Chirurgiczne leczenie otyłości – skuteczna metoda zrzucenia wagi?

Na przestrzeni ostatnich lat, problem otyłości znacznie wzrósł. Chirurgiczne leczenie otyłości, jest w dzisiejszych czasach jedną z bardziej skutecznych metod uzyskania trwałych efektów.
Dla kogo operacje bariatryczne są wskazane? – Otóż, istnieje grupa osób, których otyłość jest szczególnie groźna. Chirurgiczne leczenie otyłości jest konieczne, gdy tzw. leczenie zachowawcze nie daje trwałego efektu. Często, osoby otyłe muszą przestrzegać zdrowej, odchudzającej diety, uprawiać sport i zmienić styl życia. W ich przypadku nierzadko stosuje się również farmakologię oraz terapię behawioralną.

Wiele jest osób, które cierpią na przewlekłą otyłość. Jeśli wskaźnik BMI jest równy 40 lub go przekracza, pacjent może zostać zakwalifikowany do grona oczekujących na operację. Pacjenci, których BMI wynosi 35, również mogą przebyć operację, jeśli ich zdrowiu zagraża groźna choroba związana z otyłością.

Operacje, które mają za zadanie pomóc wyleczyć otyłość, są już znane od blisko 70 lat. Znaczny postęp technologii i badań, przyczynił się do znacznego udoskonalenia metod wykonywania operacji.

Jak pozbyć się niezdrowego nadmiaru kilogramów?

Istnieje wiele dróg, na których pacjenci mają szansę pozbyć się uciążliwej nadwagi. Otyłość nie zawsze wymaga podjęcia się operacji na stole chirurgicznym. Wielu jest jednak pacjentów, których stan wymaga jak najszybszego wykonania operacji.

Jak podaje centrum medyczne KCM Clinic „Bariatria jest dziedziną medycyny, która stale się rozwija. Dzięki ciągłym badaniom, chirurdzy mają możliwość wykonywania miliona operacji. Operacje bariatryczne są często jedyną metodą wyleczenia pacjenta.” Nadmierna otyłość sprzyja przedwczesnym zgonom.

Każdy, kto chce poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości, musi przejść specjalistyczne badania i być pod stałą opieką i kontrolą lekarską. Osoba, która zakwalifikuje się do przebycia operacji bariatryczne, musi bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.
Jakie są wskazania do operacji?

  • Wiek pacjenta musi mieścić się w przedziale 18-65.
  • Pacjent nie może cierpieć na zaburzenia osobowości, depresję i inne ciężkie zaburzenia natury psychicznej.
  • BMI pacjenta musi wynosić 40, ewentualnie 35, jeśli pacjentowi towarzyszy przewlekła choroba, którą powoduje otyłość.
  • Pacjent nie może chorować na chorobę Crohna (w stopniu zaawansowanym), przewlekłe zapalenie przełyku, wrzody dwunastnicy i żołądka lub zapalenie przewodu pokarmowego.
  • Chory nie może być uzależniony od narkotyków i alkoholu i innych używek.
  • W przypadku kobiet – brak ciąży.

Typy operacji bariatrycznych

Istnieje wiele typów operacji, które wykonuje się w celu pozbycia się nadmiernej otyłości. Pierwszą z najbardziej popularnych i skutecznych, jest balon żołądkowy.

Operacja przeprowadzana jest na pacjentach, których BMI wynosi 60. Taki wskaźnik oznacza otyłość olbrzymią. Operacja polega na umieszczeniu w żołądku pustego woreczka z silikonu. Następnie, worek napełniany jest roztworem soli fizjologicznej. Dzięki tej metodzie, osoba otyła szybciej odczuwa sytość. W trakcie leczenia, chory może stracić nawet 20 kg w pół roku. – dodaje KCM Clinic

Inną, znaną metodą jest opaska żołądkowa. Opaska taka dzieli żołądek na dwie części. W mniejszej części żołądka, mieści się mała ilość żywności, przez co chory rzadziej ma ochotę na jedzenie w dużych ilościach. Z opaską możliwe jest schudnięcie 30 kg w przeciągu roku.

By –pass żołądkowy również należy do popularnych i częstych operacji bariatrycznych. Żołądek podzielony zostaje na dwie części, z czego mniejsza – górna część – zostaje połączona bezpośrednio z jelitem cienkim. Ilość przyjmowanych kalorii jest o wiele mniejsza, tak samo jak ilość wchłanianych kalorii. W ciągu roku, chory może stracić aż 65-85% nadmiaru masy ciała.

Rękawowa resekcja żołądka – operacja ta polega na wycięciu ok. 85% masy żołądka. Jest to najpopularniejszy typ operacji leczący otyłość. Wycina się większą część żołądka, przez co chory może spożywać jedynie 100-150 ml pokarmów. Pacjent poddany takiej operacji ma szansę stracić aż 60% nadmiaru masy ciała w ciągu roku.

Wymienione wyżej typy operacji wykonano już na milionach pacjentów. Są one całkowicie bezpieczne – pacjent musi spełniać wszystkie kryteria i mieć odpowiednie wyniki, by odbyć jedną z operacji. Warto pamiętać, że tryb życia po wykonaniu jednej z operacji, musi być o wiele zdrowszy.


→ Konsultacja merytoryczna – KCM Clinic, centrum leczenie otyłości w Jeleniej Górze

→ Źródła: http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm