Co to jest ekogroszek?
Ekogroszek, czyli materiał opałowy wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego to dziś jedna z bardziej popularnych i stosunkowo tanich technik grzewczych. Ekogroszek jest paliwem stałym, który często nazywany jest dzięki swoim właściwościom „paliwem XXI wieku”. O jego ekologicznym charakterze decyduje kilka czynników, wśród których wyróżnia się przede wszystkim niską zawartością siarki oraz niską ilością popiołu po jego spaleniu. Podstawowe informacje na temat ekogroszku i korzyści z jego stosowania można odnaleźć dziś niemal wszędzie. Czy wiesz jednak jak powstaje ekogroszek, jak rozpoznać ten dobrej jakości od kiepskich podróbek i jakie są jego zalety?
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego lub brunatnego charakteryzujących się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i zawartości substancji niepalnych. Jednymi z ważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas produkcji ekogroszku są możliwie najniższa zawartość siarki oraz popiołu węglowego.
Dodatkową uwagę przykuwa się także do energetyczności materiału opałowego, zapewnianą poprzez wielokrotne płukanie i przesiew użytego w produkcji węgla oraz odpowiednie wzbogacanie go w procesie. W efekcie uzyskuje się produkt ubogi w siarkę (która w przypadku dobrego ekogroszku stanowi mniej niż 0,6% masy), produkujący jedynie niewielkie ilości popiołu o niskiej wilgotności (oba parametry nie powinny przekraczać 10% masy opału. To właśnie te czynniki zapewniają tak wysoką, chwaloną przez wszystkich wartość opałową ekogroszku, która bezpośrednio przekłada się na ilość opału koniecznego do wyprodukowania jednostki ciepła.
Ekogroszek charakteryzuje się przede wszystkim dużo lepszą jakością i większą wydajnością niż pozostałe węgle. Materiał ten jest także bardziej przyjazny dla środowiska, co jest w obliczu obecnych kryzysów ekologicznych niezwykle ważne. Wielkość ekogroszku waha się od 5 do 25 mm, przez co nadaje się on idealnie do opalania w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami węgla. Ekogroszek może być także stosowany w piecach z podajnikami, które wymagają okresowego uzupełniania manualnego. Ograniczona ilość ekogroszku w zasilanych automatycznie kotłach prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego tlenku węgla, oraz innych szkodliwych produktów ubocznych, takich jak na przykład dioksyny, czy pyły, co znacząco wpływa na kwestie zdrowotne i ekologiczne.
Zalety ekogroszku
Jedną z podstawowych zalet ekogroszku jest możliwość obniżenia kosztów produkcji energii cieplnej dzięki wysokiej kaloryczności opału – wysoka kaloryczność oznacza bowiem mniejsze zużycie materiału do wyprodukowania danej jednostki ciepła. Obok ekonomiczności, zdecydowanie korzystną zaletą ekogroszku jest jego ekologiczność.
Spalanie przy jego użyciu jest niemal bezdymne, a emisja do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych kilkukrotnie niższa od wymaganych norm. Redukcja emisji dwutlenku węgla CO2 podczas stosowania ekogroszku i pieców z automatycznymi dozownikami węgla wynosi 25%, CO – 97%, a pyłów o prawie 92% w stosunku do tradycyjnych pieców rusztowych. Należy jednak podkreślić, że wartości te są silnie uzależnione od jakości samego opału.
Ekogroszek powinien zawierać jak najmniej siarki oraz popiołu węglowego, jednocześnie jego kaloryczność musi być bardzo wysoka. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Nik-Mil, który w swojej ofercie posiada materiały opałowe wysokiej jakości.
Aby spalanie było w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, konieczny będzie wybór ekogroszku o jak najlepszych parametrach. Jak go zidentyfikować? Słabej jakości ekogroszek składa się przede wszystkim z miału węglowego, oraz lepiszcza – składników o dużo gorszej jakości, niż prawdziwy ekogroszek, charakteryzujących się dużo mniejsza kalorycznością i także gorszymi parametrami emisyjnymi.
Zastosowania ekogroszku
Ekogroszek to lekki i drobny materiał opałowy – to między innymi z tego powodu cieszy się dziś tak dużą popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych oraz wszelkich zakładów opalanych za pomocą pieców węglowych. Worek z ekogroszkiem jest na tyle lekki, że bez trudu przeniosą go do piwnicy nawet osoby starsze. Małe opakowania pozwalają na to, by znacząco ograniczyć konieczność dźwigania węgla do pieca każdego dnia. W przypadku kotłów z podajnikiem retortowym, wystarczy dokładać węgiel raz na kilka dni.
Dzięki zastosowaniu niemal bezobsługowych, wydajnych kotłów z automatycznymi podajnikami materiału opałowego, ekogroszek stale zyskuje na popularności i już dziś stanowi bardzo dobrą alternatywę dla innych metod grzewczych. Ekogroszek to paliwo opałowe łączące w sobie podstawowe cechy ekologicznego opału ze stosunkowo niską ceną i wysoką kalorycznością. Na dziś dzień niewiele może się z nim równać.