Czy zbyt wysokie ciśnienie w dnie oka uniemożliwia noszenie soczewek kontaktowych?

Wzrok jest niezwykle ważnym narządem zmysłu człowieka. Od niego zależy komfort jego życia. Starzenie się społeczeństwa powoduje, że problemy ze wzrokiem dotykają coraz więcej osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia dotyczą one około 258 milionów ludzi na całym świecie. Niemal 86% tych osób cierpi z powodu niedowidzenia, a utraciło wzrok 14%, czego powodem jest najczęściej AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, a także nieleczona jaskra i zaćma. Niemal 80% osób, które mają problemy ze wzrokiem może ich uniknąć, stosując w odpowiednim czasie właściwe leczenie. Niektóre z chorób tego narządu mogą być przekazywane genetycznie, dlatego osoby zagrożone nimi powinny poddawać się badaniom profilaktycznym w celu wykluczenia choroby lub podejmować leczenie w celu opóźnienia rozwoju choroby lub wyeliminowania problemu. 

Regularne badanie wzroku

Regularnemu badaniu wzroku powinny poddawać się osoby noszące soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne oraz genetycznie obciążone chorobami tego narządu zmysłu. Zalecane są także tym, którzy w trakcie pracy obciążają swój wzrok, na przykład spawacze, pracownicy hut, czy hal produkcyjnych, zawodowi kierowcy lub spędzający cały dzień przy komputerze wykonując swoje zawodowe obowiązki. Oczy tych pracowników mogą być nadmiernie wysuszone i zmęczone z powodu prowadzonego przez nich trybu pracy. Kluczową sprawą jest jak zwykle w przypadku wielu chorób profilaktyka. Badania pozwalają na wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia lub zastosowanie właściwych pomocy optycznych.

Znaczenie ciśnienia w oku dla zdrowia człowieka

Ciśnieniem oka nazywamy ciśnienie zawartości gałki ocznej na rogówkę i twardówkę. Bada się je za pomocą urządzenia nazywanego tonometrem. Na prawidłowym poziomie waha się w przedziale od 10 do 21 mm Hg. Może ono przybierać różne wartości w ciągu dnia. Rano jest z reguły nieco wyższe, natomiast spada w ciągu dnia. Proces chorobowy może wywołać zarówno ciśnienie zbyt wysokie, jak i za niskie. Dzięki niemu oko ma kulisty kształt i utrzymuje napięcie zarówno rogówki, jak i soczewki na właściwym dla zdrowia człowieka poziomie. Niewłaściwe ciśnienie w oku może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego niezwykle ważną spraw jest utrzymanie go na optymalnym dla zdrowia człowieka poziomie.

lekarz wykonujący badanie wzroku

Przyczyny wysokiego ciśnienia w oku

Przyczyny wysokiego ciśnienia w oku mogą być bardzo różne. Z reguły pojawia się z powodu przyjmowania leków steroidowych lub związanych ze zbyt wysokim cholesterolem i poziomem trójglicerydów, które mogą powodować rozszerzanie się źrenic, a także z powodu różnych chorób między innymi jaskry, stanu zapalnego lub nadciśnienia tętniczego, tak częstego współcześnie schorzenia oraz choroby o nazwie zespół rzekomego złuszczania związanej ze starzeniem się organizmu, która jest przyczyną jaskry. Objawem zbyt wysokiego ciśnienia mogą być bóle głowy, oczu, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, rozmazane widzenie, ale może nie dawać również żadnych objawów. Zbyt wysokie ciśnienie w oku leczy się farmakologicznie, a w skrajnych przypadkach operacyjnie.

Powody zbyt niskiego ciśnienia w oku

Powodem niskiego ciśnienia w oku nazywanego inaczej hipotonią gałki ocznej mogą być stany zapalne, zanik gałki ocznej, cukrzyca, uraz oka oraz niskie ciśnienie krwi. Jego objawem jest niewyraźne widzenie jak przez mgłę, ból oka i w ogóle zaburzenia widzenia. Jeśli w oku jest zbyt niskie ciśnienie to w gałce ocznej wytwarza się zbyt mała ilość cieczy wodnistej.

lekarz proponuje soczewki kontaktowe

Podwyższone ciśnienie w oku a noszenie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są traktowane przez nasze oczy jako ciało obce. Mogą je podrażniać i powodować stany zapalne, zwłaszcza przy nieodpowiedniej pielęgnacji, co skutkuje zawsze podniesieniem ciśnienia. Lekceważenie surowych zasad dbania o soczewki kontaktowe zawsze prowadzi do powstania i rozwoju infekcji,  co jest niezwykle niebezpieczną sytuacją, szczególnie przy takiej chorobie jaką jest jaskra, skutkującej pogorszeniem widzenia lub jego utratą. Poza tym zbyt wysokie ciśnienie w oku może być objawem jaskry,  a choroba ta jest głównym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, które powodując podwyższenie ciśnienia w oku lub jego wahania, zwiększają możliwość pojawienia się ataku tej choroby. Pojawienie się stanu zapalnego w jaskrze niezwykle utrudnia jej leczenie. Jednak w przypadku początkowego stadium choroby niektórzy okuliści dopuszczają krótkotrwałe noszenie soczewek kontaktowych.

Osoby cierpiące na zbyt wysokie ciśnienie w oku nie powinny same decydować o noszeniu soczewek kontaktowych, ale skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.