Gra terenowa – czym jest i jak wygląda jej organizacja?

Gra terenowa stanowi świetny sposób integracji. Jest ona fantastyczną zabawą, edukacją i wzmocnieniem więzi zespołowych. W tym przypadku do zabawy wykorzystuje się teren, jego topografię, a także właściwości. Taka zabawa wymaga od uczestników dobrej orientacji w terenie, a więc nie trzeba mieć jakiś wielkich umiejętności. Przyda się też zdolność czytania z mapy i korzystania z nowoczesnych technologii takich jak GPS. Istnieje wiele gier terenowych, a najpopularniejszą są z pewnością podchody. 

Gry terenowe stanowią sposób na poprawę współpracy

Gry terenowe są wspaniałą metodą na poprawę współpracy, a także komunikacji między osobami uczestniczącymi w rozgrywkach. Jest to także bardzo ekscytujące wyzwanie, które potrafi zaangażować wiele osób. Takie rozwiązanie można z pewnością wykorzystać na integracji pracowników. Jest to idealna okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale to w sposób inny niż dotychczas. Gry terenowe stanowią idealną opcję na wycieczkę firmową czy weekend, gdzieś za miastem. Z pewnością zmotywują pracowników do wyjścia ze swojej strefy komfortu. 

Jakie są przykłady gier terenowych?

Istnieje wiele ciekawych propozycji gier terenowych. Mogą to być na przykład podchody, szukanie skarbu czy też impreza na orientacje. Nie trzeba także nigdzie wyjeżdżać, ponieważ można taką grę zorganizować w mieście. Wystarczy podzielić współpracowników na 6-osobowe zespoły, wręczyć im mapę i poprosić o dotarcie do kluczowych miejsc oraz zrobienie zdjęcia. W tym przypadku wygrywa drużyna, której uda się wykonać zdjęcia wszystkim obiektom. Takie gry miejskie popularne są w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk czy Kraków. Można również urozmaicić trochę zabawę przez zadawanie pytań, które zachęcą uczestników do dokładnej obserwacji otoczenia. 

Jak zorganizować grę terenową?

Grę terenową nie jest tak trudno zorganizować. Trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze trzeba wybrać, które będzie trasą Waszej gry. Następnie należy ustalić liczbę zagadek i wybrać się na spacer konkretną trasą. Nie obędzie się bez ustalenia tematyki gry. Później należy rozpisać zagadki i zadania. Kolejną fazę stanowi ustalenie, gdzie ukryje się zagadki, a potem je schować. Można także skorzystać z wsparcia firm, które specjalizują się w organizacji gier terenowych. 

Co warto wiedzieć na temat gry terenowej z użyciem technologii?

Gra terenowa z użyciem technologii czyli inaczej geocaching. Do tej zabawy uczestnicy potrzebują urządzeń GPS. Jest to z pewnością angażujące, a co ważniejsze zabawne doświadczenie. W tym przypadku trzeba podzielić uczestników na kilka zespołów. Następnie należy ich zaprosić do bardzo ekscytującej zabawy polegającej na szukaniu ukrytych skrytek. Po drodze będą spotykać wskazówki i oczywiście rozwiązywać łamigłówki. Dzięki temu to ich przybliży i da im większa szansę na odnalezienie ukrytego skarbu. W tej grze liczy się każda minuta, ponieważ ona może mieć decydujące znaczenie, jeśli chodzi o zwycięstwo. 

Jakie zalety ma gra terenowa geocaching?

Gra terenowa oparta na technologii czyli geocaching wykorzystuje przede wszystkim umiejętności umysłowe, fizyczne, techniczne i nawigacyjne. Poprawia współpracę w grupie i integrację. Pozytywnie wpływa też na współpracę między członkami zespołu. Nie bez znaczenia jest też pozytywne oddziaływanie na komunikację. Gra jednoczy zarówno starych, jak i nowych uczestników. Zwycięstwo zapewni z pewnością ogromną satysfakcję i radość. 

las

Jakie są przykłady innych gier terenowych?

Wśród innych gier terenowych, które cieszą się dużą popularnością warto wymienić manzo. Jest ona także określana jako masa, manso czy jojo. Jest to gra zręcznościowa, do której potrzeba 2 drużyny po 3 osoby. W tym przypadku grupy stają naprzeciw siebie na specjalnym polu do gry. Celem rozgrywki jest zdobycie bazy przeciwnika. Do wykonania zadania potrzebne jest opuszczenia pola swojej drużyny przez korytarz. Trzeba obiec pole obydwu drużyn, dostać się na pole drużyny przeciwnej i dotknąć bazy. Kolejnym wymogiem jest wykrzyknięcie hasła manzo. Jest to naprawdę gwarancja świetnej zabawy. Przykładem innej ciekawej gry terenowej jest szukanie skarbu. W dużym skrócie jest to odnajdowanie ukrytych przedmiotów czy miejsc na podstawie udzielonych wskazówek.