Indywidualny czy gotowy projekt domu? Co wybrać?

Na pewnym etapie planowania naszego wymarzonego domu, trzeba w końcu zdecydować się na jego określony projekt. Do wyboru jest rzecz jasna projekt gotowy lub tworzony na indywidualne zamówienie klienta. Co w takim razie wybrać? Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Gotowy projekt domu vs. indywidualny projekt domu

Przeglądając gotowe projekty domów dojść można do wniosku, że wybór jest naprawdę ogromny. Jest to też tańsze rozwiązanie. Kiedy liczą się zatem kwestie finansowe, bardzo często okazuje się, że takie podejście, a więc wybór określonego projektu z katalogu jest jedyną, słuszną opcją. W tym przypadku nie mamy jednak zbyt dużo możliwości, aby w z góry ustalone warunki budowy ingerować.

Koniecznie musimy też sprawdzić czy gotowy projekt domu jest zgodny z warunkami, które określają WZ i MPZM. Pomysł na budowę musi być przecież odpowiednio zaadaptowany do naszej działki. Poza tym, niezależnie od tego na jakie finalnie rozwiązanie się zdecydujemy – tak czy inaczej potrzebować będzie dwóch projektów. Pierwszy, to oczywiście projekt budowlany. Takowy składa się do właściwego organu, by zdobyć chociażby pozwolenie na budowę. Drugi, a więc tak zwany projekt wykonawczy wyszczególnia ten pierwszy. To na nim znajdują się między innymi plany instalacji. Tego dokumentu nie składa się jednak do żadnego urzędu. Jest on jednak niezbędny podczas wykonywania już konkretnych prac w czasie budowy.

Z kolei projekt indywidualny zlecamy architektowi z odpowiednimi uprawnieniami. Z tej możliwości korzysta się bardzo często. A zwłaszcza wtedy, gdy wizja domu jest specyficzna i klient ma jasno sprecyzowane oczekiwania.

architekt z projektem budowy

Największe zalety indywidualnego projektu domu

Indywidualny projekt domu warto zamówić wówczas, gdy dom ma powstać na dość trudnym terenie lub w wymagającym otoczeniu. To też dobre rozwiązanie, gdy szukamy czegoś niestandardowego, innego, niż wszystkie pozostałe domy. Projekt indywidualny świetnie sprawdza się też w sytuacji, gdy potrzebna jest nam przestronna pracownia, bo pracujemy w domu, albo zależy nam po prostu na naprawdę prestiżowej i oryginalnej posiadłości.

Jakie są największe zalety indywidualnego projektu domu? Przede wszystkim chodzi o swobodny, niczym nieograniczony wybór architekta. Osobę z którą połączy nas wspólna wizja, która zrozumie nasze oczekiwania i potrzeby i przeleje je na plany. Co więcej, przy takim podejściu nasz dom od początku do końca powstaje w określonych warunkach. Finalnie wpisuje się więc idealnie w otaczającą go działkę. Pomoc ze strony projektanta, to też ciągłe wsparcie w gąszczu przepisów, pomysłów i kolejnych ofert. No i to, co dla niektórych wydaje się chyba najważniejsze – warunki współpracy można tu negocjować. I to nie tylko w kwestii finansów, ale także terminów czy odpowiedzialności.


Na przykład Biuro Realizacji Przedsięwzięć Budowlanych z Wrocławia ceny za indywidualne projekty domów uzależnia od wielu czynników. Do kosztów profesjonaliści podchodzą więc bardzo indywidualnie. Poza tym, ich rola nie musi zakończyć się na oddaniu gotowego projektu. Wybrana inwestycja może być kontynuowana przy wsparciu specjalistów z biura na wszystkim dalszych etapach budowy. Firma proponuje bowiem też usługi kierowników budowy, nadzór inwestorki czy odbiór domu. To świetnie rozwiązanie dla tych, którzy z pomocą jednego przedsiębiorstwa chcą przejść przez wiele kolejnych etapów swojej budowy. A co za tym idzie – zaoszczędzić w ten sposób czas i pieniądze. Prawidłowo wykonany projekt budowlany pomoże Ci uniknąć problemów na dalszych etapach budowy.