Jak wybrać meble pasujące do koloru ścian?

Meble mogą w znaczący sposób zmienić całą aranżację wnętrza nadając jej nowego charakteru. Warto wiedzieć jak je łączyć aby efekt ostateczny był atrakcyjny wizualnie.

Jak łączyć kolory ścian z kolorem mebli?

Dobranie koloru mebli przy obecnie ogromnym dostępie różnych modeli może wydawać się dość trudne. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym każda aranżacja będzie wyglądała wyjątkowo estetycznie. W przypadku mniejszych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na jasne meble oraz jasne ściany, dzięki którym wnętrze nie będzie wyglądało przytłaczające i nieprzyjemnie.

Urządzając większe pomieszczenie z powodzeniem możemy zastosować ciemniejsze meble, które dobrze sprawdzą się zarówno z jasnymi jak i ciemniejszymi ścianami. Zazwyczaj stosuje się zasadę mówiącą, że do jasnych wnętrz dobiera się ciemne meble i odwrotnie, jednak aranżując przestrzeń należy również wziąć pod uwagę oświetlenia oraz indywidualne preferencje. Warto także zadbać aby w pomieszczeniu znalazł się jeden element dominujący np. obicie kanapy lub połyskujące powierzchnie mebli.

Meble – harmonijnie czy kontrastowo?

meble na wymiar - sypialnia

Podczas wybierania koloru ścian najbezpieczniej wykorzystać harmonijne, naturalne kolory do których łatwo jest dobrać meble oraz dodatkowe wyposażenia. Warto pamiętać, że zdecydowanie się na stonowane kolory nie jest jednoznaczne z tym, że pomieszczenie będzie wyglądało nudnie. Neutralne kolory pozwalają wykorzystać mocniejsze elementy, interesujące kształty mebli, które w przypadku kolorowych wnętrz wyglądają banalnie.

W przypadku gdy wykorzystaliśmy do wnętrza intensywne kolory ścian lepiej zdecydować się na matowe, proste meble, które nie spowodują efektu nadmiaru i pozwolą wyeksponować daną barwę.

Możemy także wykorzystać metodę dobierania mebli na zasadzie kontrastu. Wówczas do ścian pomalowanych na dany kolor wybieramy kontrastującą barwę mebli. Takim połączeniem jest np. błękit z pomarańczą czy fiolet z żółcią. Decydując się na kontrastowe zestawienie najlepiej ograniczać się tylko do trzech lub czterech kolorów, nawet w przypadku niewielkich dodatków.

Obecnie dostępne są również meble pokryte wzorami. Doskonale sprawdzają się one w nowoczesnych wnętrzach cechujących się geometrią lub minimalizmem. Ciekawym połączeniem mogą być czarno-białe meble pokryte wzorem w połączeniu z jednokolorowa ścianą.

Meble te dobrze sprawdzą się zarówno w małych jak i większych wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że wykorzystując wzorzysty element nie powinniśmy decydować się na wprowadzenie innych wyrazistych dodatków w całym pomieszczeniu.

projektowanie

 

Meble matowe czy z połyskiem?

Dobranie koloru mebli nie jest czasami tak problematyczne jak wybranie jego wykończenia. Obecnie możliwe jest zdecydowanie się na meble połyskujące lub matowe, zarówno do pomieszczeń codziennych jak i do kuchni czy łazienki.

Fronty mebli wykonane na wysoki połysk wyglądają najlepiej w przypadku otwartych przestrzeni i stanowią one dodatkowy elementy ozdobny. Można je również wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach, aby optycznie powiększyły je i nadały wnętrzu lekkości.

Z połyskujących mebli najlepiej zrezygnować gdy mamy małe dzieci, gdyż wszystkie odciski palców i ślady wyglądają wyjątkowo nieestetycznie i psują cały pozytywny efekt. W przypadku frontów całkowicie matowych ów problem już nie występuje. Są one bardziej praktyczne, klasyczne, a ponadto nie brudzą się tak łatwo.

Matowe meble najlepiej sprawdzają gdy się w danym wnętrzu zastosowaliśmy już element dominujący, który przyciąga uwagę. Wówczas matowe wykończenie mebli będzie odgrywało rolę nierzucającego się w oczy tła. Wybranie matowych frontów jest przeważnie bezpieczniejszą opcją i gwarantuje uzyskanie dobrego efektu ostatecznego.


Profesjonalne doradztwo w zakresie projektowania i aranżowania wnętrz oferuje MJ Atelier z Bydgoszczy.