Czym różnią się różne rodzaje wynajmu ?

Kiedy szukamy mieszkania możemy się zastanawiać jaka umowa najmu będzie dla nas najlepsza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podpisując papiery? Czy warto korzystać z pomocy biura nieruchomości? W Szczecinie lepsze są mieszkania na Prawobrzeżu, czy gdzie indziej? Przed podjęciem decyzji warto znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jak wygląda dobra umowa najmu?

Przede wszystkim dobra umowa najmu musi zostać spisana. Niezależnie od tego, czy wynajmujemy mieszkanie od znajomych, czy nie, jak sympatyczny nie byłby właściciel to zawsze należy mieć podpisane dokumenty. To zabezpieczenie dla obu stron, które gwarantuje jasne zasady współpracy. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy to bez papierów ciężko będzie nam dociec swoich praw.

Umowę może przygotować biuro nieruchomości, doświadczony pośrednik lub kancelaria. Żadna umowa nie może mieć treści klauzul niedozwolonych według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Do dobrej umowy dołącza się protokół zdawczo – odbiorczy wraz z dokumentacją zdjęciową. Podpisujemy go wtedy, gdy odbieramy mieszkanie od właściciela. To dokładny opis stanu mieszkania, liczników mediów, ilości i stanu mebli oraz wszystkiego, co znajduje się w danym lokalu. Idealnie jest, kiedy wszystko jest dodatkowo opatrzone zdjęciami z datą. Taki protokół powinien posiadać zarówno najmujący, jak i właściciel. Dzięki temu, kiedy współpraca się zakończy będziemy mieć pewność, że każdy dokładnie wie w jakim stanie powinno być mieszkanie.

Kolejnym ważnym elementem umowy jest kaucja zwrotna. Jeżeli lokal nie jest uszkodzony to powinna ona być zwrócona przez właściciela najemcy w ciągu 30 dni. Zazwyczaj to jedno- lub dwukrotność miesięcznego czynszu. Jeżeli jest ona znacznie wyższa to warto omówić z właścicielem czemu tak jest. Nie może ona jednak przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal.

Prócz tego w umowie powinniśmy mieć zapisane wszystkie najważniejsze elementy. Ustalmy jaki będzie okres wypowiedzenia. Zabezpieczy to nas przed tym, że z dnia na dzień nie będziemy mieli gdzie mieszkać. Sprawi też, że będziemy wiedzieli jak długo wcześniej musimy złożyć wymówienie przed przeprowadzką.

Wynajem okazjonalny

Alternatywą dla standardowych umów najmu jest wynajem okazjonalny. Uważa się, że to najbezpieczniejsze rozwiązanie przy wynajmie mieszkania. Przede wszystkim dokumenty podpisuje się przed notariuszem. Nie jest to standardowa formatka ściągnięta z Internetu, ale indywidualna umowa. Zawiera ona oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji w sytuacji, kiedy pojawią się zaległości w opłatach za wynajem. Najemca wskazuje również lokal, w którym będzie mógł zamieszkać, jeżeli zostanie przeprowadzona egzekucja. Właściciel wyraża w tej umowie zgodę na zamieszkanie najemcy po opróżnieniu lokalu.

Nieruchomości szczecin

Dobrze skonstruowana umowa zabezpiecza zarówno najemcę, jak i właściciela. W takich umowach szczegółowo określa się warunki najmu w tym wysokość czynszu, sposoby rozliczania mediów, a także sposób i warunki użytkowania nieruchomości.

Powinniśmy pamiętać, że ten typ umowy został zdefiniowany w przepisie art. 19a ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Może ona dotyczyć tylko lokali mieszkalnych. Możemy ją podpisać jedynie z osobami fizycznymi, ale nie jest to możliwe, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali.

Nieruchomości w Szczecinie na Prawobrzeżu

Najłatwiej będzie nam coś znaleźć jeżeli zdecydujemy się na konkretną dzielnicę, a jeżeli poszukujemy nieruchomości w Szczecinie warto skorzystać z dedykowanych do tego stron. W ostatnim czasie bardzo popularne jest Prawobrzeże. Pamiętajmy, że umowa to ostatni krok i element, który bierzemy pod uwagę. Zawsze powinniśmy przeanalizować cenę, wielkość mieszkania i jego lokalizację.