Jak prawidłowo zamontować klimatyzację?

Jest to zadanie, które z pewnością należy powierzyć specjalistom lub doświadczonej ekipie. Montaż klimatyzacji poza tym, powinien przebiegać zgodnie ze wszystkimi wytycznymi producenta. Instrukcja obsługi oraz dane zapisane na opakowaniu urządzenia są tymi, którymi należy się kierować podczas zakładania klimy. Warto jest jednak wiedzieć, że nie wystarczy spojrzeć do instrukcji obsługi. Należy mieć dodatkowo odpowiedni poziom wiedzy na ten temat, doświadczenie oraz specjalny certyfikat, dzięki któremu jesteśmy upoważnieni do wykonywania tej funkcji.
Klimatyzacja w dzisiejszych czasach może poszczycić się ogromną popularnością. Często bowiem jej zastosowanie może nam zapewnić chłód w upalny dzień oraz emitowanie ciepłego powietrza w dni zimniejsze.

Montaż klimatyzacji – jak to zrobić?

To, jak należy zamontować klimatyzację, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Jednak istotne jest również to, by wziąć pod uwagę GDZIE ma zostać zamontowana klimatyzacja. Czynniki, które wpływają na nasz wybór to nie tylko cena czy rodzaj klimatyzacji. Są to przede wszystkim:

• Miejsce (prywatny dom, biuro, sklep…),
• Ilość osób przebywająca w pomieszczeniu,
• Typ oświetlenia,
• Szczelność okien,
• Rodzaj sprzętów i ich ilość znajdująca się w pomieszczeniu.

Jeśli według tych kryteriów dobierzemy klimatyzację, możemy być pewni, że jej działanie będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Dzięki powyższym informacjom możliwy jest odpowiedni wybór mocy chłodniczej.
Jeśli mamy do czynienia z klimatyzacją split, istotne jest znalezienie właściwego miejsca na umieszczenie jednostki wewnętrznej. Klima jest nam potrzebna zwłaszcza w te gorące dni. Dlatego, najlepiej będzie umieścić ją w pobliżu okien, przez które dostaje się ciepło. Cyrkulacja powietrza musi zostać zapewniona, w przeciwnym razie, źle zamontowana klimatyzacja może nam nawet zaszkodzić.
Aby wszystko odbyło się zgodnie z planem, każda czynność musi zostać przemyślana przed jej wykonaniem. Przede wszystkim, przy montowaniu klimatyzacji, należy zająć się wywierceniem otworów na skropliny oraz na tzw. instalację freonową. Instalacja ta jest niezwykle ważna, zwłaszcza w trakcie montowania. Producenci przestrzegają, by została ona odgięta w sposób odpowiadający instrukcjom. Jest to czynność, podczas której dość często dochodzi do uszkodzeń.
Następnym, istotnym krokiem jest wykonanie połączeń kielichowych oraz odpowiednie zabezpieczenie instalacji freonowej.

klimatyzacja niepołomice

Montaż klimatyzacji a rodzaje klimatyzatorów

Obecnie istnieją dwa podstawowe typy klimatyzacji – kompaktowy (monoblokowy) oraz tak zwany split. Wśród nich możemy wybierać różne rodzaje klimatyzatorów. Zamontowanie klimy zgodnie z instrukcją wymaga znajomości danego rodzaju urządzeń. Klimatyzacje przenośne i stacjonarne, wymagają odpowiedniego podejścia. Jako że większą część wszystkich urządzeń stanowią klimatyzatory stacjonarne, największa uwaga skupia się właśnie na nich. Wyróżnia się kilka typów klimatyzatorów:

o Klimatyzator podłogowy (możliwy do zamontowania również we wnękach),
o Klimatyzator ścienno – sufitowy,
o Klimatyzator ścienny,
o Klimatyzator okienny.

Każdy wymieniony typ charakteryzuje się inną mocą oraz szybkością przepływu powietrza. Dodatkowo, przy montażu wybranej klimatyzacji należy pamiętać o wszelkich wskazówkach producentów oraz osób, których zadaniem będzie zamontowanie klimatyzacji. Niektóre typy klimy nie powinny być zbliżone o co najmniej metr do innych urządzeń elektrycznych, grzewczych czy gazowych. Dodatkowo, klimatyzacja podłogowa nie może być zasłonięta, a klimatyzator ścienny musi zostać wmontowany w taki sposób, by środkowa część mogła być w ruchu.

Do zamontowania klimatyzacji należy zatrudnić fachową grupę specjalistów. Łatwo jest popełnić błąd przy wykonywaniu poszczególnych czynności. Zlecenie tego zadania specjaliście lub ekipie, znacznie wpłynie na stan i działanie klimatyzacji.

Interesują cię podobne usługi w Małopolsce? Sprawdź ofertę firmy z Krakowa, Klimasoft dla miejscowości Niepołomice i innych miast!