Jakie marki soczewek kontaktowych są najpopularniejsze i czy warto je wybierać

Istnieje co najmniej kilku producentów soczewek kontaktowych, którzy stawiając na różne materiały i warianty soczewek zwracają uwagę jako pierwsi wśród opcji dostępnych w salonach optycznych, Internecie czy drogeriach. Wybierając zarówno pierwszą, jak i każdą kolejną parę soczewek można stanąć więc przed trudnym wyborem, zastanawiając się czy marka ma w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie. Okazuje się że ma, i to spore, a wybór właściwej może wpłynąć znacząco na komfort noszenia soczewek na co dzień. Jakie marki soczewek kontaktowych są najpopularniejsze i które z nich warto wybierać?

Soczewki wybierane przez okulistę

Zanim jakakolwiek marka soczewek kontaktowych będzie mogła zwrócić uwagę pacjenta poszukującego alternatywy dla okularów, niezbędnym punktem w wyborze soczewek odegra okulista. To właśnie od wizyty należy rozpocząć proces selekcji, pozwalając by specjalista dopasował moc i wariant soczewek na podstawie istniejącej wady czy konkretnych problemów ze zdrowiem oczu.

Co podczas badania sprawdzi okulista? Nie tylko ostrość wzroku i wielkość wady refrakcyjnej, ale też stan rogówki, jakość filmu łzowego, czy promień krzywizny i średnicę oka. Na podstawie takich danych dobór soczewek kontaktowych jest znacznie precyzyjniejszy, a ich moc dopasowana bezpośrednio do wady w każdym oku. Trzeba pamiętać, że jednakowa wada w obu oczach zdarza się stosunkowo rzadko, a przy źle dopasowanych soczewkach komfort widzenia będzie dużo gorszy niż w okularach.

Najpopularniejsze marki soczewek – co wybrać?

  • Soczewki ACUVUE to zdecydowanie jedne z najczęściej wybieranych i najpopularniejszych produktów na rynku okulistycznym. Produkowane przez firmę Johnson & Johnson Vision Care miękkie szkła kontaktowe wykorzystują najnowsze technologie, dbając o wysoką jakość wykonania i pełen komfort noszenia niezależnie od wady wzroku. W ofercie marki dostępne są różne warianty soczewek przystosowane do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć tu opcję dla siebie. Dlaczego warto je wybrać? Zastosowany filtr UV pomaga chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a wykorzystany materiał silikonowo-hydrożelowy gwarantuje najwyższy komfort noszenia.
Soczewki Air Optix w ofercie Soczewki24.pl
  • Air Optix to kolejna rozpoznawalna marka soczewek kontaktowych, specjalizująca się w soczewkach miesięcznych. Wszystkie soczewki Air Optix są produkowane z oddychającego materiału silikonowo-hydrożelowego nowej generacji, gwarantując odpowiednie nawilżenie oka podczas noszenia soczewek. Za co są doceniane? Przede wszystkim za możliwość wyboru spośród tradycyjnych soczewek sferycznych, soczewek torycznych dedykowanych dla astygmatyków, a także soczewek progresywnych stosowanych przy prezbiopii utrudniającej widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. W ofercie marki pojawiają się także soczewki Air Optix Colors, które pozwalają na bezpieczną zmianę koloru oczu przy zachowaniu pełnej mocy korekcyjnej soczewek.
  • Soczewki kontaktowe PureVision to produkt przygotowany przez markę Bausch&Lomb – wiodącego producenta soczewek kontaktowych odpowiedzialnego także za stworzenie pierwszych okularów przeciwsłonecznych i marki Ray Ban. Soczewki PureVision wykonano z opatentowanego materiału AerGel, którego struktura gwarantuje wysoką przepuszczalność tlenu i doskonałe nawilżenie oka, a co za tym idzie wysoki komfort noszenia soczewek w każdej sytuacji.

Jak wybrać markowe soczewki – kluczowe elementy dobrych soczewek

Soczewki kontaktowe dzielą się na wiele rodzajów, bo tylko tak mogą spełniać oczekiwania różnych pacjentów. Wspomniane wcześniej marki specjalizują się zwykle zaledwie w kilku dostępnych typach soczewek, wybierając np. konkretny materiał do ich produkcji czy stawiając na określony tryb noszenia soczewek. Wśród opcji oferowanych przez Acuvue, Dailies czy Freshlook pojawiają się soczewki dzielone nie tylko na wariant jednodniowy, miesięczny lub całodobowy – przy wyborze pierwszym po mocy kryterium będzie materiał, z jakiego soczewki zostały przygotowane.

Dlaczego jest to tak ważne? Soczewki kontaktowe mogą podrażniać oko i powodować jego nadmierne wysuszenie, przyczyniając się do pogłębienia zespołu suchego oka i zwiększając ryzyko zapalenia spojówek. To, z jakiego materiału zostały wykonane soczewki wpływa w dużej mierze na to, jak oko oddycha i jak dobrze pozostaje nawilżone w ciągu dnia. Standardowe soczewki miękkie mogą być wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Te pierwsze są dość dobrze nawilżone, jednak słabo przepuszczają tlen, podczas gdy silikonowo-hydrożelowe wykazują dużą przepuszczalność tlenu, ale zaszkodzą osobom uczulonym na silikon. W razie niepewności i tę kwestię warto skonsultować z okulistą – skutki źle dopasowanych soczewek mogą być odczuwalne przez długi czas.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony soczewki24.pl.