Czy zwrot podatku z zagranicy wlicza się do dochodu?

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy za granicę w celu pracy zarobkowej. Zdają sobie sprawę z tego, że za zachodnią granicą zarobią większe pieniądze. Jednym z takich miejsc jest Holandia.

Wiele osób decydujących się na pracę za granicą zdaje sobie sprawę z możliwości ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. Mało jednak kto wie, że zwrot podatku z zagranicy, zwłaszcza zwrot podatku z Holandii, koniecznie trzeba rozliczyć w polskim Urzędzie Skarbowym.

Różnica między przychodem a dochodem – dlaczego jest istotna przy zwrocie podatku?

Przychód to wszystkie pieniądze, które zostały zarobione, ale nie ukazują faktycznej sytuacji finansowej obywatela. To ta kwota nakłada na nas obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Pracując w Holandii to tam odprowadzane są wszystkie podatki, w polskim Urzędzie Skarbowym należy jedynie wykazać, że został on zapłacony.

Warto pamiętać, że przychód można uzyskać nie tylko poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, ale przede wszystkim wynika on ze stosunku pracy.

Dochód natomiast stanowi realne odzwierciedlenie sytuacji majątkowej podatnika. Jest to kwota pomniejszona o wysokość przychodu, a zatem jest różnicą pomiędzy kosztami przychodu a zapłaconym podatkiem.

Zwrot podatku z Holandii w praktyce

Polacy coraz częściej decydują się na podjęcie pracy w Holandii, zwłaszcza sezonowo. Nic w tym dziwnego, gdyż to świetna okazja do tego, by zarobić sporą sumę pieniędzy, a jednocześnie otrzymać pokaźny zwrot podatku. W Holandii kwota wolna od podatku to około 7,5 tysiąca euro, a podczas prac trwających kilka miesięcy, kwota ta jest zazwyczaj nieprzekraczalna. Z racji tego każdy polski obywatel, którego holenderski pracodawca odprowadzał z jego pensji zaliczkę na podatek dochodowy, ma prawo do ubiegania się o jej zwrot. Polskie prawo podatkowe traktuje jednak ten zwrot podatku z zagranicy jako dochód.

Czy zwrot podatku z Holandii należy rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym?

Polski obywatel, nawet jeśli przebywa przez większą część roku w Holandii i tam opłaca podatki, jest zobowiązany do tego, aby zwrot podatku z Holandii rozliczyć w polskim Urzędzie Skarbowym. Kwota zwrotu podatku z zagranicy wlicza się do dochodu uzyskanego przez podatnika. Warto jednak pamiętać, że ze względu na tzw. ulgę abolicyjną, podwójnemu opodatkowaniu nie ulega przychód uzyskany za granicą. Co innego zwrot tego nadpłaconego w Holandii podatku – stanowi on w rozumieniu polskiego prawa podatkowego uzyskany dochód w danym roku podatkowym.

Co to jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna to metoda rozliczenia się z podatku dochodowego w sposób zaliczenia proporcjonalnego. Oznacza to mniej więcej tyle, że rozliczając swój przychód z zagranicy w polskim Urzędzie Skarbowym, nie trzeba ponowie płacić podatku, który został już wcześniej opłacony. Ta kwota zostaje odliczona w momencie zwrotu nadpłaconego podatku.

Rozliczenie zwrotu podatku z Holandii w praktyce

Każdy kto rozliczał się w danym roku podatkowym za pomocą metody zaliczenia proporcjonalnego, nie musi zwracać polskiemu fiskusowi całego zwrotu podatku z zagranicy. Dzięki uldze abolicyjnej polski podatnik powinien oddać skarbówce tylko tę część zwrotu podatku, która wcześniej została odjęta przy składaniu rozliczenia podatkowego metodą zaliczenia proporcjonalnego.

zwrot podatku z Holandii

Podatek z zagranicy zwrot – jak rozliczyć?

Z racji tego, że każdy kto otrzymał zwrot podatku z zagranicy musi go rozliczyć w polskim Urzędzie Skarbowym, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy. Zrozumienie całego procesu rozliczania podatków zarówno w Holandii, jak i w polskim fiskusie wcale nie jest takie proste, a szkoda tracić czas i pieniądze na naprawianie pomyłek.

Specjalistyczna firma zajmująca się rozliczaniem zwrotów podatku w Polsce, jak i pozyskiwaniem zwrotów za zachodnią granicą, z pewnością pomoże rozwiązać ten problem. Pracownicy firmy doskonale znają prawo podatkowe i wiedzą, jak najkorzystniej dla klienta załatwić sprawę. Ponadto wytłumaczą na czym polega cały proces, a następnie sami zamkną wszystkie formalności.

Dlaczego zwrot podatku z zagranicy wlicza się do dochodu?

Polskie prawo podatkowe nakłada na każdego pracującego za granicą obywatela obowiązek rozliczenia się uzyskanego dochodu. W wielu przypadkach tym dochodem jest właśnie zwrot podatku, uzyskany z nadpłaconych zaliczek.