Jak przygotować się do pierwszej wizyty fizjoterapeuty dziecięcego w domu?

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, prawdopodobnie zdecydowałeś się poddać swoje niemowlę obserwacji przez fizjoterapeutę.

Doskonale rozumiemy, że takie wydarzenie może być dla Ciebie stresujące. Z tego artykułu dowiesz się, czego spodziewać się po pierwszej wizycie fizjoterapeuty dziecięcego w domu i jak przygotować się na tę okoliczność.

Wizyta fizjoterapeuty dziecięcego w domu – kiedy warto ją rozważyć?

Fizjoterapeuta dziecięcy pomaga nie tylko niemowlętom, u których zdiagnozowano wadę wrodzoną lub które ucierpiały w wyniku trudnego porodu. Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę, że fizjoterapia może pomóc przy problemach takich jak częste kolki.

Na szczęście pediatrzy i położne coraz częściej polecają rodzicom skontaktowanie się z fizjoterapeutą dziecięcym także w celach profilaktycznych. Szczególnie warto zdecydować się na taką konsultacje, gdy u naszego dziecka obserwujemy:

  • Kolki i trudności w karmieniu;
  • Problemy z zasypianiem;
  • Zaburzoną koordynacje w zakresie w zakresie ssania butelki, połykania pokarmu i oddychania jednocześnie;
  • Nienaturalne odginanie głowy do tyłu lub ciągłe zwracanie jej w jedną stronę;
  • Trudności z podporem i utrzymaniem główki w pozycji na brzuchu;
  • ciągłe zaciskanie jednej lub obu rączek,
  • brak zainteresowania otoczeniem.

Wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu może być dobrym pomysłem, ponieważ dziecko będzie czuło się bezpieczniej i dzięki temu będzie spokojniejsze, co ułatwi specjaliście pracę. Warto dodać, że w nowym otoczeniu niemowlę mogłoby zachowywać się inaczej i nie wykazywać symptomów, które zaniepokoiły Cię podczas sprawowania nad nim opieki w domu. Również i Ty będziesz mógł bardziej rozluźnić się we własnym mieszkaniu, w którym znajdują się wszystkie przedmioty, jakich może potrzebować maluszek.

Jak przebiega spotkanie z fizjoterapeutą w domu?

Domowa wizyta fizjoterapeuty rozpoczyna się od rozmowy z rodzicem. Specjalista będzie starał się zebrać informacje o przebiegu ciąży i porodu. W tym czasie maleństwo będzie miało szansę na oswojenie się z obecnością nowej osoby.

Jeśli niemowlę będzie spokojne, jako rodzic zostaniesz poproszony o rozebranie go ze śpioszków i ułożenie w pozycji leżącej na pleckach lub brzuszku. Da to fizjoterapeucie moment na obserwację ułożenia ciała dziecka, jego zachowania i nabytych umiejętności ruchowych. Na potrzeby tej obserwacji specjalista może zachęcać dziecko do wspólnej zabawy. Gdy sytuacja na to pozwoli, wykona ruchy rączkami i nóżkami dziecka, co pozwoli ocenić napięcie mięśniowe i ewentualne nieprawidłowości w budowie ciała.

Warto wspomnieć o tym, że pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą dziecięcym zazwyczaj ma dla rodziców ogromną wartość edukacyjną. Rehabilitant wytłumaczy, jakie zachowania są właściwe dla wieku Twojego dziecka i nad jakimi obszarami musicie ewentualnie popracować. Będziesz mieć okazję zobaczyć i nauczyć się prostych ćwiczeń, które wspomogą maluszka w prawidłowym rozwoju psychoruchowym.

fizjoterapeuta dziecięcy

Przygotowania do wizyty fizjoterapeuty dziecięcego

Przed przybyciem fizjoterapeuty przygotuj miejsce, na którym Twoje dziecko będzie mogło się swobodnie bawić a dwójka dorosłych nie będzie sobie nawzajem przeszkadzać, obserwując tę zabawę. Na ziemi możesz rozłożyć matę lub ulubiony kocyk maluszka. Szczególnie dobrze w roli bezpiecznego podłoża może sprawdzić się także piankowa podłoga dydaktyczna.

Jeśli Twoje dziecko ma ulubioną przytulankę, grzechotkę lub inną zabawkę, koniecznie miej ją pod ręką. Przyda się, gdy fizjoterapeuta będzie chciał zobaczyć, w jaki sposób maluch podąża wzrokiem za przedmiotem lub sprowokować go do przeturlania się na drugi boczek. Na spotkanie ze specjalistą wybierz godzinę, w której Twoje dziecko nie ma zwyczaju drzemać i nie jest głodne. Optymalnym rozwiązaniem jest, by obserwacja fizjoterapeutyczna rozpoczęła się 20 lub 30 minut po karmieniu.

Być może martwisz się, że w wyniku stresu zapomnisz o niepokojących objawach, które należałoby zrelacjonować fizjoterapeucie. Niczym dziwnym nie będzie spisanie swoich wątpliwości na kartce. Tuż obok zaaranżowanego miejsca zabawy możesz położyć pieluszki na zmianę, gdyby okazały się konieczne. Pamiętaj, że każde przygotowanie, które pomoże Ci zredukować niepokój nie jest nadgorliwością. Dobry fizjoterapeuta dziecięcy z pewnością wykaże się cierpliwością i wyrozumiałością zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie.