Fitness – zadbaj o zdrowie nie wychodząc z domu

Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa na znaczną poprawę sylwetki, ale przede wszystkim – dobre samopoczucie. W trakcie wykonywania ćwiczeń tracimy zbędne kalorie, a także pozbywamy się z organizmu wszystkich toksyn. Udowodniono również, że nawet kilkanaście minut ćwiczeń dziennie ma ogromne znaczenie w walce ze stresem i stanami lękowymi.

Współcześnie nie potrzebujemy karnetu na siłownię lub wejściówek do klubów fitness, aby zadbać o swoją formę. Możliwości jakie niesie za sobą dostęp do internetu pozwalają na samodzielne stworzenie planu treningowego i rozpoczęcie jego realizacji w domowym zaciszu. Do ćwiczeń wykonywanych na domowej podłodze nie potrzebujemy się specjalnie przygotowywać ani inwestować w drogie maszyny czy nawet poświęcać czasu na dojazd na siłownie. Wystarczy wygodny strój sportowy, kilka pomocnych akcesoriów oraz chęci.

Jak zatem ćwiczyć w domu? Warto tworzyć własne zestawy ćwiczeń czy korzystać z pomocy innych? W jaki sprzęt do domowych ćwiczeń warto się zaopatrzyć?

Jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu?

Możliwości wykonywania ćwiczeń w domu są nieograniczone. Obecnie dostęp do internetu pozwala na znalezienie aktywności fizycznej, której uprawianie stanie się prawdziwą przyjemnością. Każdy może wybrać rodzaj interesujących go ćwiczeń fitness dostosowanych do własnych potrzeb.

Ciekawą alternatywą na aktywność w domu jest skorzystanie z gotowych planów treningowych oraz nagranych filmów fitness. Trenerzy bądź trenerki zajmujące się nagrywaniem filmików z ćwiczeniami posiadają spore doświadczenie w tym, co robią, a ich propozycje są dostosowane zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Współcześnie swoją działalność w internecie prowadzą trenerzy, którzy posiadają kierunkowe wykształcenie w tej dziedzinie, a swoją wiedzę uzupełniają na kursach i szkoleniach. W efekcie ćwiczenia są bezpieczne do wykonania, a profesjonalni trenerzy dokładnie tłumaczą jak prawidłowo wykonać poszczególne sekwencje.

W internecie można znaleźć nie tylko filmiki z ćwiczeniami fitness. Różnorodność pozwala na znalezienie różnego rodzaju treningów, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do własnych możliwości i upodobań. Ciekawą propozycją są ćwiczenia na konkretne partie ciała (z obciążeniem lub bez), treningi obwodowe, tabaty. Miłośnicy bardziej spokojnych treningów znajdą mnóstwo filmów z ćwiczeniami z zakresu pilatesu bądź tańca.

Czy mata do ćwiczeń jest potrzebna do ćwiczeń w domu?

Teoretycznie do ćwiczeń wykonywanych w domu nie potrzeba inwestować w żaden sprzęt, a do rozpoczęcia swojej przygody wystarczy jedynie wygodne ubranie sportowe. Jeśli jednak planujemy w ten sposób zachować swoją aktywność fizyczną, warto zainwestować w dobrej jakości matę fitness.

Mata do ćwiczeń to jedno z podstawowych narzędzi do uprawiania sportu w domowych zaciszu. Nie tylko sprawia, że wykonywanie ćwiczeń w podporze lub leżących jest znacznie bardziej komfortowe. Mata do ćwiczeń ułatwia zachowanie równowagi, a także zmniejsza ryzyko kontuzji. Świetnie sprawdza się także do wyciszania podłogi i kroków jeśli nie mieszkamy sami bądź nie chcemy denerwować sąsiadów podskokami. Ćwiczenia wykonywane na macie do ćwiczeń są bezpieczniejszą alternatywą.

Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu są niezbędne?

W zależności od tego jaką aktywność fizyczną dla siebie wybierzemy i będziemy ją regularnie uprawiać w domu – warto pomyśleć o zakupie akcesoriów do ćwiczeń. Świetną propozycją, która pozwoli na wzmocnienie mięśni głębokich bądź ułatwi wyrzeźbienie sylwetki są gumy oporowe oraz ciężarki.

W sklepach ze sprzętem sportowym wybierać można spośród wielu rodzajów gum oporowych i ciężarków. Dostępne są hantelki o różnej wadze, dzięki czemu nawet osoby początkujące mogą zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami w domu z małych obciążeniem. Gumy oporowe, czyli taśmy z gumy również dostępne są w wielu rodzajach. Różnią się od siebie szerokością, grubością, a także siłą oporową, co pozwala na pogłębianie swojego obciążenia wraz z rozwojem wytrzymałości fizycznej. Świetnym akcesorium do ćwiczeń w domu są taśmy minibands.

Osoby bardziej zaawansowane w wykonywaniu ćwiczeń w domu powinny również zastanowić się nad zakupem rollera. Ten piankowy wałek do masażu stanowi świetne uzupełnienie treningu, a jednocześnie jest przydatny do ćwiczeń rozluźniającym mięśnie czy podnoszących elastyczność skóry.