Jak wybrać meble pasujące do koloru ścian?

sypialnia z meblami na wymiar

Meble mogą w znaczący sposób zmienić całą aranżację wnętrza nadając jej nowego charakteru. Warto wiedzieć jak je łączyć aby efekt ostateczny był atrakcyjny wizualnie.

Jak łączyć kolory ścian z kolorem mebli?

Dobranie koloru mebli przy obecnie ogromnym dostępnie różnych modeli może wydawać się dość trudne. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym każda aranżacja będzie wyglądała wyjątkowo estetycznie. W przypadku mniejszych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na jasne meble oraz jasne ściany, dzięki którym wnętrze nie będzie wyglądało przytłaczające i nieprzyjemnie. Urządzając większy pomieszczenie z powodzeniem możemy zastosować ciemniejsze meble, które dobrze sprawdza się zarówno z jasnymi jak i ciemniejszymi ścianami. Zazwyczaj stosuje się zasadę mówiącą, że do jasnych wnętrz dopiero się ciemne meble i odwrotnie jednak aranżując przestrzeń należy również wziąć pod uwagę oświetlenia oraz indywidualne preferencje. Warto także zadbać aby w pomieszczeniu znalazł się jeden element dominujący np. obicie kanapy lub połyskujące powierzchnię mebli.

Meble dobrać harmonijnie czy kontrastowo?

meble na wymiar - sypialniaPodczas wybierania koloru ścian najbezpieczniej wykorzystać harmonijne, naturalne kolory do których łatwo jest dobrać meble oraz dodatkowe wyposażenia. Warto pamiętać, że zdecydowanie się na stonowane kolory nie jest jednoznaczne z tym, że pomieszczenie będzie wyglądało nudnie. Neutralne kolory pozwalają wykorzystać mocniejsze elementy, interesujące kształty mebli, które przypadku kolorowych wnętrz wyglądają banalnie i jarmarcznie.

W przypadku gdy wykorzystaliśmy do wnętrza intensywne kolory ścian lepiej zdecydować się na matowe proste, meble które nie spowodują efektu nadmiaru i pozwolą wyeksponować daną barwę.

Możemy także wykorzystać metodę dobierania mebli na zasadzie kontrastu. Wówczas do ścian pomalowanych na dany kolor wybieramy kontrastującą barwę mebli. Takim połączeniem jest np. błękit z pomarańczą czy fiolet z żółcią. Decydując się na kontrastowe zestawienie najlepiej ograniczać się tylko do trzech lub czterech kolorów, nawet w przypadku niewielkich dodatków.

Obecnie dostępne są również meble pokryte wzorami. Doskonale sprawdzają się one w nowoczesnych wnętrzach cechujących się geometrią lub minimalizmem. Ciekawym połączeniem mogą być czarno-białe meble pokryte wzorem w połączeniu z jednokolorowa ścianą. Meble te dobrze sprawdzą się zarówno w małych jak i większych wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że wykorzystując wzorzysty element nie powinniśmy decydować się na wprowadzenie innych wyrazistych dodatków w całym pomieszczeniu.

Meble matowe czy z połyskiem?

Dobranie koloru mebli nie jest czasami tak problematyczne jak wybranie jego wykończenia. Obecnie możliwe jest zdecydowanie się na meble połyskujący lub matowe, zarówno do pomieszczeń codziennych jak i do kuchni czy łazienki. Fronty mebli wykonane na wysoki połysk wyglądają najlepiej w przypadku otwartych przestrzeni i stanowią one dodatkowy elementy ozdobny. Można je również wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach aby optycznie powiększyły je i nadaje wnętrzu lekkości. Z połyskujących mebli najlepiej zrezygnować gdy mamy małe dzieci gdyż wszystkie odciski palców i ślady wyglądają wyjątkowo nieestetycznie i psują cały pozytywny efekt. W przypadku frontów całkowicie matowych ów problem już nie występuje. Są one bardziej praktyczne, klasyczne, a ponadto się brudzą tak łatwo. Matowe meble najlepiej sprawdzają gdy się w danym wnętrzu zastosowaliśmy już efekt element dominujący, który przyciąga uwagę. Wówczas matowe wykończenie mebli będzie ogrywało rolę nierzucającego się w oczy tła. Wybranie matowych frontów jest przeważnie bezpieczniejszą opcją i gwarantuje uzyskanie dobrego efekty ostatecznego.


Profesjonalne doradztwo w zakresie projektowania i aranżowania wnętrz oferuje chome.