Co łączy alkohol i nerwicę? Podwójny problem uzależnionych
Wiele osób zastanawia się, czy alkoholizm jest chorobą psychiczną. Powszechnie wiadomo, że negatywne skutki, jakie on niesie, związane są z działaniem narządów wewnętrznych i zewnętrznym wyglądem. Ale czy na pewno to jedyne skutki uzależnienia?
Jak alkohol wpływa na człowieka?
Częste spożywanie wysokoprocentowych trunków w dużej ilości niesie za sobą takie problemy zdrowotne jak:
- Nowotwory
- Niewydolność trzustki, wątroby, jelita grubego
- Zapalenie narządów układu pokarmowego
- Nasilenie infekcji wirusowych i bakteryjnych
- Zwiększenie ciśnienia tętniczego mogącego prowadzić do zawału
- Stopniowe uśmiercanie komórek w układzie nerwowym
Wiele z tych chorób może rozwijać kolejne schorzenia lub nawet prowadzić do śmierci, więc nie można zaprzeczyć temu, że alkohol niszczy organizm na we wszystkich jego częściach.
Ale skoro alkohol źle działa na cały organizm, to ma on też destrukcyjny wpływ na mózg. Dotyczy to nie tylko układu nerwowego i impulsów wysyłanych do innych części ciała, ale również sfery psychicznej.
Alkohol a zaburzenia psychiczne
Po alkohol sięgają najczęściej osoby, które nie radzą sobie ze stresem, dużymi emocjami, stałym lękiem oraz z wieloma innymi zaburzeniami.
Myślą, że procenty pomogą im uciec od trudnej rzeczywistości i na chwilę zapomnieć o problemach. Nie ma w tym jednak nich dobrego.
Trudna sytuacja w domu czy pracy skłania do sięgnięcia po drinka. Jeśli zdarza się ona często, wówczas spożywana wcześniej ilość przestaje wystarczać. Człowiek sięga po coraz to więcej, mając przy tym wyrzuty sumienia i zatracając się nie tylko w nałogu, ale również w takich zaburzeniach jak depresja czy nerwica.
Czym jest nerwica?
Zaburzenia nerwicowe wiążą się najczęściej z przeżywaniem irracjonalnego lęku, fobiami, atakami paniki, nerwicą natręctw, przewlekłym stresem czy z PTSD.
Mogą więc one przyjmować różne formy i potęgować fizyczne dolegliwości takie jak:
- Zmęczenie
- Problemy ze snem
- Bóg głowy
- Nadmierna potliwość
- Tiki nerwowe
- Mdłości
- Kołatanie serca
- Trudności z oddychaniem
Bardzo łatwo jest więc pomylić powyższe symptomy z chorobami somatycznymi, a nie psychicznymi prawda? Podobnie ma się rzecz z działaniem alkoholu na umysł człowieka.
Alkohol a nerwica
To połączenie jest mieszanką wybuchową, ale niestety bardzo często się zdarza. Powszechnie przyjęło się, że alkohol jest najlepszym sposobem, by radzić sobie ze stresem. Nic bardziej mylnego. Staje się on wtedy jedyną drogą ucieczki, a człowiek wpada w błędne koło.
Substancje psychoaktywne znajdujące się w alkoholu hamują działanie układu nerwowego. Oznacza to, że osoba uzależniona podświadomie myśli, że alkohol pozwoli jej się odprężyć, ponieważ komórki nerwowe pracują wtedy wolniej. Popija ona jeden drink za drugim i z biegiem czasu zapomina o problemach i stresie, można by więc pomyśleć, że to idealne lekarstwo na nerwicę.
Natomiast kilka godzin po spożyciu alkoholu wszystkie nieprzyjemne myśli, nerwy i lęki wracają ze wzmożoną siłą, ponieważ praca komórek nerwowych w procesie trzeźwienia zaczyna przyspieszać.
U alkoholików pojawia się wtedy bardzo często nerwica poalkoholowa, która objawia się poprzez:
- Znaczne pogorszenie nastroju (co często prowadzi również do depresji)
- Wzrost napięcia, niepokoju
- Dyskomfort fizyczny i psychiczny
- Poczucie winy i beznadziejności sytuacji
Nieumiejętność poradzenia sobie z problemami ponownie otwiera drogę do sięgania po alkohol i tym sposobem błędne koło się zamyka coraz bardziej, zatracając nerwową osobę w alkoholizmie.
Aby więc nie wpaść w te pułapki, należy czym prędzej przetrwać to błędne koło, zanim pojawi się uzależnienie czy przewlekła nerwica.
Jak to zrobić?
Jak widać, nerwica i alkoholizm to głównie choroby psychiczne. Aby się z nich uwolnić, potrzebna jest pomoc specjalisty. Choć wiele osób jest sceptycznie nastawionych do terapii, to praca psychiatry czy psychologa nie może w żaden sposób zaszkodzić, zwłaszcza osobom uzależnionym.
Ośrodek leczenia uzależnień w Bełchatowie pomaga znerwicowanym alkoholikom wypracować skuteczne sposoby radzenia sobie z lękiem czy stresem i przede wszystkim leczy osoby uzależnione od alkoholu. Warto zatem skorzystać z oferowanej pomocy specjalistów, póki nie jest za późno. Póki nerwica i alkoholizm nie zawładnęły jeszcze naszym życiem, mamy jeszcze szansę na spokojne i szczęśliwe życie.