Co wpływa na rozwój genialnego umysłu?
Od ostatnich kilku lat nieustannie słyszy się o dobrodziejstwach, jakie niesie wychowanie muzyczne dzieci już od samego początku. Pewnie stąd bierze się pragnienie większości rodziców, by koniecznie posłać swoje dzieci do szkoły muzycznej. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że na samym początku znajduje się jeszcze przedszkole, ale i muzycznych przedszkoli w ogóle nie brakuje, które w większości opierają się na teorii umuzykalniania dzieci według Edwina Gordona. Takie muzyczne przedszkole ma nie tylko pozytywnie wpłynąć na wszechstronny rozwój dzieci, ale także ma być idealnym startem do szkoły muzycznej.
Czy muzyka może wpływać na progres w naszych umiejętnościach?
Skoro tyle się mówi o tak pozytywnych skutkach w rozwoju, gdy dziecku od najmłodszych lat towarzyszy muzyka, to warto w tym momencie przyjrzeć się temu co na ten temat mówią najróżniejsze publikacje naukowe.
Najważniejszym może okazać się to, że utwory muzyczne są niezwykle skuteczne w pokonywaniu napięcia stresowego. W zasadzie tego nie było nawet potrzeby udowadniać, ponieważ prawie każdy z własnego doświadczenia wie, że w chwilach dużego napięcia bardzo chętnie „ucieka” się w muzykę, która pomaga w zapomnieniu o stresującej sytuacji, a niejednokrotnie, gdy nadejdzie moment rozluźnienia pomaga w spojrzeniu na problem z innej perspektywy. Niektórzy naukowcy są również zdania, że melodie poprawiają koncentrację. To pewnie z tego względu niektórzy ludzie wręcz się zaklinają, że przy muzyce dużo łatwiej idzie im nauka. Jak widać, uczeni się z tym zgadzają. Ich zdaniem takie właściwości przejawiają głównie utwory barokowe, ale także kompozycje takich genialnych twórców, jak Beethoven czy Mozart.
Innymi, dość ciekawymi badaniami są te wykonane w Polsce na młodzieży, która uczęszczała do szkoły muzycznej. Mając na uwadze wyniki uzyskane podczas tego badania dochodzi się do wniosku, że osoby z wykształceniem muzycznym w zestawieniu z dziećmi, które ze szkołą muzyczną nie miały nic wspólnego mają na niesamowitym poziomie wytworzoną umiejętność myślenia logicznego. Oprócz tego okazało się, że „muzyczna” młodzież dużo lepiej się koncentruje i posiada większe samozaparcie; wzrasta także zdolność do analitycznego myślenia czy do spostrzegania.
Posyłając dziecko do szkoły muzycznej, sprawiasz, że zaczyna się rozwijać
Gdy rodzice znają te wszystkie wyniki, nie powinno już nikogo dziwić, że tak chętnie posyłają dziecko do szkoły muzycznej, niejednokrotnie nie zwracając w ogóle uwagi na predyspozycje własnego dziecka. Dlatego należy pamiętać, że jeśli jest się rodzicem to bez względu jakie ma się ambicje w stosunku do swojej pociechy, trzeba zawsze pamiętać o indywidualnych uwarunkowaniach dziecka.
Nie można także zapominać, że ma ono prawo do wolności i bycia odrębną jednostką, czyli jeśli dziecko rodzi się w rodzinie o tradycjach muzycznych, ale ono nie ma chęci do tego by iść w ślady ojca, matki, dziadka i babki to należy to uszanować. Można delikatnie próbować i podsuwać różne propozycje, jeśli jednak dziecko za każdym razem niezmiennie podkreśla, że tego nie chce to trzeba to respektować, ponieważ nie muzyka tworzy genialne umysły, ale zwyczajna ciężka praca.