Co nam daje osocze bogatopłytkowe i jak działa ?
Skrót PRP pochodzi z języka angielskiego i znaczy nic innego jak osocze bogato płytkowe. PRP to koncentrat płytek krwi, które są zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywanie jest w leczeniu komórkami macierzystymi. Wykorzystuje się je głównie by przyspieszyć i wspomóc leczenie takich schorzeń, jak — zespół „łokcia tenisisty”, zapaleniu powięzi podeszwowej, uszkodzenia łąkotkowe, uszkodzenia chrząstki stawowej.
Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe w celu leczenia komórkami macierzystymi?
Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi osoby leczonej. Po pobraniu krwi od pacjenta wykorzystuje się metodę separacji komórkowej wykorzystując przy tym odpowiednie systemy — na przykład Regeneris, GPS III itp. Do tego procesu wykorzystuje się zestawy sterylnych pojemników, które pozwalają sprawnie i szybko pozyskać osocze — i to nawet w warunkach ambulatoryjnych. Podczas pozyskiwania osocza bogatopłytkowego odwirowuje się pobrany od pacjenta antykoagulant w krwi. Dzięki temu dochodzi do rozdzielenia na osocze bogatopłytkowe, ubogopłytkowe oraz czerwone krwinki. Sam proces separacji poszczególnych frakcji jest automatyczny, ponieważ wynika on z uwarunkowań fizycznych. Podczas odwirowywania poszczególne frakcje trafiają do różnych przegród pojemnika.
W jakim celu stosuje się osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się przy leczeniu rozmaitych schorzeń ortopedycznych. Na celu ma poprawę potencjału regeneracyjnego tkanek miękkich takich jak: wiązadła, ścięgna, mięśnie itd., a także tkanki kostnej. Osocze bogatopłytkowe jest bogate w elementy niezbędne do prawidłowego regeneracji, dlatego okazuje się być najlepszym preparatem wspomagającym powrót do zdrowia. W dodatku osocze bogatopłytkowe posiada szereg pozytywnych działań: poprawia regenerację tkankową, przyspiesza gojenie tkanek miękkich oraz kości, a także redukuje opuchliznę, zmniejsza ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji. Te wszystkie drogocenne cechy znajdują się na wyciągnięcie ręki, ponieważ każda osoba może zostać skierowana na pobieranie krwi w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego, aby uzyskać możliwie najlepszy preparat i znacznie polepszyć stan swojego zdrowia, właśnie dzięki przechowywanym w naszej krwi składnikom.
Jak działa osocze bogatopłytkowe?
Leczenie komórkami macierzystymi polega na uwalnianiu przez aktywowane płytki krwi — trombocyty — czynników wzrostów. Czynniki te stymulują wówczas replikację komórkową, angiogenezę, czyli naczyniotworzenie, a także wzmagają metabolizm oraz różnicowanie komórkowe. Komórki macierzyste zdają się być przyszłością medycyny. Dają ogromne możliwości różnicowania, samoodnawiania oraz rozmnażania. W dodatku warunkują szybką regenerację i odbudowę uszkodzonych tkanek więzadeł, mięśni, ścięgien, a nawet tkanki kostnej.
Komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych. Liczne stany zapalne oraz różnego rodzaju dysfunkcje warto wspomóc preparatami pochodzącymi z osocza. Pozwalają na szybka regenerację i pomoc na przykład przy wczesnych zmianach zwyrodnieniowych stawów, uszkodzeniach chrząstki stawowej, a nawet martwicy kości. Warto skierować swoje kroki do lekarza i zapytać o te innowacyjne metody leczenia. Wiele osób zauważa w nich przyszłość najnowszej medycyny. Odchodzi się od drogich leków z trudno dostępnych komponentów na rzecz prostych i skutecznych rozwiązań. Do takich właśnie należy leczenie komórkami macierzystymi. Obserwacje i badania dowodzą, że leczenie z użyciem osocza bogatopłytkowego jest znacznie skuteczniejsze od terapii bez jego użycia. Dzieje się tak częściowo dzięki przeciwciałom znanym organizmowi. Organizm wówczas nie zaczyna w pierwszym ruchu walki z lekiem, by go później przyswoić — po prostu korzysta z jego dodatkowej dawki od pierwszego momentu, w którym preparat zostanie podany. W ten sposób zwiększa się zarówno odporność, jak i szybkość regeneracji.