Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Klimatyzacja to niezawodne urządzenie, dzięki któremu możemy z łatwością regulować temperaturę w domu zarówno latem, jak i zimą. Choć kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami stosowanymi w biurach i samochodach i służącymi przede wszystkim podczas upalnych dni, w rzeczywistości sprawdza się równie dobrze jako najprostszy,  i co ważniejsze, jeden z tańszych sposobów na dogrzewanie i schładzanie wnętrz. Klimatyzacja i wentylacja powinny iść ze sobą w parze, wzajemnie się uzupełniając. Aby jednak obydwa działały poprawnie, warto wiedzieć jak prawidłowo z nich korzystać.

Jak korzystać z klimatyzacji w domu?

Istnieje wiele mitów dotyczących negatywnego wpływu klimatyzacji na zdrowie człowieka, a wynikają one często nie z faktycznego problemu jakim jest sam klimatyzator, a jedynie niewłaściwego sposobu ich użytkowania. Zarówno błędy popełnione przy montażu, jak i późniejszym korzystaniu z klimatyzacji i wentylacji mogą znacząco wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego też powodu należy nie tylko wybrać odpowiednią firmę zajmującą się montażem i konserwacją klimatyzacji w domu, ale też nauczyć się prawidłowo z klimatyzatora korzystać.

Jedną z podstawowych zasad, jakie należy zapamiętać decydując się na montaż klimatyzatora w domu jest konieczność efektywnego połączenia jego działania z wentylacją. Należy zdawać sobie sprawę, że klimatyzacja nie zastępuje wentylacji, a uzupełnia jej działanie. Urządzeń nie należy stosować jednak jednocześnie – na czas pracy klimatyzacji należy wyłączyć wentylatory, by nie powodowały ciągłego dopływu ciepłego powietrza z zewnątrz do klimatyzatora. Ważną zasadą użytkowania klimatyzacji jest też pamiętanie, że efektywne chłodzenie nie polega na ustawianiu możliwie najniższej temperatury – specjaliści zalecają, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C, a strumień powietrza wydobywający się z urządzenia nie powodował przeciągów w domu.

Regularny serwis klimatyzacji przynosi oszczędności

Jednym z częstych zarzutów w stronę klimatyzatorów w domach jest wysoki koszt ich utrzymania. Wiemy już jednak, że prawidłowe użytkowanie urządzeń do klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń może skutecznie obniżyć koszty ich obsługi. Drugim ogniwem oszczędności przy zastosowaniu klimatyzatorów jest ich regularne serwisowanie. Regularne czyszczenie i dezynfekowanie klimatyzacji i wentylacji wpływa znacząco na jej efektywne i regularne funkcjonowanie, a przy tym znacząco obniża ryzyko chorób i alergii związanych z ciągłym krążeniem kurzu i pyłków w domowym powietrzu. O prawidłowe oczyszczanie klimatyzatora można zadbać samodzielnie, jednak warto pamiętać też że regularne wizyty kontrolne specjalistycznej firmy serwisowej pozwolą zachować urządzenie w jak najlepszej kondycji i sprawią, że jego wieloletnie działanie nie będzie wiązało się z wieloma dodatkowymi kosztami.

klimatyzacja kraków

Klimatyzacja i wentylacja w domu dzięki Klimasoft

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu czy biurze należy już na początku zdecydować się na współpracę z firmą, która oferuje nie tylko urządzenia gotowe do montażu, ale również ich montaż i serwisowanie. Działająca w Krakowie i okolicach firma Klimasoft oferuje aż 15 letnie doświadczenie w pracy z klimatyzacją i wentylacją, zapewniając fachową obsługę i pomoc w Wieliczce, Zielonce, Skawinie, Krakowie, Bochni, Myślenicach, Niepołomicach i okolicznych miejscowościach w obrębie Małopolski.

Systemy klimatyzacji stają się w Polsce coraz popularniejsze, ale ich prawidłowe działanie jest uzależnione od ich właściwego montażu i użytkowania. Jeśli więc chcesz cieszyć się komfortem temperaturowym w domu zarówno latem, jak i zimą, klimatyzacja i wentylacja zamontowane przez zaufaną firmę mogą okazać się najlepszą inwestycją na lata.