Charakterystyka kosmetyków organicznych

Zdrowy styl życia to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów. Czasy, które na wielu płaszczyznach życia kojarzą się ze sztucznymi składnikami zarówno w jedzeniu, jak i w odzieży czy kosmetykach dają do myślenia jak poprawić swoje samopoczucie, zdrowie i jak dbać o środowisko. Liczba osób, które chcą zmienić swoje nawyki tak, aby żyć w zgodzie z naturą i czuć się lepiej stale rośnie. Jedno z ciekawych zagadnień związanych ze zdrowym trybem życia to kosmetyki organiczne.

Wielu z nas mniej więcej wie, czym one są, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi wszystkich szczegółów, które pojawią się w tym artykule. Co to są kosmetyki organiczne i jak odróżniają się od dobrze znanych kosmetyków? Co to są składniki organiczne? Jak można odróżnić kosmetyki organiczne od standardowych? Jakich składników unikać? Ten artykuł odpowie na każde z tych pytań.

Jakie są kosmetyki organiczne?

Pierwszą i najważniejszą cechą kosmetyków organicznych jest to, że pochodzą one z organicznych upraw. Co to oznacza? Znaczy to, że w takich miejscach nie używa się sztucznych nawozów, ani pestycydów, wszystko rośnie naturalnie. Gleba jest zachowana w dobrym stanie i może być ponownie wykorzystana dzięki temu, że nie pozostają w niej sztuczne i tym samym szkodliwe substancje.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Z kolei jedzenie czy kosmetyki dla ludzi są zdrowe i całkowicie naturalne. Drugą niezwykle istotną cechą kosmetyków organicznych jest to, że, w przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych, nie mogą być w nich użyte sztuczne substancje. Organizacje zajmujące się certyfikowaniem kosmetyków naturalnych wyznaczają normy dla takich formuł i przyjmuje się, że kosmetyk organiczny musi przynajmniej w 95% składać się wyłącznie z naturalnych i tym samym zdrowych składników.

Każda z organizacji wyodrębnia również listę składników, które pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się w takich kosmetykach. Są to, między innymi, sztuczne barwniki, oleje mineralne, w tym parafina (olej jest zastępowany olejem roślinnym), silikony, parabeny oraz jakiekolwiek składniki modyfikowane genetycznie.

Zabrania się również używania emulgatorów PEG, ponieważ są one środkami często wywołującymi alergię. To nie wszystkie wymogi. Organizacje wymagają również od producentów, aby kosmetyki nie były testowane na zwierzętach oraz aby opakowania były wykonywane z biodegradowalnych materiałów.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Jak rozpoznać kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne są bardziej skuteczne niż formuły zawierające sztuczne substancje. Jest to oczywiście zasługa organicznych składników. Dzięki temu, że ich naturalne właściwości są zachowane, kosmetyk organiczny z łatwością się wchłania i odpowiednio oddziałuje na skórę. Kolejną cechą kosmetyków organicznych jest ich cena.

Ze względu na to, że uprawa i zbiór naturalnych składników oraz produkcja organicznych formuł wymagają większych kosztów niż kosmetyki z domieszką sztucznych substancji, kosmetyki organiczne są nieco droższe. Kupując taki kosmetyk, ma się jednak gwarancję zdrowych składników i małego prawdopodobieństwa reakcji alergicznej.

Rozpoznanie różnicy pomiędzy organicznymi kosmetykami a formułami z domieszką sztucznych składników daje szerszy obraz tego, w jaki sposób szukać zdrowych kosmetyków. Pierwszym sposobem jest przeczytanie etykiety dołączonej do formuły. Tam podano wszystkie elementy wchodzące w skład danego specyfiku. Kiedy wiesz czego unikać i czego dokładnie szukać, łatwiej będzie Ci zdecydować się na konkretną formułę.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Można też skorzystać z drugiego sposobu rozpoznania pełnowartościowego kosmetyku. Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy formuła posiada oznaczenie certyfikatem. Liczne organizacje światowe poświęcające swoją pracę testowaniu organicznych kosmetyków przyznają swoje certyfikaty tym, które są wykonane ze zdrowych, organicznych składników.

To właśnie te organizacje są odpowiedzialne za wyznaczanie norm, które muszą spełnić producenci kosmetyków. Jedną z najbardziej znanych organizacji, które się tym zajmują jest francuska organizacja Ecocert. Inne to, na przykład, Cosmebio, Soil Association czy NaTrue. Organiczne kosmetyki zyskują coraz większą popularność.

Osoby, które chcą włączyć do swoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych kosmetyki wykonane z organicznych składników, z łatwością znajdą formuły dla siebie. W rozpoznaniu pełnowartościowych kosmetyków pomagają certyfikaty, które dają pewność, że pielęgnacja będzie pełna wyłącznie najlepszych składników natury i że środowisko naturalne nie ucierpiało w procesie przygotowywania tych formuł.