Dofinansowanie z Unii Europejskiej dla Twojej firmy – jak pozysać środki finansowe?

W dzisiejszych czasach nieraz ciężko jest utrzymać firmę na rynku, zwłaszcza tę z sektora MŚP. Małych i średnich przedsiębiorstw jest naprawdę sporo, a konkurencja z roku na rok rośnie, dlatego, aby zapewnić swojej firmie korzystne warunki rozwoju umożliwiające stabilne funkcjonowanie, warto postawić na pozyskiwanie dotacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest dofinansowanie unijne dla firm, ponieważ większość programów z nim związanych jest kierowana do przedsiębiorstw, a szereg obszarów, które można wspomóc w firmach MŚP, jest ogromny.

Dobrym przykładem pokazującym korzyści płynących z dotacji unijnych dla firm są Robogranty, czyli jeden z bardziej popularnych rodzajów dofinansowania UE.

Czym są Robogranty?

Fachowo jest to konkurs kierowany do firm z branży meblarskiej, które potrzebują zwiększenia poziomu robotyzacji i automatyzacji w swoim przedsiębiorstwie. W programie tym można zdobyć środki na zakup lub modernizację robotów przemysłowych, które podczas produkcji mebli niezwykle zwiększą ergonomię i bezpieczeństwo pracy.

Celem robograntów jest wspomaganie i rozkręcanie całej gospodarki, w której produkcja mebli niepozornie gra jedną z większych ról; za to jej rozwój i usprawnianie są zawsze zauważalne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi polepszanie jakości życia i komfortu mieszkania wielu ludzi.

Do kogo są kierowane Robogranty?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czyli inicjator tego konkursu kieruje go zwłaszcza do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To one najczęściej w swojej polityce działania nie uwzględniają inwestycji w robotykę ze względu na niski potencjał ekonomiczny. Aby utrzymać się na rynku, przedsiębiorcy skupiają się głównie na rynku lokalnym i rzadko rozszerzają swoje strategie na większą skalę. Dlatego właśnie UE chce poprzez konkurs wspomóc firmy meblarskie z największym potencjałem.

Idea ta nie wyklucza jednak dużych firm, jednak w ich przypadku znaczącą różnicę odgrywa ilość dofinansowania.

Jaką kwotę można dostać?

Przewidywana wartość dofinansowania sięga 1 mln złotych. Jest to dość duża kwota, która w przypadku firm z sektora MŚP nie podlega zwrotowi aż do 850 tys. zł. W przypadku dużych firm jest to niestety pożyczka zwracana w całości, jednak jej warunki są bardzo przystępne i ustalane indywidualnie.

Jak pozyskać to unijne dofinansowanie?

Ubieganie się o dotacje  z Unii dla sektora MŚP zaczyna się dzisiaj najczęściej w formie online. Na stronie polskich funduszy europejskich zazwyczaj widnieją informacje o sposobie dołączenia do różnych programów i znajdują się tam też Robogranty.

Innym sposobem ubiegania się o dotacje unijne jest wypełnianie wniosków znajdujących się w urzędach pracy lub urzędach skarbowych oraz na stronach firm zajmujących się wspomaganiem przedsiębiorców w zdobyciu dofinansowania.

Aby zakwalifikować się do programu i dostać potrzebne środki należy stworzyć i przedstawić komisji rzetelną strategię działania wykorzystującą te środki, która z biegiem czasu powinna przynieść firmie znaczące zyski.

Pomoc w zdobyciu dotacji

Samo wyszukiwanie programów dotacji i tworzenie strategii jest nieco trudne i mozolne, dlatego współcześnie wiele firm zajmuje się doradzaniem oraz wspomaganiem przedsiębiorców w tym aspekcie. Jedną z nich jest Inicjatywa Euro, czyli grupa specjalistów wspierająca młode i małe przedsiębiorstwa na drodze rozwoju. Wspomaga ona firmy w całym procesie pozyskiwania środków unijnych, również na samym końcu, gdy należy rozliczyć dofinansowanie.

pieniądze
dowiedz się więcej o pozyskiwaniu funduszy unijnych we Wrocławiu

Dzięki takiej pomocy przedsiębiorcy zwiększają swoje szanse na uzyskanie potrzebnych środków i mogą się skupić na rozwoju swojej działalności.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach dotacje dla firm pozwalają na wprowadzanie naprawdę skutecznych modernizacji, zwłaszcza w dziedzinie robotyki. Idzie za tym coraz to lepsza produkcja artykułów, co można zauważyć zwłaszcza w branży meblarskiej.

Unijne dofinansowanie pomaga naprawdę wielu przedsiębiorcom i warto pamiętać, że aby zwiększyć swoje szanse w wielu organizowanych przez UE programach, dobrze skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców w tej dziedzinie. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze starania dostaną zauważone przez komisję, ale też z pomocą specjalistów będziemy mogli stworzyć niezawodny plan działania przynoszący zyski naszej firmie przez wiele następnych lat.