Charakterystyka tokarek – jak pracują?
Dostępne na rynku tokarki używane służą do wewnętrznej bądź zewnętrznej obróbki powierzchni wprawianej w obrót, gdzie można wyszczególnić ruch główny wykonywany przez obrabiany przedmiot, a także ruch posuwowy narzędzia. Trzeba sobie uzmysłowić, iż istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów różnych gabarytów.
Rodzaje tokarek i ich tryby pracy
Myślę, że warto wymienić oraz opisać każdą z nich nie wdając się w większe szczegóły. Rozpocznę od opisu tokarki kłowej, która wyposażona jest w tak zwany konik. Maszyna ta przeznaczona jest do obrabiania długich przedmiotów, które wymagają dodatkowo podparcia kłem. Kolejnym rodzajem tokarek są tokarki uchwytowe. Nie posiadają konika. Ich przeznaczeniem jest obrabianie krótkich przedmiotów takich jak tuleje bądź tarcze, które są mocowane w uchwycie wrzeciona.
Średnica zewnętrzna obrabianego przedmiotu nie może przekroczyć 630mm. Innym, bardzo interesującym rodzajem są tokarki zwane tokarkami rewolwerowymi. Zostały nazwane w ten sposób ze względu na głowicę rewolwerową, w której umieszcza się narzędzia w odpowiedniej kolejności potrzebne do obróbki przedmiotu.
Po zakończeniu pracy jednego narzędzia wystarczy obrócić głowicę, aby rozpocząć tym samym pracę następnego narzędzia zamocowanego w głowicy. Zasada działania jest podobna do obrotu bębna rewolweru. Mówiąc o tokarkach należy dodać, że tokarki używane, wśród których można znaleźć tokarki rewolwerowe przypominają swoją budową tokarki kłowe jednak posiadają zamiast konika suport wzdłużny, który został wyposażony w głowicę rewolwerową. Kolejną, równie istotną odmianą tokarek są tokarki tarczowe. Zostały one wyposażone w poziomą tarczę. To właśnie na niej umieszcza się przedmiot mający zostać poddany obróbce.
Fakt, że średnica obrabianego przedmiotu rozpoczyna się od 630mm, a kończy na 4000mm czyni ten sprzęt bardzo pomocny przy obrabianiu wielkogabarytowych przedmiotów. Dzięki temu tokarkę tę można zaliczyć do grupy tokarek ciężkich. Pozostając w temacie tokarek ciężkich należy przyjrzeć się dokładniej tokarce karuzelowej. Przedmiot w niej umieszcza się na poziomym stole, który został osadzony na wrzecionie o osi pionowej. W ten sposób stało się możliwe obrabianie ciężkich przedmiotów takich jak. Masa ich sięgać może nawet 220 000kg, a średnica osiąga nawet 24m.
Na sam koniec wspomnę o zataczarce przeznaczonej do wykonywania bardziej skomplikowanych operacji. Operacje te są możliwa dzięki zastosowaniu noży kształtowych. Urządzenie to jest pomocne przy zataczaniu krzywek oraz wałów o mniej regularnych kształtach. Znając wszystkie te rodzaje tokarek należy dobrać taką, aby spełniała wymogi warsztatu pod kątem rozmiarów i ciężaru obrabianego przedmiotu, kształtu, średnicy jak i szybkości skrawania a także kosztów użytkowania przez warsztat. Dość dobry pomysł to temat jakim są tokarki używane – proponujemy wam rozejrzeć się za nimi na stronie Exapro tokarki.
To tanie rozwiązanie dla początkujących firm, gdyż ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi urządzeniami. Przy odpowiedniej konserwacji urządzenia te powinny służyć przez wiele lat przynosząc zyski dla firmy. Z czasem, uzbierają się kwoty, które pozwolą na zainwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt, wyposażony w narzędzia odporne na wysokie temperatury umożliwiające toczenie z bardzo dużymi prędkościami.