Czym są implanty stomatologiczne?
Braki w uzębieniu wymagają natychmiastowego odbudowania. Obecnie w tym celu najczęściej wykorzystuje się implanty zębowe czyli protezy stomatologiczne.
Istnieje wiele rodzajów protez, a sama metoda ich wstawiania również może zostać dobrana zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami pacjenta. Kiedy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne? Jak wygląda proces ich zakładania?
Implanty stomatologiczne – dla kogo?
Implanty stomatologiczne mogą być doskonałym, a bardzo często jedynym rozwiązaniem na uzupełnienie utraty zębów spowodowanej nieleczoną próchnicą, chorobami czy wiekiem. Istnieje jednak grupa sytuacji, w których wszczepienie implantu jest niemożliwe.
Na zabieg nie mogą zdecydować się kobiety w ciąży, osoby zmagające się z cukrzycą, nowotworami, parodontozą, zaburzeniami układu krzepnięcia krwi, alkoholizmem, narkomanią lub osoby w młodym wieku, w którym proces rozwoju kości nie został jeszcze ukończony. Ponadto niekiedy występują sytuacje gdy nie ma możliwości wstawienia implantu stomatologicznego określone miejsce w jamie ustnej z powodu występowania w danym obrębie urazu bądź zapalenia błony śluzowej.
Rodzaje implantów stomatologicznych
Najpopularniejszym rodzajem implantów stomatologicznych są te wykonane z twardego tytanu, który jest metalem obojętny dla organizmu. Ten typ cechuje się wyjątkową wytrzymałością i może stanowić podstawę protezy zarówno stałej jak i wyjmowanej. Implant tytanowy jest umieszczany w wykonany przez dentystę otworze, dzięki czemu pełni funkcje korzenia zęba.
W ciągu kilku miesięcy od przeprowadzenia zabiegu tkanka kostna zrasta się z wprowadzonym implantem. Korona natomiast może być wykonana z akrylu, ceramiki czy metalu. Możliwe jest również wykorzystanie implantów stomatologicznych cyrkonowych zwanych także ceramicznymi. W tym przypadku zarówno koronę jak i sztuczny korzeń wykonuje się z tlenku cyrkonu, który wyglądem przypomina ludzką kość.
Można wyróżnić także implanty stomatologiczne jednofazowe oraz dwufazowe. W przypadku wszczepienia implantów jednofazowych stomatolog wszczepia w tkankę kostną implant po czym zakłada sztuczną korony zębową. Zabieg ten nie trwa długo i jest najczęściej wykorzystywany w przypadku uzupełniania braków w przednich zębach. Implanty dwufazowe zakłada się znacznie dłużej.
W pierwszej kolejności wszczepiony jest sam sztuczny korzeń dopiero następnie, po wygojeniu się rany co zajmuje przeważnie około kilka miesięcy, na implant zakłada się koronę lub mocuje się protezę. Implanty dwufazowe stosuje się zazwyczaj u pacjentów dotkniętych bezzębiem. Implanty wszczepione dwufazowe gwarantują trwałe zamocowanie oraz pewność, że nie przesuną się czy nie wypadną.
Jak wygląda proces wszczepienia implantów?
Czas trwania wszczepiania implantów może znacznie się różnić zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz ilości zębów jakie będą poddawane procesowi.
Szczepienie implantów zębowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku gdy konieczne jest przeprowadzenie bardziej skomplikowanego zabiegu, a sytuacja pacjenta jest trudna lekarz może zdecydować się na wprowadzenie go w całkowitą narkozę. Wszczepienie implantów wymaga dokładnego ustalenia sytuacji oraz potrzeb pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu obowiązkowo wykonuje się zdjęcia pantomograficzne, dzięki którym możliwe jest ocenienie ilości oraz jakości tkanki kostnej.
Tuż po zabiegu osoba poddająca się wprowadzeniu implantów może czuć miejscowy ból. Ponadto może pojawić się opuchlizna lub zasinienie. W pierwszych dniach stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne jednak należy pamiętać, że w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na stan zapalny, koniecznie należy skontaktować się ze stomatologiem.
Ile kosztuje zakładanie implantów stomatologicznych?
Ceny zakładania implantów stomatologicznych mogą znacznie się różnić jednak samo wszczepienie implantu z kosztuje w granicach 3500 zł. Główną rolę, która wpływa na cenę implantów jest materiał, z którego wykonane są zastosowane łączniki i korony. Koszty będą również większe w przypadku skomplikowanych sytuacji danego pacjenta gdzie niezbędne będzie wprowadzenie go w stan narkozy.
Pamiętajmy jednak, że implanty będą towarzyszyły nam przez długi czas dlaczego warto zdecydować się na wybór profesjonalnych produktów cechujących się wysoką jakością, dzięki którym będziemy mogli osiągnąć satysfakcjonujące i przede wszystkim trwały efekty w postaci pięknego uśmiechu. Wydanie większej sumy pieniędzy w tym przypadku będzie inwestycją w siebie, która zwrócić się w dłuższej perspektywie.
Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami w dziedzinie implantologii z Centrum Medycznego Sanitas.