Czym jest pellet i jak powstaje?
Pellet jest niedrogim i powszechnie stosowanym materiałem opałowym przeznaczonym do użytku zarówno w domostwach prywatnych, jak i w przemyśle. Z uwagi na wiele zalet, którym może się pochwalić, stał się doskonałą alternatywą dla innych, popularnych materiałów opałowych. Dowiedzmy się, w jaki sposób jest wytwarzany, gdzie dokładnie znajduje zastosowanie i czy rzeczywiście jest eko.
Jak wytwarza się pellet?
Pellet jest materiałem opałowym, który może powstawać z różnego rodzaju surowców: trocin, odpadów z tartaku, zrębków drewna, trocin, miazgi, torfu, a nawet odpadów rolniczych; np. słomy, odpadów zbożowych, odchodów kurczaka. Innymi słowy, pellet powstaje z tzw. biomasy niezawierającej innych wtrąceń i zanieczyszczeń, a następnie poddawany jest procesom suszenia, rozdrabniania i prasowania.
Proces suszenia polega na zmniejszeniu wilgotności surowca z około 50-60% na około 9-10%, który poddawany jest następnie oczyszczaniu z drobnych zanieczyszczeń. Kolejnym, niezwykle ważnym etapem, jest granulacja oraz prasowanie pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu procesowi pellet zyskuje docelowy kształt i kolor. W zależności od ustawień młyna, w którym odbywa się prasowanie, może mieć różny kształt, długość i średnicę. Pellet wychodzący z młyna ma wysoką temperaturę, dlatego poddawany jest procesowi schładzania i utwardzania. Końcowym etapem jest pakowanie granulek do plastikowych worków i dystrybucja.
Zastosowanie i zalety pelletu
Pellet odznacza się następującymi zaletami, które czynią go atrakcyjnym materiałem opałowym:
- łatwość transportu podyktowana regularnym kształtem pelletu oraz jego wysoką i stałą gęstością nasypową,
- wszechstronne zastosowanie- w przemyśle i w gospodarstwie domowym,
- przystępna cena,
- wysoka kaloryczność,
- wysoka wydajność spalania,
- wysoka wartość opałowa,
- bardzo niska zawartość tlenku węgla,
- łatwość w użyciu,
- odznacza się większą gęstością niż drewno opałowe,
- jest odnawialnym źródłem energii, co oznacza, że jego zasoby nigdy się nie skończą.
Przyszłość pelletu jawi się bardzo obiecująco. Jego rosnąca popularność oraz nieszkodliwość dla środowiska sprawiają, że stanowi doskonałą broń w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem.
Czy pellet jest ekologiczny?
Tak, pellet jest ekologicznym materiałem opałowym. W jego produkcji nie są wykorzystywane żadne chemikalia. Powstaje z naturalnej biomasy, w skład której wchodzą odpady pochodzące ze środowiska nienadające się do dalszego użytku, które gdyby nie zostały wykorzystane do produkcji peletu, zostałyby poddane utylizacji. Następnie przechodzą one przez kolejne etapy obróbki, która prowadzi do powstania produktu końcowego. Zawartość popiołu w pellecie ekologicznym nie przekracza 3%. Podczas jego spalania nie następuje wydzielanie dwutlenku węgla i siarki. Pellet ekologiczny opalany jest w specjalnie zaprojektowanych, wydajnych piecach posiadających odpowiednie certyfikaty.
Kotły na pellet-czy warto zainwestować w zakup tego urządzenia?
Mając na uwadze rosnące ceny węgla i gazu, coraz więcej osób szuka tańszej, lepszej i bardziej ekologicznej alternatywy. Zadanie to spełnia pellet, lecz zanim zaczniemy go stosować, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przystosowany kocioł opałowy. Przy jego wyborze należy zwrócić szczególną uwagę zarówno na jego parametry świadczące o wydajności w odniesieniu do potrzeb danego budynku, o jego ekologiczności, jak i na posiadanie odpowiednich certyfikatów potwierdzających spełnianie ściśle określonych norm i wymagań. W tej roli idealnie sprawdzi się piec marki Stalmark odznaczający się wysoką jakością wykonania, niezwykłą prostotą obsługi, łatwością w instalacji, solidnym wykonaniem, a przede wszystkim zautomatyzowanym procesem grzewczym. Kupno kotła na pellet Stalmark pozwoli na wygenerowanie oszczędności w Twoim portfelu oraz na przyczynienie się do ochrony naszego środowiska naturalnego.
Piece na pellet Stalmark doskonale sprawdzą się u wszystkich, którym zależy na pozyskaniu niedrogiego, ekologicznego, wydajnego oraz wygodnego sposobu opalania niewymagającego ciągłego nadzoru i dokładania opału do pieca. Wszystko to za sprawą opracowania nowoczesnego i praktycznie bezobsługowego systemu, w który wyposażone są nasze kotły. Ich przyjazność dla środowiska potwierdzona jest spełnianiem restrykcyjnych norm i parametrów w zakresie spalania i emisji substancji smolistych oraz zastosowaniem innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Sprawia to, że decydując się na kocioł opałowy Stalmark możesz ubiegać się o pozyskanie dotacji w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” i przyczynić się do ochrony naszej planety przed szkodliwym działaniem substancji smolistych wydzielanych do atmosfery.