Czy monitoring w zakładzie pracy jest legalny?

Pracodawcy zastanawiający się nad montażem monitoringu niejednokrotnie mieli dylematy związane z legalnością takiej decyzji. Dziś są one tym bardziej nurtujące – ze względu na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Zgodnie z zasadami RODO pracodawca może jednak podjąć decyzję o zamontowaniu monitoringu i tym samym wprowadzeniu szczególnego nadzoru nad swym zakładem lub terenem wokół niego. Jest to dopuszczalne, gdy uzna, że takie środki są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia. Legalne wdrożenie monitoringu wymaga jednak od niego poinformowania o zaistniałym fakcie pracowników nie później niż 14 dni przed jego uruchomieniem.

Na jaki rodzaj monitoringu się zdecydować?

montaż kamer warszawaKiedy więc decyzja została już podjęta, pozostaje wybór odpowiedniego dla naszego zakładu monitoringu. Na rynku dostępne są kamery kopułkowe, kamery zintegrowane, kamery kompaktowe i kamery obrotowe.

Pierwsze  z nich są najczęstszym wyborem pracodawców. Stosowane są do rejestrowania obrazu zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Przy szczególnych zagrożeniach można zdecydować się nawet na ich wandaloodporny typ, który w precyzyjny sposób uchwyci wszystkie akty wandalizmu. Ze względu na wzmocnioną i szczelną obudowę, która odporna jest na uderzenia nikt nie będzie w stanie ich zepsuć czy unieszkodliwić. Dostępne są wyłącznie w wysokiej rozdzielczości, w wersjach z oświetlaczami podczerwieni, na dzień  i noc.

Kamery zintegrowane, to z kolei systemy najczęściej wyposażone w diody IR, dostarczające obraz najwyższej jakości. Zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że świetnie radzą sobie w absolutnych ciemnościach, a ze względu na niewielkie rozmiary są trudne do zlokalizowania. Dzięki temu nie wpływają też ujemnie na estetykę wnętrza. Co więcej, wszystkie tego typu kamery posiadają też daszek i odpowiednią normę szczelności, która pozwala na montaż monitoringu na zewnątrz.

Kamery kompaktowe natomiast, to urządzenia stosowane typowo we wnętrzach budynków. Jeśli jednak spełnione zostanie kilka warunków dotyczących ich oświetlenia, z powodzeniem służyć będą nam również na zewnątrz. Charakteryzują się czystością odbieranego obrazu i doskonałą jakością kolorów.

Ostatnie, obrotowe kamery stosuje się w sytuacjach, gdy koniecznym jest monitorowanie kilku obiektów lub postaci jednocześnie, za pomocą jednej kamery. Umożliwiają rejestrowanie ruchów obiektów zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co więcej, dzięki swoim funkcjom pozwalają również na optyczne zbliżanie obrazu, zoom cyfrowy czy wysoką prędkość zmiany położenia, a także używanie klawiatury sterującej – do poruszania głowicą kamery.

Monitoring  CCTV i jego montaż

montaż monitoringu cctv warszawaPowyższe rozwiązania sprawdzają się w biurach, sklepach, a nawet domach. Jednak zabezpieczenia banków, kancelarii komorniczych, instytucji publicznych, to zazwyczaj sprawy wyższej rangi. Tu oprócz standardowych rozwiązań potrzeba czegoś jeszcze. Najczęściej monitoringu TTCV, którego montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak ZUHAB obserwuj.com. Specjaliści, którzy działają na terenie Warszawy i jej okolic  nie tylko pomogą zamontować cały system, ale też dobrać wszystkie jego urządzenia i parametry.

CCTV oznaczająca bowiem telewizję połączoną w układzie zamkniętym jest zespołem ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, które odbierają, przetwarzają i przekazują do archiwizacji zarejestrowany przez siebie obraz i dźwięk. A to oznacza, że podczas montażu monitoringu CCTV należy pamiętać nie tylko o czułości kamery, jej rozdzielczości, ale także sposobie sterowania. Ważnym jest także typ kamery, a więc to czy ma być ona kolorowa, czy czarno-biała. Nie bez znaczenia pozostaje również jej automatyka.

Dobór wszystkich tych szczegółów i montaż całego systemu bez pomocy specjalistów z branży nie jest więc możliwy.