Czy usuwanie blizn jest skuteczne? Możliwości medycyny

Usuwanie blizn jest procesem długotrwałym i nie zawsze przynoszącym zadowalające efekty. Wiele zależy od tego w jaki sposób powstały szpecące znamiona oraz czy były poddawane już leczeniu.

Medycyna pozwala na zmniejszenie rozmiaru blizn

Dużym problemem jest leczenie blizn potrądzikowych. Zwykle są one rezultatem wieloletniej walki z trądzikiem, której skutkiem ubocznym są nierówności i nieestetyczne zmiany skórne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod leczenia blizny mogą stać się mniej widoczne. Dzięki rozwojowi medycyny, blizny pooperacyjne są coraz mniej rozległe. Mimo to, nawet wtedy warto podjąć kroki w celu zmniejszenia widoczności zmiany. Leczenie takich blizn jest prostsze i bardziej skuteczne, jeśli zostanie ono podjęte niezwłocznie po zagojeniu rany pooperacyjnej.

Leczenie blizn jest szczególnie ważne w przypadku dzieci oraz osób bardzo młodych. Ich skóra ma znacznie większe możliwości regeneracji, dlatego wyniki leczenia są znacznie lepsze niż w wypadku osób dorosłych. Ponad to należy pamiętać, że blizny, które często są powodem kompleksów, będą towarzyszyć im przez całe dorosłe życie. Dlatego warto szybko podjąć kroki zapobiegające powstawaniu szpecących znamion. Nie wszystkie metody usuwania blizn są odpowiednie dla dzieci i młodzieży. Maść na blizny może okazać się najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu kłopotliwych znamion u najmłodszych.

blizna

Usuwanie blizn powstałych w wyniku oparzeń czy urazów są o wiele trudniejsze do zlikwidowania niż leczenie blizn pooperacyjnych. Laseroterapia, która stosowana jest również do zabiegów, których celem jest redukcja zmarszczek czy usuwanie rozstępów, znajduje swoje zastosowanie w przypadku likwidowania tego rodzaju szpecących znamion.

Blizny po oparzeniach mogą być wyjątkowo rozległe i głębokie, a przez to odporne na wszelkie metody leczenia. Często jedynym sposobem na ich usunięcie jest operacja plastyczna. Istnieje jednak ryzyko, że w wyniku zabiegu pojawią się kolejne bliznowce. Warto jednak pamiętać, że trwałe pozbycie się blizn jest jak najbardziej możliwe – jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które posiadają szpecące blizny w widocznych miejscach na ciele.

Konieczność usunięcia blizn

Okres dojrzewania, może być szczególnie trudnym czasem dla nastolatków borykających się z trądzikiem. Nieestetyczny wygląda powoduje niską samoocenę i często jest powodem kpin rówieśników. Nawet jeśli uda się zapanować nad chorobą i zmniejszyć ilość wyprysków, nierzadko pojawiają się blizny po pryszczach. Są one niemal równie trudne do wyleczenia jak trądzik. Leczenie blizn potrądzikowych zwykle opiera się na stosowaniu specjalistycznych maści lub w przypadku głębokich zmian, zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki nim znamiona stają się mniej widoczne, a powierzchnia skóry jest gładka i napięta.

Blizny, które powstają na ciele człowieka nie zawsze kwalifikują się do usunięcia, czasami jest to wręcz niemożliwe i odradzane przez dermatologów. Jednakże jeżeli sądzimy, że usuwanie blizn w naszym przypadku to konieczność, pamiętajmy o wizycie u dermatologa i konsultacji. Dopiero po jego ocenie będziemy wiedzieć jakie mamy perspektywy.

Skuteczne pozbycie się blizn i jednoczesne poprawienie swojego wyglądu, gwarantuje nam wizyta w dobrej klinice. Jedną z nich jest przychodnia w Lublinie.