Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla psa?

Dbanie o czworonoga to podstawowy obowiązek każdego właściciela psa. Obowiązków jest naprawdę wiele i nie ograniczają się one tylko do zakupienia ładnej wyprawki, regularnych spacerów oraz karmienia zwierzaka dobrze zbilansowaną karmą. Bardzo ważne jest także, aby dbać o jego zdrowie, w tym również o jego zęby. Wiele osób zapomina, że u psów również może gromadzić się kamień nazębny i bardzo ważne jest regularne stosowanie specjalistycznej pasty, dopasowanej do potrzeb pupila oraz w takiej formie, którą będzie można mu bez przeszkód podawać. 

Podstawowe zasady dbania o uzębienie pupila

Kamień nazębny zbiera się stopniowo i może mieć bardzo negatywny wpływ na stan uzębienia psa. Działa to podobnie jak u ludzi, nie tylko osłabia on zęby, ale dodatkowo sprawia, że są one o wiele bardziej podatne na choroby i inne problemy, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów oraz przede wszystkim nieść za sobą naprawdę przykre i bolesne konsekwencje dla psiaka. Dla jego właściciela z kolei wiążą się z dodatkowymi wydatkami i koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu na wizyty u weterynarza, aby uratować psa przed cierpieniem. Jeśli dbanie o higienę jamy ustnej zostanie zaniedbane na samym początku, bo niestety może okazać się, że jedyne co pozostanie, to usunięcie części zębów, bo nie da się ich uratować. To z kolei może bardzo mocno utrudnić zwierzakowi życie.

Aby uniknąć takich negatywnych skutków, konieczne jest regularne korzystanie z pasty do zębów dla psów. Jest wiele metod jej podawania. Pasta dla psa ma zupełnie inny skład niż ta, która przeznaczona jest dla ludzi. Dlatego nie należy stosować tych produktów zamiennie: u człowieka nie sprawdzi się pasta pupila oraz odwrotnie, pies nie powinien mieć mytych zębów pastą dla ludzi. Profilaktyka jest w tej kwestii niezwykle ważna i najlepszą opcją, szczególnie u dużych psów z dużą szczęką, jest stosowanie pasty i szczotkowanie zębów. Niestety nie każdy pies pozwala na takie czynności. Wtedy można wybrać specjalne proszki, które pomagają pozbyć się kamienia oraz pasty dodawane do jedzenia. Takie rozwiązanie jest nieco mniej skuteczne niż używanie szczoteczki, ponieważ nie ma pewności czy produkt dotrze we wszystkie zakamarki, ale jest to również profesjonalna metoda, która daje oczekiwane efekty.

pies ze zdrowym uzębieniem

Wybieraj tylko sprawdzone produkty wysokiej jakości

Pamiętaj, że dbanie o zdrowie Twojego psa to Twój obowiązek. Zapewnienie mu odpowiedniej ochrony zębów i higieny jamy ustnej jest niezwykle istotną kwestią w zachowaniu go w dobrej kondycji na długie lata. Brak profilaktyki może mocno odbijać się w przyszłości nie tylko na samopoczucia psa, ale także na Twoim portfelu. Leczenie zwierzaków często jest niezwykle kosztowne, dlatego lepiej go unikać i stosować systematyczne metody dbania o zęby oraz inne kwestie związane ze zdrowiem Twojego zwierzęcia. Pasty do zębów dostępne są zarówno w sklepach zoologicznych, jak i w gabinetach weterynaryjnych. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj pasy będzie najlepszy dla Twojego pupila, to koniecznie skonsultuj ten wybór z jego weterynarzem.

O zęby psiaka można dbać także dając mu twarde gryzaki. Kości do gryzienia oraz inne akcesoria pomagają nie tylko wyładowywać frustrację i zajmują zwierzę na dłużej. Dodatkowo pomagają ścierać kamień nazębny, który może być przyczyną poważnych problemów z zębami. Takie gryzaki jednak nie zastąpią regularnego stosowania pasty do zębów dla psów.