Czy warto otworzyć własną firmę taksówkarską?

Firma taksówkarska to działalność w zakresie transportu, która polega na indywidualnym i płatnym przewozie osób do ustalonych przez te osoby miejsc za ustaloną na podstawie taksometru opłatę. Taksówką może być każdy w pełni sprawny samochód osobowy, który umożliwia przewóz osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą. Taki pojazd musi być odpowiednio wyposażony, oznaczony oraz powinien umożliwiać przewóz bagażu podręcznego pasażerów.

Założenie firmy taksówkarskiej nie jest bardzo skomplikowaną sprawą, jednak trzeba spełniać szereg wymagań, bez których nie jest to możliwe. Działalność związaną z przewozem osób taksówką wymaga posiadania odpowiedniej licencji, którą wystawia wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Głównym wymogiem dla przedsiębiorców ubiegających się o licencję jest wymóg dobrej reputacji. Przedsiębiorca nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu ani nie może mieć zakazu prowadzenia działalności transportowej.

Jakie są wady własnej firmy taksówkarskiej? 

Wadami własnej działalności taksówkarskiej są niewątpliwie koszty oraz wymagane licencje i pozwolenia potrzebne przy jej zakładaniu. Przedsiębiorca musi zakupić radio, taksometr oraz terminal płatniczy. Są to niewielkie koszty, jednak trzeba mieć je na uwadze, planując zakładanie własnej działalności. Sporą wadą może być również konkurencja, która szczególnie w dużych miastach często uniemożliwia rozwój nowo powstających firm. Przed założeniem firmy warto przeprowadzić na własną rękę badanie rynku i określić, czy na pewno ten typ działalności będzie opłacalną inwestycją. W większych miastach istnieją duże korporacje taksówkarskie działające na danym rynku lokalnym od wielu lat. Mają one ustabilizowaną pozycję na rynku, posiadają ogromny budżet, stałych klientów i są rozpoznawalne. Dodatkowo korporacje często mają zarezerwowane dla siebie miejsca parkingowe w miejscach, w których najczęściej znajdują się potencjalni klienci. Parkingi blisko dworców, hoteli czy lotnisk to miejsca, do których często mają dostęp wyłącznie kierowcy wielkich korporacji taksówkarskich, a to naturalnie przekłada się na zdecydowanie większą ilość klientów. Nowo powstająca firma taksówkarska w wielkim mieście, może nie dać rady pozyskać odpowiedniej ilości klientów, gdyż wszystkie zlecenia będą przejmowane przed wielkie firmy.

taksówka
Mniejsze miasta są idealnym miejscem na otworzenie firmy taksówkarskiej. Taksówka w Środzie Wielkopolskiej lub innym niewielkim mieście będzie bardzo opłacalna.

Własna firma taksówkarska – zalety

Inaczej sytuacja wygląda w mniejszych miastach, gdzie nie ma monopolu korporacji. Są to idealne miejsca na założenie własnej firmy taksówkarskiej. Wówczas firma szybko uzyska rozgłos, co przełoży się na ilość klientów i zarobek. Dodatkowo w mniejszych miastach komunikacja miejska może być mniej rozwinięta, co dodatkowo będzie zachęcało ludzi do korzystania z usług taksówkarskich. Oprócz początkowych wydatków na wyposażenie samochodu w niezbędne elementy reszta pozostaje taka sama jak w przypadku pracy dla istniejącej korporacji, z tą różnicą, że zarobkiem nie trzeba się już dzielić z nikim. To jest największą zaletą posiadania własnej działalności. Dodatkowo w zależności od rodzaju założonej działalności, można ubiegać się o różnego rodzaju ulgi podatkowe lub dotacje unijne.

Czy warto?

W miejscach, gdzie nie ma monopolu wielkich korporacji taksówkarskich, założenie własnej firmy jest bardzo opłacalną inwestycją. W mniejszych miastach ludzie mogą być bardziej skłonni do korzystania z usług taksówkarskich, ponieważ w takich miejscach często komunikacja miejska nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Dodatkowo w mniejszym społeczeństwie informacja o nowo powstającej firmie, dużo szybciej dotrze do ludzi, co przełoży się na wzrost ilości klientów. Przy zakładaniu własnej działalności trzeba posiadać początkowy budżet, jednak wszystkie koszty po czasie się zwrócą, a wtedy cały zarobek pozostaje w rękach przedsiębiorcy.