Falownik – czym jest i w jaki sposób można go wykorzystać?

Energia elektryczna to jeden z podstawowych elementów niezbędnych do życia ludzi w dzisiejszym świecie. Prąd pozwala na skuteczny rozwój wielu dziedzin przemysłu, a także znacząco ułatwia i zwiększa komfort życia wielu ludzi na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnić można dwa rodzaje prądu, który obecnie użytkujemy.

Jest to prądy stały, którego podstawowym źródłem są różnego rodzaju zasilacze i ogniwa galwaniczne, czyli na przykład baterie i akumulatory, oraz prąd zmienny, który płynie w instalacjach elektrycznych w każdym domu wykorzystywany jest do zasilania oświetlenia i wielu różnego rodzaju urządzeń. Jak widać zarówno prąd zmienny, jak i stały odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w dostarczaniu zasilania do różnego rodzaju urządzeń, instalacji i innych tego typu elementów. Jednak czy możliwe jest zmienienie prądu stałego w zmienny? Oczywiście, że jest to możliwe, a za proces ten odpowiedzialne jest urządzenie nazywane falownikiem.

Czym jest falownik?

Falownik (ang. power inverter) to niewielkie urządzenie służące do zmiany prądu stałego na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości napięcia wyjściowego w urządzeniach elektrycznych. Z kolei chcąc zmienić prąd przemienny w prąd stały, wówczas posługujemy się innym urządzeniem, tak zwanym prostownikiem. Często mówiąc o falowniku, można spotkać również z nazwą przemiennik częstotliwości, co odnosi się do możliwości, jakie posiada to urządzenie, czyli do regulacji częstotliwości napięcia. Warto pamiętać, że podczas przetwarzania energii elektrycznej w falowniku, generowane pewne straty, które oddawane są następnie w formie ciepła, czego konsekwencją jest nagrzewanie się falownika. Z tego też względu w celu poprawienia wydajności i kultury pracy tego typu urządzenia, często wyposaża się je w specjalny radiator lub wentylator, które dbają o zachowanie odpowiednio niskiej temperatury urządzenia podczas jego pracy.

Zastosowanie falowników

Falowniki to urządzenia, które odgrywają bardzo ważną rolę w wielu różnych zastosowaniach. Dzięki nim możliwe jest między innymi regulowanie rozruchu oraz prędkości obrotowej w różnego rodzaju silnikach elektrycznych. Zmieniając częstotliwość napięcia we wspomnianym silniku elektrycznym, w konsekwencji uzyskuje się zmianę jego prędkości obrotowej. Z tego też względu falowniki to często niezbędny element budowy różnego rodzaju urządzeń i maszyn wykorzystywanych w przemyśle oraz w wielu innych zastosowaniach.

fotowoltaika

Warto również pamiętać o bardzo ważnej roli falownika, jaką pełni on, w przypadku instalacji fotowoltaicznych. panele fotowoltaiczne stworzone zostały w taki sposób, aby mogły one wytwarzać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W procesie tym uzyskuje się prąd stały, który następnie należy zmienić na prąd zmienny użytkowany w gospodarstwach domowych. Z tego też względu w instalacjach fotowoltaicznych musi być zainstalowany odpowiedni falownik, który będzie odpowiedzialny za ten proces przemiany.

Najczęstsze usterki falowników

Falowniki to urządzenia, które narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia i awarie, ponieważ muszą stale pracować z dużą wydajnością i skutecznością, co przekłada się na ich szybsze zużycie i gorszą żywotność. Do awarii falownika może dojść w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegną ważne elementy jego konstrukcji, takie jak na przykład kondensatory. W przypadku ich awarii falownik z pewnością nie będzie mógł pracować prawidłowo. Ponadto uszkodzeniu może ulec również wentylator lub radiator, które odpowiedzialne są za chłodzenie falownika podczas jego pracy. Gdy do tego dojdzie, urządzenie może się przegrzać, co skutkować będzie poważną awarią. Warto więc stale kontrolować stan falownika, wykonywać wszelkie niezbędne czynności konserwacyjne i dbać o to, aby pracowała prawidłowy sposób, ponieważ z pewnością przyczyni się to do znacznego zwiększenia jego żywotności.

Dlaczego warto oddawać falowniki do naprawy?

W przypadku, gdy dojdzie do awarii falownika, możemy zdecydować się na zakup nowego urządzenia, jednak często dużo lepszym rozwiązaniem jest jego naprawienie. Profesjonalne serwisy, które doskonale znają się na naprawie i konserwacji tego typu urządzeń, z pewnością poradzą sobie z doprowadzeniem falownika do pełnej sprawności. Rozwiązanie to jest często dużo bardziej opłacalne, ponieważ koszty naprawy falownika są zazwyczaj znacznie niższe niż koszty zakupu nowego.