Czy ośrodek odwykowy jest pomocny?

Pacjenci nigdy nie pałają uwielbieniem do szpitali. Podejście personelu, w szczególności w państwowej służbie zdrowia, byle jakie posiłki, szpitalne sale i chorzy ludzie, cała ta otoczka powoduje, że zjawiają się tam z konieczności, ale dla pełni sił pragną, jak najszybciej wyjść do domu. Nie inaczej jest w przypadku osób uzależnionych. Od alkoholu, narkotyków, hazardu, internetu i nie tylko. Tutaj jednak nie może się obejść bez leczenia. W lżejszych przypadkach możliwe jest leczenie ambulatoryjne, gdzie pacjenci korzystają z terapii i różnych jej form, niczym z poradni konsultacyjnych. Jednak wybór pobytu w ośrodku stacjonarnym sprawdza się znacznie lepiej. Przede wszystkim ze względu na stałą opiekę specjalistów, dzięki której wychodzenie z uzależnienia przebiega bezpiecznie. Jest efektywne i skuteczne, a do tego trwa krócej, aniżeli próbując się leczyć ambulatoryjnie, a co gorsza także na własną rękę.

Jakie są plusy przebywania w specjalistycznym ośrodku?

Ośrodki odwykowe dają pacjentom coś, czego nie znajdują ani w domu, ani też w szpitalach. Poczucie bezpieczeństwa. Miejsce na wypoczynek, obcowanie z naturą, które działa kojące. Prywatność, bowiem przeważnie położone są gdzieś na uboczu. Z dala od wzroku osób postronnych. Jest czas na wyciszenie się, regenerację zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, ponieważ pierwszy etap, jakim jest odtruwanie organizmu, stanowi najtrudniejszy.

Do tego terapie indywidualne i grupowe. Pomoc ekspertów z różnych gałęzi medycyny. W ośrodkach odwykowych pracują także ci, którzy niegdyś sami mieli problem z uzależnieniem, między innymi od substancji psychoaktywnych. Trwając w trzeźwości stają się żywym dowodem na to, że wyjście z nałogu jest możliwe. Wymaga pracy, cierpliwości i czasu, ale codzienne funkcjonowania z dala od pokus jest tego wszystkiego warte. Doświadczeni terapeuci stają się niejako mentorami. Pacjenci nowo przybyli łatwiej dzięki nim adaptują się do nowego otoczenia. Zyskują na poczuciu zrozumienia, zaufania, których tak bardzo brakuje w dotychczasowym środowisku.

Możliwości leczenia

Leczenie w ośrodkach odwykowych przebiega pod okiem specjalistów. Podczas odtruwania organizmu, głodu spowodowanego przerwaniem ciągu zażywania substancji psychoaktywnych i, przy pojawiających się objawach zespołu odstawienia, można uzyskać szybką pomoc medyczną. Do tego wdrażane jest indywidualnie dopasowane leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia.

powrót do życia dzięki odwykowi

W ośrodkach również rodziny osób uzależnionych mogą liczyć na pomoc. Dla siebie, bowiem stają się współuzależnieni i nierzadko przestają radzić sobie również codziennością. Do tego edukacja bazujące na nauce nowych wzorców, zdrowych zachowań dla pacjentów, a dla rodzin wiedza, jak rozmawiać sobie z nałogowcami. Jak im pomagać, co mówić i, jak pomagać przetrwać w chwilach kryzysu – przekonuje Marta Jędrek z Ośrodka Detoks Warszawa.

Miejsce, atmosfera i podejście wszystkich specjalistów sprawia, że droga do uleczenia choć jest długą, to jednak możliwą do pokonania. Nie łatwą, ale wartą, by przez nią przejść. Dzięki profesjonalnemu podejściu trwanie w abstynencji jest możliwe, do końca życia.