Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Wnętrze samochodu powinniśmy czyścić regularnie, nie tylko wtedy, gdy w torbie na zakupy wysypie nam się mąka i postanowi się rozpanoszyć po całej tapicerce lub gdy wypadnie nam z rąk puszka z napojem. Materiałowe tapicerki gromadzą w sobie ogrom kurzu i roztoczy, co może być uciążliwe zwłaszcza dla podróżujących z nami alergików, a także wilgoć, a co za tym idzie zalążki  przeróżnych grzybów pleśniowych. Poza tym nieświeża tapicerka nie tylko wygląda niezbyt estetycznie, ale często też roztacza nieprzyjemny zapach.

Akcesoria do czyszczenia

Na rynku akcesoriów samochodowych dostępnych jest wiele rodzaju pianek, sprayów, proszków i tym podobnych preparatów przeznaczonych do samodzielnego czyszczenia tapicerek. Należy jednak zauważyć, że tego typu produkty wcale nie usuwają brudu – jak już, to najwyżej powierzchownie, ale tak naprawdę wcierają go wgłąb siedzenia. Bardziej efektywne jest odkurzenie wnętrza samochodu, to również możemy zrobić samodzielnie, używając do tego celu nawet zwykłego, domowego odkurzacza. Warto jednak raz na jakiś czas oddać auto do profesjonalnego czyszczenia w miejsce, gdzie do dyspozycji są wszelkiego rodzaju profesjonalne preparaty, środki i odkurzacze, których my nie mamy w domu i najpewniej mieć nie będziemy. Jak wygląda profesjonalne czyszczenie tapicerki?

pranie tapicerkiOdkurzamy wnętrze

Na początek, całe wnętrze auta jest szczegółowo odkurzane zarówno tradycyjnie, jak i specjalnym odkurzaczem o wyjątkowo dużej sile ssania. Taki specjalny odkurzacz zapewnia doskonałą skuteczność w usuwaniu na przykład sierści zwierząt. Następnie tapicerka zostaje pokryta specjalnym środkiem piorącym, który rozpuszcza kurz oraz brud, a następnie do użycia znów wchodzi profesjonalny odkurzacz, tym razem ekstrakcyjny, który wyciągnie cały brud z tapicerki. Jest on w całości usuwany, a nie tak jak w przypadku sprayów i pianek do samodzielnego używania, głębiej wcierany w materiał. Po tym ma miejsce płukanie tkanin płynem służącym do ich zmiękczenia, który dodatkowo chroni materiał przed zabrudzeniem w przyszłości. Dla alergików dobrą wiadomością jest istnienie na rynku środków do czyszczenia samochodów specjalnych płynów do tapicerek, które po aplikacji na materiał przeciwdziałają pojawieniu się roztoczy nawet na okres sześciu miesięcy!

Czyszczone są nie tylko fotele, ale także słupki boczne, które też są pokryte tkaniną, sufit, bagażnik, oraz, oczywiście, wykładzina. Większość firm zajmujących się czyszczeniem samochodów posiada w swojej ofercie usługę ozonowania wnętrza, które dezynfekuje całą tapicerkę i wszystkie materiałowe elementy wewnątrz samochodu, pozbywając się tym samym zalążków pleśni czy nieprzyjemnego zapachu.

Można samodzielnie odkurzyć wnętrze auta i tapicerkę, jednak efekt będzie nieporównywalnie gorszy niż wtedy, kiedy czyszczenie tapicerki zlecimy zawodowcom. Należy pamiętać, że posiadają oni środki i narzędzia potrzebne do czyszczenia tapicerek, którymi my nie dysponujemy – warto znać dane specjalistów np. Myjnia z klasą.