Jak walczyć ze stresem na egzaminie na prawo jazdy?
Egzamin na prawo jazdy jest szczególnym momentem, w którym cała nasza wiedza oraz umiejętności muszą być wykorzystane, aby liczyć na pozytywny rezultat. Egzamin ten jest stresujący z kilku powodów. Po pierwsze większości z nas bardzo zależy na szybkim zrobieniu prawa jazdy. Wiemy, że potrafimy dobrze jeździć jednak to wszystko wymaga formalnego potwierdzenia co niekoniecznie może współgrać z naszymi pilnymi planami np. wyjazdu za granicę. Po drugie egzamin wymaga nakładu czasu. Przeprowadzany jest on w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Kto mieszka daleko od WORDa musi poświęcić wiele czasu na samo dojechanie. Nie mówiąc już o tym, że egzamin nie odbywa się „z dnia na dzień”, a w niektórych ośrodkach trzeba na niego czekać nawet ponad miesiąc. Dodać do tego należy jeszcze znaczne koszty – bo przecież do egzaminy podchodzą najczęściej młode, a co za tym idzie, niezbyt zamożne osoby.
Egzamin na prawo jazdy a stres
O szybsze bicie serca przyprawić może już sama myśl o egzaminie. Jednak paradoksalnie stres na egzaminie nie jest tym co pomaga nam uzyskać upragnione prawo jazdy. Przez stres często jesteśmy rozkojarzeni, skupiamy się na wyniku egzaminu a nie na zadaniach jakie czekają na nas w danym momencie. Zdenerwowanie bez wątpienia wpłynęło negatywnie na znaczny odsetek przeprowadzonych egzaminów co narzuca pytanie: jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy?
Sposobów jest kilka. Na początku powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, że oblany egzamin na prawo jazdy to nie koniec świata. Denerwujemy się, bo bardzo nam zależy co tylko nakręca spiralę nerwów. Ale przecież w końcu zdamy – to powinniśmy powtarzać sobie już na długo przez egzaminem. W żadnym wypadku jednak nie korzystajmy ze środków uspokajających. Nie dość, że części z nich nie można brać jeśli zamierzamy siadać za kółko to jeszcze praktycznie wszystkie, które dają jakiś efekt uspokojenia dodatkowo otępiają i wydłużają czas reakcji. W ten sposób tylko zmniejszamy sobie szanse na pozytywny rezultat.
Poradź sobie ze zdenerwowaniem i sięgnij po prawo jazdy
W takim razie co jeszcze możemy zrobić aby zmniejszyć zdenerwowanie? Podstawą musi być nasze dobre przygotowanie. Oznacza to, że do egzaminu powinniśmy przystępować przekonani, że nasze umiejętności pozwalają nam na zdanie egzaminu. Zmniejszy to napięcie związane z wątpliwościami dotyczącymi naszej wiedzy i umiejętności. Jeśli nie czujemy się pewnie za kółkiem czasami warto skorzystać z jazd doszkalających, które pomogą nam obyć się z trudnymi dla nas manewrami. Podczas egzaminu pozostańmy skupieni, nie rozpraszajmy się wizjami zdanego/oblanego egzaminu tylko skoncentrujmy się na poleceniach egzaminatora. A w razie porażki nie załamujmy się – egzaminatorowi nie zależy na oblaniu nas tylko na dopuszczeniu do ruchu osoby, która naprawdę potrafi jeździć. Być może potrzebujemy dodatkowych jazd, aby dopracować pewne elementy i zachowania na trasie.