Czym jest superfood?

Ostatnio coraz więcej osób interesuje się tematem tak zwanych superfoods. Producenci obiecują, że jedząc codziennie takie produkty możemy zapobiegać cukrzycy, chorobom serca, a nawet nowotworom. Czym są super produkty i jak je stosować? Które składniki wliczają się do listy niezwykłych produktów? Nie ma jednej, uniwersalnej listy super produktów.

Pod ogólnym hasłem superfood kryją się różne nieprzetworzone produkty, które powinny znaleźć się w codziennej diecie osób dbających o zdrowie.

Super produkty to między innymi strączki, nasiona, grzyby, rośliny kapustne, a także jagody. W zależności od wybranych kryteriów na liście super produktów można znaleźć inne produkty, jednak najczęściej spotykane to między innymi jagody goi, aloes i algi.

superfood

Super żywność to produkty, które w swoim składzie zawierają wyjątkowo cenne dla organizmu składniki. Od wielu lat wiadomo, że najlepszym lekarstwem jest odpowiednio zbilansowana dieta, dlatego też pomysł stworzenie listy superfoods do najnowszych nie należy. Super żywnością nazywane mogą być jedynie niektóre produkty – muszą one być naturalne i nieprzetworzone. Dosyć podobne zadanie pełni żywność funkcjonalna – sztucznie wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze, (może być np. sok ze specjalnym dodatkiem witamin). Jest jednak jedna zasadnicza różnica – polega ona na tym, że dobroczynne składniki zawarte w superfoods są w pełni naturalnie, dzięki czemu produkty nie muszą być dodatkowo ulepszane.

Produktów tych jest naprawdę dużo, a każdy z nich posiada unikalne właściwości pozytywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Na listę wyjątkowych produktów wpisują się między innymi tłuste ryby morskie bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3, niektóre owoce, warzywa (na przykład kiszonki, czosnek, jagody goji, orzechy, olej lniany). Niektóre produkty, takie jak wspomniane wyżej tłuste ryby morskie mają około kilkudziesięciu potwierdzonych badań, w których dowiedziono, że ich obecność w diecie człowieka zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – potwierdzono ich dobroczynny wpływ na zdrowie.

Jak jeść superfoods?

Zastanawiacie się cz super produkty można pozywać osobno czy może lepiej mieszać je ze sobą? Mimo że wiele z nich ma swoje wyjątkowe własności, to najlepiej jeśli potraktujemy wszystkie z nich jako małe części jednego dania. Okazuje się, że dopiero poskładane razem utworzą całość, która dobroczynnie wpływa na organizm człowieka. Gdy dokładnie im się przyjrzymy, to zauważymy ułożoną z ich piramidę zdrowego żywienia.

Chcielibyście wiedzieć czy superfoods ma sens jeśli nie zmienicie nic innego w stylu życia? Każdy spożyty super produkt pozytywnie wpłynie na nasz organizm, ale jeżeli zdobędziemy się na wysiłek zamiany każdego niezdrowego hamburgera na łososia z grilla wraz z sałatką z dodatkiem orzechów, a kanapę przed telewizorem wymienimy na sportowe buty to z pewnością odniesiemy sukces.

Bardzo dużo super produktów ma niebywałe działanie antyoksydacyjne – neutralizujące działanie m.in wolnych rodników. Im mniej zdrowy tryb życia prowadzimy, tym większej ochrony (jaką zapewniają superfoods) potrzebujemy. Warto zatem wzbogacić swój codzienny jadłospis w kilka takich produktów.