Dlaczego warto zdecydować się na kostkę brukową?
Od kilkunastu lat w naszym kraju triumfy święci popularna, estetyczna i łatwa w ułożeniu kostka brukowa. Obecnie zwykło się układać ją zarówno na podjazdach, chodnikach, jak i na schodach zewnętrznych oraz komponować najróżniejsze wzory i motywy. Jak jednak przygotować się do ułożenia kostki na interesującej nas powierzchni?
Zalety kostki brukowej
Nowoczesna kostka brukowa, produkowana przez wiodących producentów to produkt nie tylko niezwykle wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, ale również estetyczny, z którego ponadto układać można własne kompozycje, dopasowane do aranżacji najbliższego otoczenia domu.
Ze względu na doskonałą odporność i wytrzymałość, kostka brukowa jest obecnie powszechnie wykorzystywana na wszelkiego rodzaju podjazdach czy parkingach, gdzie znosić może ogromne wręcz obciążenia i to przez długi czas. Co więcej, wiele modeli poszczególnych rodzajów kostkę z powodzeniem nadaje się do ułożenia na prywatnej posesji, celem przygotowania lepszego podjazdu czy wykończenia przydomowego ogródka.
Na łamach niniejszego artykułu udzielimy zatem praktycznych porad, związanych z układaniem kostki brukowej na rozmaitych powierzchniach. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż niektóre powierzchnie, szczególnie zaś te o nieregularnym kształcie czy niejednolitym podłożu mogą stwarzać pewne problemy, szczególnie w przypadku osób po raz pierwszy kładących kostkę.
Aby więc rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości i udzielić pomocy w kładzeniu modnej i eleganckiej kostki wokół domu i posesji, przygotowaliśmy artykuł, w którym opowiemy o najważniejszych zagadnieniach, dotyczących układania kostki brukowej przed garażem, na podjeździe czy w przydomowym ogrodzie.
Co więcej, obecnie niektóre modele popularnej kostki brukowej układać można również na tarasach czy niewielkich balkonach, celem ochrony powierzchni przed wilgocią i mrozem. W efektownych płyt z powodzeniem można również ułożyć efektownego grilla ogrodowego, który chroniony solidną kostką będzie służył nam przez długie lata w niezmienionym stanie.
W kolejnych artykułach powiemy również co nieco o kładzeniu kostki granitowej, zaś wszystkim niezdecydowanym i potrzebujących pomocy fachowców powiemy, jak kupić dobry projekt ułożenia oraz ile przyjdzie im zapłacić za jego wykonanie, bowiem ceny układania kostki brukowej na zlecenie mogą znacznie się od siebie różnić, zależnie od producenta, wykonawcy czy użytych materiałów, wielkości powierzchni i czasu trwania prac. Warto zastanowić się nad ofertą firmy Drokan-1 z Sosnowca, która proponuje wykorzystanie kostki dekoracyjnej.
Porady dla układających kostkę brukową
Obecnie popularną kostkę brukową zwykło się wykorzystywać do układania solidnych i trwałych podjazdów czy eleganckich chodników wokół posesji. Zależenie od rodzaju kostki, swobodnie możemy ciekawie aranżować najbliższe otoczenie, jak i utwardzać i wzmacniać nawierzchnię. Jak jednak rozpocząć przygotowania do ułożenia pod domem kostki brukowej?
Przede wszystkim na początek powinniśmy dokładnie przemyśleć najlepszy model kostki. Zależnie od powierzchni, na której możemy ją układać, z powodzeniem możemy wybrać kostkę, po której pojazdy będą jeździły sporadycznie (najczęściej ma grubość 6 centymetrów) lub znoszącą większe obciążenia, przeznaczoną pod garaże i na parkingi (grubość do 10 centymetrów).
Następnie należy dokładnie rozplanować ułożenie kostki, wraz ze wszystkimi motywami i projektami ułożenia poszczególnych elementów dekoracyjnych. Co więcej, aranżując wszystkie wzory i możliwości ułożenia, należy obowiązkowo uwzględnić sposób odprowadzania nadmiaru wody. Niezbędne będzie tutaj utworzenie lub pogłębienie naturalnych spadów, tak aby woda odpływała szybko i równomiernie z całej powierzchni kostki podczas silnych opadów deszczu lub mycia samochodu na podjeździe.
Kolejnymi pracami, jakie przyjdzie nam wykonać przed ostatecznym ułożeniem kostki brukowej będą między innymi: ewentualny montaż odwodnienia na niektórych fragmentach, układanie krawężników i murków czy przygotowanie wstępnej, stabilizującej podbudowy i gruntu. Końcowym etapem przygotowań będzie też dokładne zwibrowanie nawierzchni, na której następnie ułożymy kostkę.
Poszczególne elementy kostki brukowej powinniśmy układać rzędami, oczywiście trzymając się zaplanowanego wcześniej projektu. Kostkę układajmy dość ciasno, aby w miarę równomiernie przylegała do poprzedniej. Warto pamiętać również o przygotowaniu odpowiednich maszyn czy szlifierek kątowych z diamentowymi tarczami, które posłużą nam do skrajnych elementów.
Po rozłożeniu kostki na całości powierzchni należy wbić ją w grunt specjalnym wibratorem powierzchniowym. W ten sposób kostka ostatecznie opadnie i dopasuje się do pozostałych elementów, krawężników lub obmurowań. Na koniec powinniśmy dodatkowo równomiernie posypać całą powierzchnię drobnym piaskiem, który wniknie we wszystkie szczeliny, uniemożliwiając wzrost roślin. Aby piasek lepiej wniknął w niewielkie otwory, możemy kilka razy dziennie mocno zamieść nowo ułożoną kostkę.