Cechy dobrego nauczyciela języka angielskiego

Wielu z nas chce nauczyć się języka angielskiego. Używany w najdalszych zakątkach świata jest sporym ułatwieniem dla podróżujących w celach biznesowych i turystycznych. Jego znajomość, to również w wielu miejscach pracy warunek konieczny.

To wszystko sprawia, że szkoły językowe i prywatni tłumacze mają mnóstwo chętnych, którzy pod ich okiem chcą szkolić swoje umiejętności językowe. Niewielu z nich zastanawia się jednak nad kwestią odpowiedniego doboru swego nauczyciela. A przecież cechy, którymi powinien się on pochwalić nie tylko wpływają na sympatyczną atmosferę podczas kolejnych lekcji, ale również na umiejętność przekazania wiedzy.

Cechy dobrego nauczyciela języka angielskiego

Co więc powinniśmy zaliczyć do cech dobrego nauczyciela języka angielskiego? Wydaje się, że przede wszystkim odpowiednie umiejętności interpersonalne, szeroką wiedzę i doświadczenie.

Zbyt często zdarzają się bowiem sytuacje w których przy wyborze kierujemy się wyłącznie wykształceniem danej osoby, nie zwracając kompletnie uwagi na opinię ludzi, którzy mieli już z nią do czynienia. Nieprzyjemne usposobienie nauczyciela może przecież kompletnie wybić nas z rytmu i sprawić, że na kolejne zajęcia będziemy chodzić z niechęcią. Umiejętności miękkie takie, jak na przykład sposób komunikowania się są zatem bardzo ważne. Dobry nauczyciel łatwo nawiązuje kontakt, motywuje nas, a kiedy trzeba kulturalnie egzekwuje od nas wykonanie powierzonych zadań.

Wiedza oczywiście jest również istotna. Kiedy po wstępnej rozmowie lub zapoznaniu się z opiniami innych klientów jesteśmy zainteresowani usługami danego nauczycielami, zapytajmy też o jego wykształcenie. Powinno ono być filologiczne lub lingwistyczne. Jeśli nie studiował języka, dobrze kiedy posiada certyfikat potwierdzający jego znajomość na odpowiadającym nam poziomie. Atutem zawsze jest też pobyt w kraju, którego języka chcemy się nauczyć.

nauczyciel angielskiego

Niezwykle istotne jest też doświadczenie w nauczaniu, a więc umiejętności dydaktyczne. Wbrew pozorom, nie każdy potrafi przekazać drugiej osobie to, co umie i potrafi. Tutaj również można zaczerpnąć opinii innych ludzi lub opcjonalnie samemu przekonać się na pierwszej lekcji. Kiedy zorientujemy się, że nauczyciel choć wykształcony i miły nie potrafi wejść w rolę, lepiej zrezygnujmy.

Na jaki kurs się zdecydować?

W zależności od tego czy lepiej przyswajamy wiedzę w grupie, czy może na indywidualnych spotkaniach, podejmijmy decyzję o wyborze kursu. Wiele szkół językowych, takich jak Pracownia Językowa, swym klientom proponuje szeroki wachlarz usług do wyboru w tym zakresie. Kandydat może zdecydować się tam na stacjonarny kurs w małych grupach, nauczanie z dojazdem do klienta, a nawet kurs online.

Z dwóch ostatnich możliwości najczęściej korzystają osoby, które mają trudności z wygospodarowaniem czasu na dojazd do szkoły. Kurs z dojazdem do klienta charakteryzuje się elastycznym podejściem do terminu i miejsca zajęć, autorskim programem nauczania wypracowanym w porozumieniu z uczniem, spersonalizowanym sposobem prowadzenia zajęć i ich tempa, a nawet doborem lektora według indywidualnych potrzeb ucznia.

Kursy online z kolei, to kursy stworzone dla osób, które języka angielskiego chcą uczyć się w domowym zaciszu. Ich niewątpliwymi zaletami są ciągły kontakt online z lektorem, zajęcia prowadzone za pośrednictwem łatwych w obsłudze narzędzi, niskie wymagania sprzętowe oraz szybkość łącza, dobór lektora dostosowany do potrzeb ucznia oraz lektorzy doświadczeni w prowadzeniu kursów online. Wybór takiego rozwiązania niczego więc nie ujmuje. Tym sposobem jesteśmy w stanie nauczyć się angielskiego tak samo, jak za pomocą kursu stacjonarnego – w grupie bądź indywidualnie.

Wszystkie szczegóły na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nauczyciela

Kiedy więc szukamy dobrego nauczyciela języka angielskiego zwróćmy uwagę na jego umiejętności dydaktyczne i interpersonalne oraz wiedzę i wykształcenie. Pod uwagę weźmy również styl i możliwości nauczania, a więc wielkość grup zajęciowych czy ofertę dojazdu nauczyciela do naszego domu. Każdemu zależy na czym innym i choć znalezienie idealnego rozwiązania może okazać się skomplikowane, naprawdę warto podjąć pewne ku temu starania. Od nich zależeć będzie bowiem w jakim tempie przyswajać będziemy wiedzę i czy będziemy mogli robić to w przyjemnej atmosferze.