DIY – jak zrobić mydło w domowych warunkach?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielnie przygotowanie mydła glicerynowego samodzielnie w domu. Nic dziwnego wybierając taką opcję możemy być pewni, że nasze mydło będzie całkowicie naturalne, mamy również kontrolę nad jego zapachem i wyglądem.  Jak wykonywane jest mydło w warunkach domowych? Co warto o nim wiedzieć?

Przygotowanie mydła glicerynowego – podstawowe informacje

Przygotowanie mydła glicerynowego jest niezwykle proste i z pewnością każdy z nas z łatwością poradzi sobie z poszczególnymi etapami. Aby mieć pewność, że mydło spełniało swoje funkcje i bez problemy przebiegnie proces jego przygotowania koniecznie już na samym początku musimy zaopatrzyć się w poszczególne składniki. Niezbędna będzie baza glicerynowa, barwniki kosmetyczne, olejki eteryczne oraz odpowiednie foremki.

Zanim rozpoczniemy przygotowanie konkretnego mydła glicerynowego powinniśmy dokładnie zapoznać się procesem i jego przebiegiem. Warto znaleźć dokładny przepis i trzymać się go. Sprawdźmy dokładnie proporcje składników, jakie powinny być wykorzystane. Dzięki takiej znajomości będziemy w stanie przygotować się odpowiednio do procesu wykonania glicerynowego mydła.

Jak wygląda przygotowanie mydła glicerynowego w domowych warunkach?

W pierwszej kolejności należy stopić bazę glicerynową. Można zrobić to z pomocą mikrofalówki, przez co cały proces będzie szybki i efektywny, potrwa zaledwie parę minut. Jeśli jednak nie posiadamy mikrofalówki z powodzeniem możemy roztopić bazę glicerynową wykorzystując kąpiel wodą. Gdy baza będzie już w formie płynnej należy dodać do niej dowolne składniki i barwniki. Możemy wykorzystać olejki eteryczne, barwniki kosmetyczne, ozdobne drobinki itp.

Następnie tak przygotowaną bazę należy wlać do przygotowanych wcześniej foremek. Można w tym momencie ułożyć w mydle płatki kwiatów, suszone owoce, zioła i inne dodatki, które nie tylko dodadzą aromatu, ale jednocześnie sprawią, że mydło będzie bardzo atrakcyjne wizualnie. Tak przygotowane i wypełnione foremki należy odstawić do wystygnięcia. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich w zamrażarce na krótką chwilę. Schłodzimy wówczas mydło i sprawimy, że szybciej zastygnie. Pamiętajmy, że również to w jaki sposób będziemy przechowywać nasze mydło wpłynie na jego trwałość i jakość. Najlepiej mydło, którego nie chcemy użyć zapakować w plastikową folię i schować w suchym miejscu, w którym nie ma wilgoci.przepis na mydło

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań koniecznie powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca oraz czasu, dzięki czemu nie będziemy musieli się spieszyć i martwić. Pamiętajmy – aby przygotować ładne i estetyczne mydło glicerynowe koniecznie należy uzbroić się w cierpliwość i dokładność. Odpowiednia ilość miejsca sprawi, ze będziemy mieli swobodę ruchu i komfort wykonywania pracy.

Dlaczego warto samodzielnie przygotować mydło glicerynowe?

W internecie możemy znaleźć bardzo dużo sposobów na wykonanie różnorodnych mydeł, jednak mydło glicerynowe jest bardzo proste w wykonaniu przez co cieszy się największą popularnością. Wykonując samodzielnie mydło mamy całkowitą kontrolę nad jego składem i wyglądem. Możemy takie mydło ozdobić zgodnie z własnymi preferencjami kwiatami, ziołami czy plastrami owoców. Samodzielnie przygotowane mydło będzie stanowiło świetny pomysł na prezent – z pewnością każdy doceni taki, własnoręcznie przygotowany podarunek.

Ponadto warto pamiętać, że sam proces przygotowania mydełka glicerynowego może być świetną zabawą i dobrym pomysłem na wykorzystanie wolnego czasu. Taki kosmetyk możemy spróbować przygotować razem z dziećmi. Nasze pociechy z pewnością zainteresują się całym procesem i chętnie wezmą udział w ozdabianiu mydełek i dobieraniu olejków zapachowych czy kolorów.