Jak dobrać biurko dla dziecka?

Dzieci potrzebują miejsca do pracy tak samo jak dorośli. Pamiętajmy, że maluchy muszą mieć komfortowe warunki do odrabiania prac domowych i nauki. Nie wspominając o tym, że w dzisiejszych czasach musimy zrobić miejsce na komputer. Chociaż biurko dla dziecka dobiera się podobnie jak dla dorosłych to istnieje klika znaczących różnic, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

 

Biurko musi być ergonomiczne

Przy wyborze biurka dla dziecka zasada jest dokładnie taka sama jak przy zakupie tego mebla dla dorosłego. Musi ono pasować do anatomii dziecka, aby było wygodne. Maluch nie może kulić się w rogu, ledwie sięgać do blatu, czy garbić się patrząc w ekran komputera. Dobra postawa i komfort zwiększają produktywność i są ważne dla zaszczepienia zdrowych nawyków. Pomyślmy też od razu o odległości od ekranu komputerowego, pozycji nadgarstków podczas pisania i postawy jaką będą utrzymywać, gdy usiądą na krześle.

Kiedy dzieci same zaczynają korzystać z biurka najważniejszy jest łatwy dostęp do wszystkiego. W końcu obok nie ma już nas, aby im pomóc. Upewnijmy się więc, że wszystkie meble pasują do ciała naszego malucha i są bezpieczne. Najlepiej przy młodszych dzieciach postawić na rozwiązania wolne od ostrych rogów i krawędzi.

W tym kontekście warto pamiętać, że dzieci bardzo szybko rozwijają nawyki – i te dobre, i te złe. Z tego powodu niezbędne jest odpowiednie dobranie rozmiaru biurka. Nie kupujmy wyższego mebla „na zapas”. Wytworzy to złe przyzwyczajenia w postawie, które będą się odbijać przez całe życie. Przecież ze względu na to, że najmłodsi urosną nie ubieramy ich od początku w za duże ubrania.

 

Weź pod uwagę funkcjonalność biurka

Półki, przegródki i szuflady, w których dzieci mogą przechowywać swoje rzeczy, to zdecydowanie plus. Najmłodsi doceniają posiadanie własnej, „prywatnej” przestrzeni w której mogą chować skarby czy pamiętniki. To zachęca również do wyrabiania sobie dobrych nawyków, odkładania rzeczy na miejsce i dbania o przedmioty osobiste.

Warto w tym kontekście pomyśleć o tym, aby wypełnić biurko odpowiednimi przedmiotami. Maluchy nie potrzebują dziurkaczy ani zszywaczy – mogą sobie nimi zrobić krzywdę. Z drugiej strony unikajmy zawalania tego mebla zabawkami. Powinien być to obszar roboczy przeznaczony do nauki, odrabiania lekcji i radosnych badań. Najlepiej, aby zawsze był wolny od bałaganu i gotowy do użycia.

Biurko to miejsce do malowania, rysowania, klejenia i cięcia, a także do poważniejszych działań jak nauka pisania, liczenia czy prace domowe. To przestrzeń, która została specjalnie zaprojektowana, aby pomóc dzieciom się rozwijać. Szuflady powinny pomieścić zeszyty, szkicowniki, farby, długopisy i ołówki. Zastanówmy się jakie akcesoria do malowania i tworzenia najchętniej są używane przez naszego malucha, a następnie wybierzmy takie biurko, które je pomieści.

Dopasuj biurko do zainteresowań dziecka

Kiedy planujemy zakup mebla do pokoju dziecka to weźmy pod uwagę jego gust i zainteresowania. Najmłodsi mogą chcieć, aby ich przestrzeń robocza była otoczona przez tematyczne rysunki lub plakaty swoich ulubionych postaci z książek, bajek i filmów. Nie kierujmy się jedynie tym, co nam się podoba. To gust naszych pociech jest w tym momencie najważniejszy. Dzięki temu maluchy będą znacznie bardziej zadowolone siadając przy biurku. Przełoży się to na lepszą pracę i chętniejsze odrabianie lekcji.