Co powinien posiadać w swojej ofercie fotograf ślubny?

Jest kilka wydarzeń w życiu, które możemy spokojnie nazwać kamieniami milowymi. Ślub to chwila, która jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju i niezwykle istotna. Planując wesele, pary stają na głowie, by ten dzień był perfekcyjny. Dopinają wszystko na ostatni guzik, po to, by przeżyć niezwykłe momenty ze swoją drugą połówką i rodziną. Dlatego tak ważna jest rola fotografa ślubnego.

Reportaż ślubny — historia opowiedziana przy pomocy zdjęć

Każdy fotograf, który specjalizuje się w robieniu zdjęć na weselach ma w swojej ofercie reportaż ślubny. Pod tą nazwą kryje się usługa polegająca na robieniu zdjęć podczas ceremonii i wesela, utrwalenie najważniejszego dnia, godzina po godzinie.

Kluczem do tworzenia dobrych reportaży ślubnych jest naturalność. Jeśli zdjęcia będą pozowane, nie będzie tego efektu. Oglądając zdjęcia z wesela, chcesz poczuć się jeszcze raz jego uczestnikiem. Często to zdjęcia zza kulis, z przygotowań do ceremonii, są ulubionymi zdjęciami Państwa Młodych. I to nie dlatego, że dokumentują ich ostatnie chwile jako „wolnych” ludzi.

Duża autentyczność jest mile widziana nie tylko dlatego, że jest teraz modna, chodzi też o zmiany kulturowe, które następują wokół nas. Społeczeństwo się zmienia, młodzi ludzie nie chcą tracić czasu na niepotrzebne zabiegi, lubią widzieć siebie i swoich gości, takimi, jakimi są naprawdę.

Prawdziwy reporter wie, co zrobić, by dobrze uchwycić moment i jak działać spontanicznie z dobrymi wynikami. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są pozowane zdjęcia z przyjaciółmi lub rodziną, zrobione podczas przyjęcia weselnego.

Większość fotografów oferuje swoim klientom tylko krótką sesję podczas wesela, jest ona elementem reportażu, ale ma inny charakter. Zwykle są to zdjęcia z członkami rodziny i przyjaciółmi, czasami zdjęcia samej pary młodej lub tylko ze świadkami. Reszta reportażu musi być spontaniczna.

Sesja ślubna — wyjątkowa lokalizacja i wyjątkowi bohaterowie

Jeszcze dwadzieścia lat temu niewiele par zdecydowałoby się na sesję ślubną wykonywaną innego dnia niż dzień wesela. Teraz jest to normą, a jakość tej usługi tylko na tym zyskała. Dzięki temu, że zwykle wybiera się inny termin, zwiększają się możliwości stworzenia unikalnej i dopasowanej do Państwa Młodych scenerii.

Wybór plenerów jest nieograniczony. Młode pary wybierają sesje w przeróżnych miejscach,  popularne są scenerie z bogatym krajobrazem, sesje w górach, często nawet na szczytach po pokonaniu szlaku, nad morzem, jeziorem, w lesie czy na łące. Coraz większą popularnością cieszą się sesje w miastach. Malownicze rynki, z których słynie Polska, ciekawe elementy architektury, goszczą na sesjach plenerowych u coraz większej liczby par, którzy zdecydowali się na wybór fotografa ślubnego z Krakowa i taką właśnie opcję.

Zdarzają się też sesje, w których stawia się na kontrasty i piękni Państwo Młodzi są otoczeni industrialnymi elementami, graffiti na szarych budynkach czy blokami. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Miejsce na sesję to jedno, a stworzenie na zdjęciach odpowiedniego klimatu to drugie. Chemia — między małżonkami oraz między nimi a fotografem, to czynnik, który doprowadzi do powstania wspaniałej pamiątki. Wszyscy powinni być zrelaksowani, czuć się dobrze w swoim towarzystwie i darzyć się zaufaniem. Sesja ślubna to miejsce na fotografie pozowane, dlatego obie strony powinny dbać o dobry nastrój, dzięki niemu nawet pozowane zdjęcia pozostaną naturalne i będzie na nich widać uczucie między młodą parą.

Pakiety usług skierowane do nowożeńców

Fotografowie ślubni mają w swojej ofercie sesje i reportaże ślubne pogrupowane w pakiety i wycenione. Ceny zależą od kilku czynników. Jednym z nich jest ilość fotografii w formie cyfrowej, przekazywanych młodym w chmurze lub na nośniku i ich obróbce. Najbardziej rozbudowane pakiety zapewniają zarówno sesję, reportaż, jak i dużą liczbę odbitek, fotoksiążkę lub album. Decyzję o wyborze pakietu podejmują Państwo Młodzi. Szczegóły są ustalane między nimi a fotografem.

Posiadanie pamiątki ślubu ma równie długą historię co same śluby. Dzień ślubu ma być idealny w naszych wspomnieniach. Najlepiej odświeżać w pamięci wesele z dobrze wykonaną fotografią w dłoni. Oferty fotografów ślubnych ciągle się zmieniają, ale sesja i reportaż to główne i najważniejsze jej elementy.