Jak długo utrzymuje się rozszerzenie źrenic po badaniu okulistycznym?

Wzrok jest jednym z najważniejszych narządów dla człowieka, dlatego warto zadbać o to, aby nasze oczy były zdrowe i sprawne. Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym oraz utrzymanie zdrowej diety to sposób na to, aby uniknąć przykrych chorób i komplikacji ze wzrokiem. Dbanie o wzrok ma szczególne znaczenie u osób z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. 

Wybierając się do gabinetu okulistycznego warto wiedzieć czego można się spodziewać w trakcie wizyty. Do badania, jakie z pewnością przeprowadzi okulista w Jeleniej Górze, warto się również dokładnie przygotować i mieć świadomość tego, że po niektórych zastosowanych preparatach zabronione jest m.in. prowadzenie pojazdów. Dokładne zbadanie wzroku pozwoli na wyeliminowanie wszystkich potencjalnych chorób narządu wzroku, a także, w razie konieczności – na wybranie odpowiednich rodzajów szkieł korekcyjnych. 

Najważniejsze informacje o badaniu okulistycznym 

Badanie okulistyczne, zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinniśmy przeprowadzać minimum raz na 2 lata. O ile osoby młode, przed 40. rokiem życia nie mają raczej powodu niepokoju, o tyle pacjenci, którzy przekroczyli już tę liczbę powinni mieć świadomość, że wzrok może już nie funkcjonować tak dobrze i zaczynają zachodzić w nim niepokojące zmiany. 

Badanie dna oka przeprowadzane w gabinecie okulistycznym, to jedno z podstawowych badań, którego celem jest dokładne przeanalizowanie stanu zdrowia narządu wzroku. Wykonuje je lekarz o specjalizacji okulistycznej za pomocą specjalnych narzędzi (wziernika ocznego), posługując się do tego również światłem. W efekcie możliwa jest dokładna ocena siatkówki, naczyń krwionośnych, ciałka szklistego, tarczy nerwu wzrokowego i plamki żółtej. 

Bezwzględnie do okulisty należy się wybrać jeśli zauważyliśmy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego. Na badanie powinny się wybrać również chorzy na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. 

Badanie dna oka – jakie środki stosuje się do rozszerzenia źrenicy? 

Okulista w trakcie badania dna oka aplikuje do oczu pacjenta specjalne krople, których zadaniem jest rozszerzenie źrenicy. Dopiero po upływie około 30 minut, można rozpocząć badanie za pomocą wziernika. 

Istnieje kilka preparatów stosowanych w okulistyce w celu rozszerzenia źrenicy pacjenta. Najczęściej stosowane to tropikamid, atropina. Obie te substancje są bezpieczne dla zdrowia. 

Atropina jest jednym z najpopularniejszych środków do rozszerzania źrenicy w celach okulistycznych. Wyróżnia się tym, że uznawany jest za naturalny alkoid tropinowy. W okulistyce atropina pozwala na długotrwałe rozszerzeniu źrenicy, co nie tylko umożliwia przeprowadzenie badania dna oka, ale również na leczenie np. zapalenia tęczówki czy ciała rzęskowego. 

Tropikamid wykazuje bardzo podobne działanie do atropiny, z tą różnicą, że efekt rozszerzenia źrenicy trwa znacznie krócej. Dlatego też coraz więcej gabinetów okulistycznych stosuje właśnie ten preparat przed rozpoczęciem badania dna oka. 

Efekt rozszerzenia źrenic po badaniu okulistycznym – jak długo trwa? 

W zależności od zastosowanego preparatu, efekt rozszerzenia źrenicy będzie utrzymywał się różnie u każdego pacjenta. W przypadku zastosowania atropiny efekt może trwać nawet do 6 lub więcej godzin. Tropikamid natomiast utrzymuje się w oku około 3 godzin. Warto jednak pamiętać, że u niektórych pacjentów czas oczekiwania na jego całkowite ustąpienie może potrwać znacznie dłużej. 

Czego nie wolno robić po szczegółowym badaniu okulistycznym? 

Pomimo tego, że pierwsze efekty środków do rozszerzenia źrenicy oka mijają już po kilkunastu minutach, w dalszym ciągu pacjenci powinni odczekać przed podjęciem się niektórych czynności życia codziennego. Wynika to z tego, iż krople na bazie atropiny lub tropikamidu zaburzają widzenie ostre

Dlatego też po badaniu okulistycznym bezwzględnie zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych – samochodów, maszyn rolniczych. W celu uniknięcia działań niepożądanych, nie wolno również spożywać alkoholu i innych środków odurzających. Zaleca się także tego dnia zrezygnować z soczewek kontaktowych na rzecz okularów. 

oczy

Środki rozszerzające źrenicę oka mają negatywny wpływ na sposób postrzegania światła. Dlatego też okuliści zalecają, aby unikać silnego światła i nie narażać wzroku na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. 

W razie wątpliwości dotyczących tego, w jaki sposób postępować po badaniu wzroku, można zapytać okulistę, który z pewnością udzieli wszystkich niezbędnych informacji.