Fenomen łóżek obniżanych
Rehabilitacyjne łóżka obniżane to element wyposażenia, który stosowany jest współcześnie nie tylko w wyspecjalizowanych szpitalach czy hospicjach, ale także ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, a nawet prywatnych domach pacjentów wymagających szczególnej opieki.
Ze względu na problemy z samodzielnym poruszaniem się, zajmowaniem pozycji siedzącej czy z powodu konieczności spędzania większości czasu w pozycji leżącej, wielu pacjentów w szpitalu i poza nim korzysta z pomocy opiekunów przy wielu codziennych czynnościach. Jeśli ci mieliby dźwigać każdego pacjenta o własnych siłach, ryzykowaliby zdrowiem swoim i swoich pacjentów. Łóżka obniżane są więc bardzo użyteczne. W jaki sposób wspomagają terapeutów w codziennej pracy?
Dla kogo łóżko obniżane będzie najlepszą opcją?
Możliwość regulacji wysokości części leżącej a także kąta nachylenia poszczególnych segmentów rehabilitacyjnych łóżek obniżanych, mebel tego typu będzie przede wszystkim dobrym wyborem dla pacjentów ograniczonych ruchowo i wymagających spędzania znacznej części dnia w pozycji leżącej oraz pomocy przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, siadaniu czy karmieniu. Wśród pacjentów takich mogą znaleźć się:
- osoby starsze,
- osoby chore,
- niepełnosprawni,
- dzieci z problemami ruchowymi.
W każdym z przypadków łóżko obniżane jest przede wszystkim wygodą dla opiekunów pacjenta, ale i komfortowym rozwiązaniem dla samego chorego. Zalet łózek obniżanych jest wiele, a niektóre z korzyści będą zależne od konkretnego modelu łóżka.
Zakładając jednak, że łóżko obniżane pozwala nie tylko na regulację wysokości całego łóżka (dostępną także w bardziej podstawowych wariantach łózek szpitalnych), ale też regulację kąta nachylenia poszczególnych segmentów łóżka, podstawową korzyścią z zastosowania łózka obniżanego będzie ułatwienie układania pacjenta w pozycji najbardziej dla niego wygodnej.
Łóżka rehabilitacyjne posiadają zwykle drabinki zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem z łóżka oraz ułatwiające samodzielne dźwiganie się czy obracanie. Przy łóżku obniżanym zadanie to będzie łatwiejsze także dla opiekuna, który nie będzie musiał nadmiernie schylać się do pacjenta.
Ciekawą zaletą łóżek obniżanych jest też poprawa jakości rehabilitacji pacjenta. Dzięki możliwości ustawienia łóżka bardzo nisko, pacjent będzie mógł usiąść na brzegu łóżka i samodzielnie trenować przesiadanie się na krzesło czy wstawanie, bez ryzyka upadku w dół przy próbie dosięgania stopami do ziemi.
Dlaczego warto kupić łóżko obniżane dla pacjenta?
Korzystając z łóżka obniżanego w szpitalu, ale także domu prywatnym pacjenta wymagającego stałej opieki i spędzającego większość czasu w pozycji leżącej, pacjentowi można zapewnić przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo dla kręgosłupa. Obniżana wysokość łóżka jest też dobra dla pacjentów, którzy zachowują pewną sprawność ruchową i chcą samodzielnie przesiadać się z łóżka na fotel czy wózek inwalidzki, jednocześnie dając szansę na to by fizjoterapeuta mógł w razie potrzeby podnieść łóżko wyżej i zająć się pacjentem bez obciążania własnego kręgosłupa.
Pacjenci, którzy ze względu na swój stan zdrowia muszą pozostawać w pozycji leżącej lub nie są w stanie siedzieć o własnych siłach mogą wykorzystać łóżka obniżane z regulacją kąta nachylenia do zmiany pozycji leżącej na półsiedzącą i obracać się, nie narażając się przy tym na odleżyny. W podobny sposób można wykorzystać nachylenie segmentu pod nogami – podniesienie nóg do góry pozwala poprawić krążenie i zredukować obrzęki kończyn dolnych.
Rozbudowane łóżka rehabilitacyjne kupowane w specjalistycznych sklepach medycznych posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa i zostały przystosowane do różnych potrzeb pacjentów niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej.
Z tego też względu kupując takie łóżko do domu pacjenta, sanatorium czy jakiejkolwiek placówki opiekuńczej dbamy nie tylko o wygodę pacjenta, ale i jego bezpieczeństwo i zdrowie – tradycyjny materac czy kanapa, które mogą wydawać się wygodne dla osoby zdrowej w zupełności nie spełnią potrzeb pacjenta niepełnosprawnego lub jego opiekuna.
Gdzie kupić łóżka obniżane?
Możliwości, jakie oferują łóżka obniżane pozwoliły znacząco poprawić jakość pracy z pacjentami leżącymi i usprawniły opiekę nad nimi. Kupując tego typu mebel warto postawić na sprawdzone sklepy, w tym także specjalistyczne sklepy medyczne online działające w oparciu o ofertę sprawdzonych producentów i gwarantujące najwyższą jakość mebli medycznych. Kupując łóżka obniżane trzeba zapoznać się z każdym wymiarem i parametrem – te przedstawione w sieci będą często o wiele dokładniejsze, niż opisy przedstawione w sklepach stacjonarnych czy katalogach.