Fryzura trwała – jak ją pielęgnować?

Struktura włosa jest bardzo złożona. To mikrocząsteczki proteinowe połączone dwusiarczkowymi wiązaniami. Ułożenie wiązań ma wpływ na to, czy nasze włosy są proste czy kręcone. Jeśli łańcuchy wiązań są równoległe, mówimy wówczas o prostych włosach. We włosach kręconych wiązania układają się prostopadle do trzonu włosa.

Zawarte w płynie używanym podczas trwałej ondulacji chemiczne związki mają za zadanie rozbić wiązania i utworzyć nowe, o których kształcie decydują wałki.

Jak będzie wyglądać fryzura trwała?

Kiedy myślimy o zafundowaniu swoim włosom trwałej, marzymy wówczas o bujnych lokach o idealnym skręcie. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wałków, możemy dziś uzyskać różny skręt loków – począwszy od mocno skręconych spiralek i baranków po lekkie fale. O intensywności skrętu decyduje tutaj wielkość oraz grubość zastosowanego wałka. Musimy pamiętać jednak o tym, że wałki należy także dobierać do rodzaju włosów.

Zazwyczaj gdy decydujemy się na zrobienie trwałej, mamy w głowie ogólne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać nasza przyszła fryzura. Burzę mocnych skrętów uzyskamy przy pomocy cienkich wałków, zaś lekko falowane włosy otrzymujemy, gdy wałki rozchodzą się od czubka głowy promieniście. Dzięki specjalnym pałeczkom nadamy naszym włosom naprawdę mocnego skrętu, a delikatne, nieregularne fale otrzymamy przy pomocy zwykłych papilotek.

Wyróżniamy kilka rodzajów trwałej ondulacji pogrupowanych ze względu na rodzaj włosów:

  • trwała do farbowanych włosów
  • trwała do rozjaśnionych włosów
  • trwała do normalnych włosów
  • trwała do cienkich i delikatnych włosów
  • trwała podnosząca włosy u nasady
  • trwała alkaliczna – przeznaczona do zdrowych, nierozjaśnionych włosów. Trwałość nawet do 10 miesięcy
profesjonalne kosmetyki fryzjerskie
Do trwałej ondulacji włosów należy używać profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich, które pomogą utrzymać dobrą kondycję włosów.

Istnieje również tak zwana trwała dwufazowa, przeznaczona tylko do odrostów, preparat jest wówczas nakładany tylko na odrastające włosy, a resztę pukli pokrywa się delikatniejszym preparatem, by zanadto ich nie przesuszyć.

Akcesoria pomocne trwałej fryzurze

Poza doborem odpowiedniego preparatu, którym wykonamy trwałą ondulację, równie istotny jest dobór wałków, ich rozmieszczenie oraz sposób nawijania pukli. Umiejętne założenie wałka, dobór odpowiedniego środka oraz równomierne rozmieszczenie gwarantują trwałą i ładną fryzurę. Obecnie drewniane wałki, które wchłaniały znaczną ilość płynu do trwałej ondulacji, zastąpiono lepszymi wałkami, bo wykonanymi z plastiku. Rodzajów wałków jest naprawdę sporo, wystarczy wymienić choćby wykonane z gumy lub gąbki papilotki lub spirale. Wałki są miękkie, elastyczne i łatwo się nakładają, posiadają także specjalne zapinki, dzięki którym dobrze trzymają się na głowie i nie uszkadzają włosów. Do trwałej ondulacji powinniśmy używać jednak tylko gumowych papilotów.

Prawidłowa pielęgnacja trwałej

Czy włosy po trwałej wymagają szczególnej pielęgnacji? To pytanie zadaje sobie większość kobiet, które zdecydowały się na zafundowanie swoim włosom trwałej ondulacji. Trwała ondulacja znów jest trendy. Przekonują nas o tym styliści i właściciele największych zakładów fryzjerskich. Dzieje się tak zapewne dlatego, że do łask wraca moda z lat 40 i 50 ubiegłego wieku, gdzie wówczas niemal każda kobieta kręciła włosy na grubych wałkach. Trwała sprawia, że włosy szybko i łatwo się układają, zwiększa wizualnie objętość włosów i sprawia, że są puszyste. Jednakże włosy po trwałej ondulacji wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Poznaj sprawdzone sposoby na piękne i zdrowo wyglądające loki:

  • Włosów po trwałej ondulacji nie należy myć przez okres trzech dni – tyle czasu zajmuje utrwalenie się nowej fryzury. Mycie oraz czesanie włosów bezpośrednio po zabiegu mogłoby zniszczyć efekt pracy fryzjera.
  • Trwała wymaga intensywnego nawilżania, nie żałuj więc swoim włosom balsamów i odżywek nawilżających
  • Stosuj tylko szampony przeznaczone do włosów z trwałą
  • Unikaj suszenia włosów suszarką, inaczej będą jeszcze bardziej zniszczone i przesuszone, przez co trudniej będzie je stylizować. Lepiej poczekać aż włosy same wyschną, roztrzepując je co jakiś czas palcami, by podnieść je u nasady i nadać fryzurze objętości.
  • Jeśli nie masz czasu na naturalne suszenie, używaj tylko suszarki z dyfuzorem, która wzmacnia naturalny skręt włosów
    Stosuj jedwab do włosów, dzięki temu fryzura nie będzie się puszyć, a włosy nabiorą blasku i staną się bardziej miękkie i elastyczne
  • Stylizacja? Owszem, ale tylko przy użyciu lekkich preparatów w aerozolu lub w płynie z linii przeznaczonej do kręconych włosów.

Przedłużamy trwałość loków po trwałej ondulacji

  • świeżo skręcone włosy myjemy dopiero po kilku dniach, pozostawiamy do wyschnięcia, ewentualnie suszymy dyfuzorem, unikamy zwykłych suszarek oraz lokówek, a także zbędnej stylizacji i modelowania;
  • raz w miesiącu podcinamy przesuszone i rozdwojone końcówki włosów, dzięki temu fryzura będzie miała zdrowy i naturalny wygląd, a włosy będą rosły zdrowe;
  • drobne loczki o naturalnym wyglądzie uzyskamy roztrzepując palcami wilgotne włosy i susząc przy pomocy dyfuzora, najlepiej spuścić głowę w dół, by włosy uniosły się u nasady, przez co fryzura zyska na objętości;
  • włosy po trwałej ondulacji są zwykle przesuszone, matowe i łamliwe, skłonne do rozdwajania, dlatego nie zapominajmy o nawilżaniu i odżywianiu włosów po każdym myciu. Najlepiej sięgać po sprawdzone preparaty odżywiające i nawilżające.