Jak działa obrywacz kolb kukurydzy?

Kombajn to jedna z podstawowych maszyn rolniczych, niezbędna podczas corocznych żniw. Z jego pomocą można, między innymi, zebrać kukurydzę i to na tym zagadnieniu skupiamy się w tym artykule.

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na to, w jaki sposób działa obrywacz kukurydzy oraz o jakie jego części należy zadbać, aby praca była efektywna i bezproblemowa. Oto co warto wiedzieć o kombajnie i jego częściach.

Jak działa kombajn i obrywacz?

Każdy, kto był kiedyś na wsi lub kto tam mieszka, lub nawet pracuje, wie, jak ważną maszyną jest kombajn. Pozwala on na sprawne zbieranie zbóż w czasie corocznych żniw. Odpowiednio zaprojektowane części współpracują, oddzielając niezbędne elementy upraw od tych, które nie są zbierane. Bardzo ważnymi elementami kombajnu są, między innymi, nagniatacz oraz podbieracz, a także obrywacz. Pierwsza z nich pozwala na przygotowanie zbóż do ścięcia, druga oddziela konkretne łodygi od niepotrzebnych roślin znajdujących się wokół, a trzecia pozwala na precyzyjne zerwanie kolb w przypadku, na przykład, kukurydzy.

To jednak tylko wstęp do tego, w jaki sposób pracują poszczególne zespoły znajdujące się w kombajnie. Dzisiaj skupiamy się na jednym z jego zespołów, czyli na obrywaczu. Jest to zespół mający za zadanie obrywać kolby i składa się on z kilku części: łańcuchów, noży, wałków do wciągania oraz listew, rozdrabniaczy i płozów wyrównujących. Jeśli chodzi o zasadę działania obrywacza, najpierw łodyga danej rośliny napotyka na nóż i kiedy zostaje przecięta, łańcuch przeciąga ją do środka. Wówczas trafia ona między wałki, a tam listwy separujące oddzielają kolbę kukurydzy od jej łodygi. Następnie łańcuchy transportują kolby do przenośnika ślimakowego.

Części zapasowe do kombajnu

części do maszyn rolniczych onlineNie ma wątpliwości, że kombajn to niezastąpione narzędzie do sprawnego i dokładnego zebrania kukurydzy i innych zbóż.

Dlatego każdego sezonu warto pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem użytkowania go sprawdzić jego stan. Może się okazać, że poszczególne części zdążyły się zestarzeć lub zepsuły się na skutek nieużywania przez wiele miesięcy.

Zdarza się również, że rolnicy zapominają o usterkach maszyn, których ostatnio używali w poprzednim roku. Dlatego dokładny przegląd jest niezbędny.

Części rolnicze, które będzie trzeba wymienić, możesz z łatwością znaleźć w każdym dobrym sklepie rolniczym. Co więcej, jeśli nie masz czasu pojechać do najbliższego takiego sklepu, warto kupić części w sklepie internetowym – jest to szybsze i masz pewność, że zamawiany produkt jest w magazynie. Jakie produkty znajdują się w internetowych sklepach? Pierwszym przykładem jest łańcuch przenośnika, a więc jeden z kluczowych elementów każdego obrywacza. Dostępne są łańcuchy z różną ilością ogniw, aby każdy mógł dopasować właściwy do swojego kombajnu.

Innym przykładem części do kombajnu jest łańcuch transportowy przeznaczony stricte do 6-rzędowej przystawki do kukurydzy. Internetowy sklep rolniczy, który oferuje szereg części do kombajnów to miejsce, w którym najczęściej będziemy mogli również dostać komponenty do ciągników i traktorów. Jeszcze jednym produktem, który z powodzeniem znajdziesz w internetowym sklepie rolniczym, jest nóż bijakowy napawany o różnych grubościach, w zależności od wymagań Twojego kombajnu.

Wymiana poszczególnych części maszyny jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki temu dbasz o swoje życie i zdrowie i nie stwarzasz ryzyka nagłego przerwania pracy z powodu zepsutych części. Warto pamiętać o przejrzeniu poszczególnych części na początku każdego sezonu i nie ignorować objawów zużycia się kombajnu, a także wyłączać całą maszynę pod koniec użytkowania.