Co obejmują ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne lub inaczej zwane samochodowymi należą do ubezpieczeń obowiązkowych, bez których poruszanie się po drogach pojazdami mechanicznymi jest karalne. Obejmują one ochronę pojazdów oraz osób nimi kierujących. Dają kierowcy pewne zaplecze w chwili kiedy jest poszkodowanym lub sam spowoduje wypadek.

Jakie ubezpieczenie jest wymagane?

Podstawowym ubezpieczeniem wymaganym jest OC, czyli odpowiedzialność cywilna. Wszelkie dodatkowe opcje są dobrowolne, jednakże ich opłata zwiększa znacznie bezpieczeństwo i daje kierowcy większe możliwości jeśli chodzi o odszkodowania a także uzyskanie pomocy drogowej takiej jak holowanie samochodu w razie awarii oraz udzielenie pojazdy zastępczego. W chwili gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym ubezpieczyciel, u którego opłaciliśmy składkę ma obowiązek wypłacić należną sumę, jak będzie w stanie pokryć naprawę pojazdu oraz koszty leczenia osób poszkodowanych w kolizji drogowej.

Każdy kierujący pojazdem ma obowiązek posiadać przy sobie dowód ubezpieczenia. Jaki należy okazać funkcjonariuszowi policji w czasie kontroli. W przypadku kiedy nie mamy takowego dokumentu przy sobie grozi nam mandat.

Jak wybrać firmę ubezpieczeniową?

Obecnie na rynku ubezpieczeń mamy wiele ofert mniej lub bardziej atrakcyjnych w zależności od firmy oferującej. Mimo iż wybór bywa ciężki z uwagi na mnogość propozycji zawsze lepiej wybierać ubezpieczyciela dłużej funkcjonującego w tej branży, większego no i oczywiście cieszącego się dobrą opinią. Nie jest to łatwe ale zawsze lepiej zebrać dokładne informacje i podjąć słuszną decyzję niż w chwili wypadku zostać na lodzie.

Często słyszy się, że firmy ubezpieczeniowe wymigują się od wypłacania odszkodowań, posiłkując się lukami prawnymi, o których zwykły obywatel często nie ma pojęcia. Ważnym jest także zapoznanie się z wszystkimi postanowieniami umowy i wymaganą dokumentacją w razie kolizji, gdyż jej brak także może skutkować odmową wypłacenia należnej kwoty. Wysokość kwoty obowiązkowego OC bywa różna w zależności od marki samochodu jego wieku, pojemności oraz wieku jego właściciela i stażu jeśli chodzi o posiadane prawo jazdy.

A co ze zniżkami?

Ubezpieczając pojazd pierwszy raz z pewnością nie możemy liczyć na zniżki. Ich uzyskanie jest możliwe po pierwszym roku korzystania z usług danego ubezpieczyciela oraz w momencie kiedy jesteśmy kierowcą bezwypadkowym. Mimo iż obowiązkowe jest tylko OC warto posiadać cały pakiet wraz z NNW, AC i Assistance.


Więcej o ubezpieczeniach można dowiedzieć się korzystając z usług Pośrednictwa Ubezpieczeniowego Dariusz Zieliński z Koszalina.