Historia kartek na Boże Narodzenie

Zwyczaj wysyłania kartek bożonarodzeniowych rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w 1843 roku, a za pomysłodawcę tego zwyczaju uchodzi Sir Henry Cole. Był on urzędnikiem państwowym, który pomógł założyć pierwszy Urząd Pocztowy. Cole pełnił funkcję asystenta i zastanawiał się w jaki sposób urząd pocztowy może służyć zwykłym ludziom. Sir Henry wpadł na pomysł utworzenia kartki świątecznej wraz ze swoim przyjacielem Johnem Horsleyem, który był w tym czasie znanym artystą. Zaprojektowali oni pierwszą kartę i sprzedali za 1 szylinga.

Karta miała trzy panele. Dwa zewnętrzne pokazywały ludzi troszczących się o biednych, a w środkowym panelu znalazła się rodzina przy świątecznym stole! Niektórym ludziom nie spodobała się karta, ponieważ przedstawiała ona dziecko trzymające kieliszek wina! Łącznie wydrukowano i sprzedano około tysiąca egzemplarzy. Dziś ostatnie zachowane kartki z tego okresu są warte kilka tysięcy funtów.

Z usług pocztowych skorzystano po raz pierwszy w 1840 roku, utworzono wtedy instytucje o nazwie „Penny post”. Wcześniej tylko bardzo bogaci ludzie mogli sobie pozwolić na wysyłanie listów za pomocą poczty. Nowy urząd pocztowy był w stanie zaoferować tanie usługi, ponieważ w tym okresie budowano nowe linie kolejowe. Za ich sprawą można było o wiele szybciej i łatwiej przetransportować duże ilości listów. Samo wysyłanie kartek świątecznych stało się jeszcze bardziej popularne, kiedy to można było je wysłać bez koperty w formie widokówki. Z czasem metody druku uległy znacznemu rozwojowi, a kartki świąteczne zyskały na popularności. Zaczęto je produkować masowo od 1870 roku. W tym czasie koszt wysłania kartki pocztowej, a także kartek świątecznych spadł do pół grosza.

Masowa produkcja kartek na Boże Narodzenie

Na początku XX wieku zwyczaj wysyłania kartek świątecznych rozprzestrzenił się po całej Europie i stał się szczególnie popularny w Niemczech. Pierwsze karty zwykle zawierały zdjęcia przedstawiające szopkę bożonarodzeniową. W późnym okresie wiktoriańskim popularne stały się rudziki (angielskie ptaki) i sceny ze śniegiem. Same scenki wypełnione śniegiem były popularne, ponieważ przypominały ludziom o ciężkiej zimie, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 1836 roku.

Do Stanów Zjednoczonych kartki świąteczne dotarły pod koniec lat 40. XIX wieku, ale były bardzo drogie i większość ludzi nie mogło sobie na nie pozwolić. W 1875 roku Louis Prang, drukarz, który pierwotnie pochodził z Niemiec, ale także pracował nad wcześniejszymi kartami w Wielkiej Brytanii, rozpoczął produkcję masową kartek świątecznych, aby więcej ludzi mogło sobie pozwolić na ich zakup. Pierwsze karty Prang przedstawiały kwiaty, rośliny i dzieci. W 1915 roku John C. Hall i jego dwaj bracia stworzyli Hallmark Cards i są oni do  dziś jednymi z największych twórców kart!

W latach 1910. i 1920. popularne stały kartki wykonywane ręcznie w domu. Często były to nietypowe kształty przy zastosowaniu najróżniejszych materiałów. Były one zbyt delikatne, aby wysyłać je pocztą, więc wręczano je osobiście. Obecnie możemy przebierać w najróżniejszych kartkach świątecznych, a zwyczaj ich wysyłania przyjął się na całym świecie. Warto jednak znać początki tej pięknej tradycji, która sięga aż 1843 roku.