Cyklinowanie krok po kroku

Drewniane podłogi zawsze pozostaną w modzie. Niezależnie od tego czy mieszkanie utrzymane jest w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym drewniana podłoga zawsze jest dobrym rozwiązaniem, które wprowadzi niesamowity charakter do każdego wnętrza. Oprócz licznych zalet, niestety drewniane parkiety posiadają również wady, z którymi należy zapoznać się przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego rodzaju podłoża w swoim mieszkaniu. Parkiety nawet pomimo regularnej pielęgnacji bardzo często rysują się niszczą, przecierają, w związku z tym, od czasu do czasu konieczne jest przeprowadzenie gruntownego cyklinowania. Czym jest cyklinowanie i jak jest przeprowadzane?

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie jest doskonałą metodą, dzięki której możliwe jest odnowienie nawet bardzo zniszczonego parkietu przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn. Cyklinowanie polega na starciu zniszczonych warstw drewna po czym możliwe jest położenie lakieru oraz wykończenie podłogi tak aby wyglądała jak nowa. Obecnie wiele firm świadczy usługi cyklinowania – warto zdecydować się na skorzystanie z ich ofert. Procesu nie wykonuje się jedynie w przypadku bardzo rozległych i głębokich uszkodzeń. Możliwe jest również samodzielne wykonanie cyklinowania jednak należy zdawać sobie sprawę, że proces ten jest wyjątkowo czasochłonny i wymaga posiadania odpowiednich urządzeń.

Etap 1 – usunięcie starych i zniszczonych warstw.

Pierwszy etap cyklinowania polega na starciu powierzchni drewna za pomocą cykliniarki czyli specjalnej maszyny posiadający powierzchnię ścierną. W zależności od rodzaju podłogi wybiera się różnorodne grubości ścierne, które umożliwiają uzyskanie najlepszych efektów. Prace rozpoczyna się zazwyczaj od papieru ściernego o gradacji od 36 – 40, a maszyna prowadzona jest pod kątem 45 stopni od klepek parkietu i włókien drewna. Następnie proces ten jest powtarzany jednak przy wykorzystaniu papieru o gradacji 60 zmieniając kierunek o 90 stopni. Ostatnie szlifowanie, tak zwane wykończeniowe, przeprowadzone jest na materiale ściernym o gradacji 80-100. Proces ścierania powtarzany jest tak długo, aż podłoga będzie całkowicie czysta i ładna.

W wyborze firmy cykliniarskiej pomoże strona dobrycykliniarz.pl – katalog firm cykliniarskich.

Krok 2 – uzupełnienie ubytków między drewienkami.

Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie podłogi z powstałego podczas cyklinowania pyłu, a następnie uzupełnienie ewentualnych luk i szczelin pomiędzy poszczególnymi drewienkami. W tym celu stosuje się różnorodne specjalistyczne substancje wykonany na bazie zmieszanych żywic. Po uzupełnienie ubytków nadmiar nałożonego produktu należy również zeszlifować.

Krok 3 – lakierowanie.

Przygotowaną w ten sposób podłogę można w tym momencie dokładnie polakierować. Jeśli podłoga nie była pierwotnie lakierowana wykonuje się woskowanie bądź olejowanie w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. W niektórych przypadkach po ukończonym procesie konieczne jest odczekanie określonej ilości czasu przed rozpoczęciem użytkowania parkietu. Gotowana podłoga jest gotowa do użytkowania – prezentuje się pięknie, a przy odpowiedniej pielęgnacji efekt ten utrzyma się przez długi czas.