Jak używac folii stretch? 3 wskazówki

Pakowanie różnego rodzaju produktów i towarów to bardzo ważny etap przygotowywania ich do transportu lub do magazynowania. To właśnie opakowanie lub wszelkiego rodzaju materiały służące do pakowania, zabezpieczają dany towar przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniem czy też negatywnym wpływem różnego rodzaju czynników takich jak wilgoć itp. Pakowanie jest więc niezbędne, szczególnie podczas transportu i przechowywania produktów i towarów, które wymagają takiego zabezpieczenia. Folia stretch to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest podczas pakowania.

Czym jest folia stretch?

Wynalezienie i rozpoczęcie produkcji folii stretch może nie wydawać się niczym niezwykły, ale w rzeczywistości folia ta była przełomowym odkryciem dla wielu sektorów współczesnej gospodarki, a szczególnie dla branż, w których priorytetem jest wydajne i bezpieczne pakowanie różnego rodzaju produktów. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest folia stretch i z czego jest wykonana.

Folia stretch to powszechna nazwa dla wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej, którą wykorzystuje się głównie w szeroko rozumianym przemyśle, logistyce, handlu, transporcie czy też w użytku prywatnym jako uniwersalny materiał do pakowania, transportowania, przechowywania i zabezpieczania różnego rodzaju produktów przed czynnikami zewnętrznymi. Folia stretch tak dużą popularność zawdzięcza z pewnością swoim cennym właściwościom i wielu zaletom, jakie posiada. Zapewnia ona pełną szczelność, doskonale chroni przed zanieczyszczeniami czy też wilgocią, jest wytrzymała, a ponadto może wydłużyć świeżość różnego rodzaju artykułów spożywczych. Wszystko to jest możliwe dziki zastosowaniu specjalnego surowca, jakim jest liniowy polietylen o niskiej gęstości tzw. LDPE. Materiał ten zapewnia dużą elastyczność, woskowatość i termoplastyczność, a są to cechy bardzo przydatne w przypadku materiałów służących do pakowania różnego rodzaju towarów. Folię stretch produkuje się obecnie metodą rozdmuchu „blown”, która pozwala uzyskać produkt końcowy o wysokiej jakości i odporności, a także metodą CAST, która umożliwia znacznie szybszą i tańszą produkcję folii stretch, która również jest bardzo wytrzymała i elastyczna, przez co właśnie ta metoda jest często wybierana przez producentów.

folia
folia

Do czego wykorzystuje się folię stretch?

Folia stretch to bardzo uniwersalny materiał, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się szczelne i niezawodne zabezpieczenie towaru przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, negatywnym wpływem czynników zewnętrznych na produkt itp. Jest to także idealny materiał do pakowania większej ilości mniejszych produktów w jedną całość np. w przypadku transportowania produktów na paletach. Folia ta zapewnia wtedy nie tylko ochronę, ale także stabilizuje cały ładunek i chroni przed niepożądanymi spojrzeniami osób trzecich, czy to podczas transportu, czy magazynowania. Folię stretch można więc wykorzystać zarówno do pakowania delikatnych i cennych towarów takich jak elektronika, jak i do pakowania artykułów spożywczych, czy też znacznie większych towarów. Ponadto folię tę można również stosować w domu do pakowania, przechowywania lub zabezpieczania żywności, lub innych produktów, które takiej ochrony wymagają.

3 wskazówki dla osób użytkujących folię stretch

Chcąc w odpowiedni sposób korzystać z folii stretch, warto wiedzieć, jak to robić i do jakich zasad się stosować, aby było to możliwe. Podstawową kwestią jest oczywiście to, aby przed owinięciem danego towaru odpowiednio go przygotować do tego procesu. Produkty przeznaczone do pakowania powinny być równo poukładane, tak aby po zawinięciu folią stanowiły jedną stabilną całość. Ponadto podczas czynności owijania towaru, warto pamiętać o tym, aby wykonywać precyzyjne ruchy i równomiernie owijać produkt, tak aby folia nie sklejała się w niepożądanych miejscach. Kolejną sprawą jest to, aby dać sobie odpowiednio dużo czasu, na to, aby nauczyć się używać folii stretch, ponieważ na początku jej użytkowanie może być trudne, jednak po pewnym czasie stanie się to znacznie prostsze i intuicyjne. Takie wskazówki co do użytkowania tego typu folii, zaleca każdy producent folii stretch w Polsce, więc warto stosować się do tych zaleceń. Producenci, którzy dokładnie znają swój produkt i wiedzą, jak prawidłowo z niego korzystać, są z pewnością w pełni wiarygodnym źródeł tego typu informacji.