebne na ciepłe lub wręcz upalne letnie miesiące, niż na turystykę zimową.
Jakie buty trekkingowe wybrać na zimę?
Piękno gór zimą zachęca każdego turystę i miłośnika pieszych wędrówek do aktywności, dlatego w tym trudnym i pełnym wyzwań czasie należy szczególnie przygotować się do tego rodzaju aktywności. Wspinaczka na ośnieżone, górskie szczyty jest wyzwaniem i tylko wtedy jest bezpieczna, jeśli zadbamy o specjalistyczne obuwie, zapewniające nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkownikowi. Dobrym wyborem będą buty z wysoką cholewką, zabezpieczające stopy przed wpadaniem do nich śniegu i zamoczeniem. Koniecznie powinny być wyposażone w membranę, uniemożliwiającą przemakanie obuwia, które często staje się przyczyną przeziębienia, a na pewno dyskomfortu w trakcie wyprawy. Zapewnia ona także prawidłową cyrkulacje powietrza powodującą, że stopa się nie poci. Jeśli temperatura zimą spada do bardzo niskich wartości, to należy kupić buty z dodatkowym ociepleniem, bądź grube skarpety. Poza tym obuwie zimowe zawsze kupujemy w większym rozmiarze, niż wynika to z wielkości stopy. Powinniśmy także zwrócić uwagę na wodoodporność, gdyż zimą wędrujemy po wilgotnym śniegu.
Jakie buty trekkingowe wybrać na lato?
Wędrówka po górach również latem jest wyzwaniem dla osób podejmujących tego rodzaju aktywność. Obuwie na lato musi także zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkownikowi. Podejmowanie wędrówki po górach w trampkach nie jest dobrym pomysłem, bo może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wysokie temperatury nie są usprawiedliwieniem dla lekceważenia własnego zdrowia. Buty na lato w góry powinny być lekkie, wygodne i zapewniające komfort. Ze względu na rodzaj aktywności i doświadczenie osób wędrujących po górskich szlakach, należy podjąć decyzję o zakupie butów niskich lub wysokich. Doświadczeni turyści, stąpający pewnie po górskich ścieżkach mogą sobie pozwolić na niskie buty trekkingowe, natomiast mniej doświadczeni muszą zaopatrzyć się w produkty wysokie, bardziej stabilizujące staw skokowy i zapewniające bezpieczeństwo. Poza tym tego rodzaju produkty na lato muszą być przewiewne ze względu na wysokie temperatury, które powodują często przegrzanie i puchnięcie stóp.
Warto zapewnić sobie idealne warunki w trakcie wędrówek górskich zarówno zimą, jak i latem, dzięki dobraniu odpowiedniego obuwia.