Czujnik siły – na czym polega jego działanie?

Aparatura pomiarowa jest niezbędna w bardzo wielu maszynach w branży przemysłowej. Jeśli chodzi o czujniki siły, jest ich dość dużo i trzeba je dobierać ostrożnie, aby dobrze pasowały do danej maszyny idealnie. Na czym jednak polega działanie takiego czujnika? Co warto o nim wiedzieć? W tym artykule przeczytasz o tym, czym charakteryzują się takie czujniki, gdzie są wykorzystywane oraz jak dokładnie działają.

Czym jest i jak działa czujnik siły?

Najprościej mówiąc, każdy czujnik tensometryczny jest przeznaczony do mierzenia naprężenia. Posiada materiał oporowy, który odkształca się tak samo, jak element, który wcześniej został przytwierdzony do tego czujnika. Drut metalowy, który jest przytwierdzany, zmienia opór elektryczny wówczas, kiedy zmienia się jego długość i robi to pod wpływem danej siły, która na niego działa. Czujnik tensometryczny używany jest do mierzenia sił rozciągających, ściskających i nie tylko. Przydaje się tam, gdzie istnieje konieczność pomiaru wagowego różnych surowców czy mas.

Czujniki różnią się między sobą w zależności od tego, gdzie i w jaki sposób mają być stosowane. Niektóre nadają się do dużych maszyn, a inne przeznaczone są wyłącznie do łatwiejszych pomiarów. Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać mechanizm czujników również do projektowania obuwia – wówczas za pomocą symulacji można sprawdzić, czy dany but jest odpowiedni względem nacisku nogi, a do klasycznych przedmiotów, w których potrzebny jest taki czujnik, należy waga.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Każdy czujnik charakteryzuje się jakimś zakresem siły, którym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu do danego urządzenia. Poszczególne modele mają też różne kształty, a ich części oporowe mogą znajdować się w różnych miejscach. Z tego względu tensometry można podzielić  na tensometry foliowe, wężykowe, półprzewodnikowe zygzakowe i kratowe. Warto wiedzieć również, że niektóre czujniki w połączeniu ze wzmacniaczem pomiarowym funkcjonują również jako przetworniki pomiarowe siły.

Jak wybrać czujnik siły?

Jak już zostało powiedziane, nie każdy czujnik jest taki sam, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas kupna. Wiele zależy oczywiście od urządzenia, do którego czujnik ma być użyty. Jeśli jego dane ściśle mówią, aby używać go jedynie w niewielkich mechanizmach, należy się do tego zastosować – w przeciwnym razie uzyskasz zły wynik. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na budowę danego tensometru. Jeśli dane urządzenie wymaga, na przykład, czujnika foliowego, to nie warto eksperymentować z innymi.

Jeśli nie wiesz na pewno, jakiego typu czujnika szukasz, dane do niego dołączone powinny być na tyle przejrzyste, że wywnioskujesz to z pozostałych informacji, w których opisane będzie dokładne przeznaczenie konkretnego czujnika. Co niezwykle ważne, w wielu sklepach znajdziesz kartę wyrobu czy też kartę katalogową, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat wybieranego przez Ciebie produktu, dlatego, jeśli takich danych nie widzisz, zapytaj o nie.

Nie każde urządzenie jest takie samo i czujniki też są różne, dlatego ważne, aby kupić produkt z odpowiednią instrukcją. W takiej instrukcji znajdują się dokładne informacje na temat tego, w jaki sposób efektywnie zainstalować dany czujnik i na co zwracać uwagę podczas jego użytkowania. Każdego rodzaju aparatura pomiarowa powinna być używana z uwzględnieniem konkretnych obliczeń i nie inaczej jest w przypadku czujników siły, dlatego warto stosować się do wszystkich wskazówek zawartych w danej instrukcji.

Czujniki są z natury przystosowane do działania nawet w bardzo wysokich temperaturach, lecz warto zwrócić uwagę na to, czy w instrukcji nie podano na ten temat innej informacji. Jeśli chodzi o wybranie wysokiej jakości czujnika siły, ważne jest również zwrócenie uwagi na gwarancję, która powinna być dołączona do każdego z nich. Choć czujniki są urządzeniami bardzo precyzyjnymi i trwałymi, jak każda część automatyki, mogą okazać się wadliwe, dlatego warto mieć gwarancję, aby w razie potrzeby dany czujnik wymienić. Na podstawie działania czujnika i jego właściwości widać, że podczas użytkowania czujnika siły warto zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, ponieważ jest to bardzo istotny element w wielu branżach.


Dowiedz się więcej o czujnikach siły na stronie producenta SPAIS.