Czy warto inwestować w lampę UV do dezynfekcji pomieszczeń?
Dezynfekcja pomieszczeń, zwłaszcza w miejscach tego wymagających jak szpital czy przychodnie, to konieczność. Usunięcie wirusów, bakterii i mikroorganizmów, które mogą wpłynąć na stan zdrowia pacjenta to priorytet dla służb.
Warto jednak wiedzieć o wielu sposobach dezynfekcji pomieszczeń, gdzie lampy UV odgrywają niezwykle istotną rolę.
Lampy UV ze względu na swoją funkcjonalność znajdą zastosowanie w wielu miejscach – nie tylko w placówkach medycznych. Można je z powodzeniem wykorzystywać w fabrykach, małych przedsiębiorstwach czy nawet w przestrzeni domowej. Lampy UV doskonale sprawdzą się nie tylko przy dezynfekcji powietrza i powierzchni, ale również żywności. Prowadzą one do uzdatniania wody z nieznanych źródeł.
Lampa UV do dezynfekcji pomieszczeń – co należy wiedzieć?
Lampy bakteriobójcze UV wyróżniają się tym, że są to urządzenia generujące promieniowanie UV-C. Oznacza to, że promieniowanie trwale niszczy wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, bakterie i wirusy, a nawet grzyby. Zaletą lamp UV jest również fakt ich szerokiej dostępności, a także wysoka skuteczność w działaniu. Dlatego też są one wykorzystywane w wielu placówkach jako sposób na szybką i trwałą dezynfekcję. Nie można również zapomnieć o wysokiej energooszczędności lamp UV, które pomimo swojego przeznaczenia nie potrzebują dużo energii do właściwej pracy.
Pomimo popularności lamp UV do dezynfekcji na polskim rynku, w dalszym ciągu te urządzenia budzą wiele wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że od wielu lat lampy UV są wykorzystywane w placówkach medycznych i laboratoriach, w których konieczne jest utrzymanie sterylności w pomieszczeniach.
Obecnie coraz częściej mówi się o wykorzystaniu lamp bakteriobójczych do uzdatniania wody. Wynika to z tego, że promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez lampę, skutecznie likwiduje bakterie Coli, Enterokoki i Clostridium Perfringers.
Rodzaje lamp UV do dezynfekcji
Lampy UV do dezynfekcji dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się między sobą sposobem obsługi oraz działaniem. Za różnice w sposobie działania lamp UV odpowiada żarnik. Wyróżniamy:
- Lampy bakteriobójcze przepływowe, gdzie cały proces dezynfekcji polega na zassaniu przez wentylator powietrza. Zanieczyszczone powietrze trafia do filtra, a następnie do specjalnej komory, gdzie pozbawione jest już wszystkich drobnoustrojów. Lampa UV tego typu wypuszcza czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Lampy przepływowe są bezpieczna dla ludzi i zwierząt i można z nich korzystać w ich obecności.
- Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne – ich sposób działania jest bardzo zbliżony do tego w lampach przepływowych tradycyjnych. Tutaj jednak zamontowany jest dodatkowy pojemnik przeznaczony do bezpośredniego działania. Można z nich korzystać zarówno w pomieszczeniach, gdzie aktualnie przebywają ludzie, a także uruchomić system bezpośredniego działania w momencie, kiedy nikogo nie ma w pobliżu.
- Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania uznawane są za najbardziej skuteczne lampy dezynfekujące. W tego typu lampach UV świetlówka jest umieszczona na widoku, co oznacza, że działa bezpośrednio na drobnoustroje znajdujące się w pomieszczeniu lub danej powierzchni. Ze względu na wysoki poziom promieniowania UV, można z niej korzystać w pustych pomieszczeniach.
Koszt lamp UV będzie się od siebie różnił w zależności od typu. Oprócz tego lampy dzieli się na sposoby jej montażu, co również wpływa na ich cenę.
U kogo sprawdzi się lampa UV do dezynfekcji
Lampy UV ze względu na swoje profesjonalne przeznaczenie, znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w ośrodkach zdrowia. Ich obecność jest również pożądana w gabinetach lekarskich czy oddziałach zakaźnych. Ze względu na wysoką skuteczność dezynfekcji, sprawdzą się również w pomieszczeniach gospodarczych.
Wiele osób wykorzystuje lampy UV w domach, aby w ten sposób dezynfekować pomieszczenia. W przypadku gospodarstw domowych można również mówić o innych sposobach na dezynfekcję, oferowane przez specjalistyczne firmy.
Jeśli zatem szukamy sposobu na długotrwałą dezynfekcję pomieszczeń, warto zainwestować w lampę UV. Jeśli jednak poszukujemy sposobu na jednorazowe oczyszczenie wnętrza z drobnoustrojów, bakterii, pleśni czy wirusów, warto zastanowić się nad innym sposobem – na przykład ozonowaniem czy odymianiem. Takie usługi są proponowane przez specjalistyczne firmy, fachowo zajmujące się dezynfekcją różnych pomieszczeń.